Anasayfa / Kadınlar / Bir ben var benden içeri

Bir ben var benden içeri

Ben başka şey diyorum, o bambaşka..

“Kalk gidelim buradan” diyor bana… “Yok, bak gel otur, burası daha iyi, daha güvenli, bildiğimiz, tanıdık hem” diyorum.. “Yok” diyor.. Dinletemiyorum…

Kulaklarımı tıkasam duymam değil mi? Dinlemediğimi görünce belki susar… Biliyorum susar ama 3 gün sonra yine konuşmaya başlar… Off ne yapacağım ben bununla? Hep böyle aksiyonlu, farklı bir şeyler peşinde… Bir durduramıyorum… Tamam iyi hoş şeyler söylüyor ama, çocuk gibi.. Heves ediyor sanki. Onca şey nasıl olacak ki bu saatten sonra? Bu yaştan sonra? Ben nasıl becereceğim ki… Nasıl herşeye yeniden başlayacağım? Benim bu yaşta aslında birini bulup evlenip çocuk çoluğa karışmam gerekirdi. Oysa o hala başka şeylerin peşinden koşuyor. Olmayacak şeylerin. Gereksiz, saçma heveslerin. Bu yaştan, bu saatten, bu kadar eğitimden, kariyerden sonra, bu kadar yatırım yapmışken, otur oturduğun yerde Allah Aşkına ya!

Neyse başka şeylerle uğraşayım, o gider şimdi sıkılıp.

Ama yok. Ben sıkıldıkça o daha çok üstüme geliyor.

“Sıkıldım” diyor. “Bunu istemiyorum” diyor…“Başka şeyler yapalım… Daha heyecanlı… Daha eğlenceli… Daha hayat kokan şeyler… Bu şekilde yaşamak yaşamak mı” diyor? “Burasıhayat değil, ölüm kokuyor” diyor. “Sessiz. Heyecansız. Monoton. Sıkıcı. Hiç eğlenceli değil.”

kadinlar-seks-yapmayi-bilmiyormus

Bir an gaflete düşüyorum, ona kulak veriyorum. Onu ciddiye alıp “nasıl olacak ki?” diye soruyorum. “Olur olur” diyor…“Yeter ki sen bir kalk ayağa… Yeter ki bir hareket et, bir cesaret et, bize yardım eden çok buluruz isteyince” diyor…

“Kös kös burada bu sevmediğin şeyleri yapmak, sevmediğin hayatı yaşamak için mi geldin ki buraya” diyor…“Hem sıkıcı, hem istemiyorsun, hem aslında söyleniyorsun bile sürekli bunları yaparken. Şikayet ediyorsun. Ee be kadın daha ne bekliyorsun? Daha ne duruyorsun?”

Artık o konuşuyor ben dinliyorum. Acaba mıdiyorum. Olur mu ki? Bu yaştan sonra ben, becerebilir miyim ki? Düzenimi nasıl değiştiririm? Onca yıldır yaptığım şeylerden nasıl vazgeçerim? Yapabilir miyim ki?

Çoğumuzun içindeki kadın bunları söylüyor… Bir dönmeli ona. Bir kulak vermeli. O kadar uğraşmamıza rağmen, susmuyorsa, vardır bir bildiği…

Yazan : Esra Paça / Mobius Danışmanlık

Hakkında Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.