Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Bir fincan kahve nelere kadir!

Bir fincan kahve nelere kadir!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
17 6

Atalarımız yaşadıklarından bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı olduğu sonucunu çıkarmış. Amerikalı bilim adamları ise bir fincan kahvenin çok daha fazlasına kadir olduğunu ortaya çıkardı. Buna göre elinde bir fincan sıcak içecek tutan kişi sıcak ve güvenilir olarak algılanıyor. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre elinde bir fincan sıcak içecek tutan kişi, insanlara pozitif enerji veriyor ve karşısındaki kişide güvenilir etki bırakıyor.

Yale Üniversitesi’nde yapılan araştırma, sıcak ilişki kurmak istediğiniz kişinin karşısına geçerken elinize, üzerinde dumanı tüten bir kupa almakta fayda olduğunu gösteriyor. Araştırmayı yürüten ekibin lideri profesör John Bargh, “İnsanlar ısı yayan herhangi bir şeye, soğuk olan nesnelerden daha çok güvenir ve kendine yakın hisseder, bu yüzden sıcak bir fincan çay ya da kahveyle olduğunuzdan daha sıcak bir insan gibi görünürsünüz, karşınızdaki kişide pozitif duygular uyandırırsınız” diyor. Araştırma sırasında katılımcılara, elinde sıcak içecek tutan ve tutmayan kişilere dair sorular soruldu ve elinde sıcak içecek tutan kişilere daha çok güvenildiği ortaya çıktı. ‘Social Cognitive and Effective Neuroscience’ adlı dergide yayımlanan makaleye göre, soğuk nesneler kişilerde kendini koruma refleksi doğururken, sıcak neseneler sosyalleşme ve kendini ifade etme refleksini harekete geçiriyor. (The Daily Mail)

Kaynak : radikal.com.tr

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar