Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / CEO’ları nasıl bilirdiniz?

CEO’ları nasıl bilirdiniz?

CEO’lar hakkında yapılan araştırmadan beklenen sonuç çıktı. Bir insan kaynakları şirketinin yaptığı araştırmaya göre CEO’ların yüzde 70’i korku nedir bilmiyor. İşte yakın plan CEO analizi… İnsankaynakları şirketi Hugent’ın yaptığı araştırma CEO’lar ile ilgili sıra dışı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre CEO’ların yüzde 70’i korkusuz…

CEO’LAR KORKUSUZ ÇIKTI

Hemen herkesin bir fobisi vardır. Kiminin kapalı yerde kalma korkusu, kiminin de uçak fobisi. Peki şirketleri, binlerce insanı yöneten, birçok konuda risk alan, çoğu zaman korkusuzca davranan CEO’ların fobileri var mı? İnsan kaynakları alanında danışmanlık hizmeti veren Hugent, CEO’ların fobilerini araştırdı. Türkiye’de faaliyet gösteren ve 100 ünlü markanın CEO’su ile yapılan araştırmada CEO’lar yüzde 70 oranla korkusuz çıktı. Yüzde 12 oranla yükseklik fobilerinin olduğu belirlenen CEO’ların, yüzde 4 oranında ise ailelerini kaybetmekten korktukları ortaya çıktı. Başarısızlıktan, kapalı ortamlardan ve depremden korkan CEO oranı yüzde 3 oranında belirlenirken, örümcek ve yılandan korkan CEO oranı ise sadece yüzde 1.

“Karakterler sonucu etkilemiş olabilir”

Yapılan anket çalışmasında enteresan sonuçlar da yer aldı. Çeşitli fobi sahibi CEO’lar arasında peynir yemek ve müşteri şikâyeti almak gibi sonuçlar da yüzde 1 oranında belirlendi. Araştırma sonucunu değerlendiren SHR Grup CEO’su ve Hugent Yönetici Ortağı Barış Özistek, yüzde 70 oranının oldukça yüksek bir korkusuzluk oranı olduğunu, araştırmayı yaparken daha farklı sonuçlar elde etmeyi beklediklerini söyledi. “Ancak ben de yüzde 70’lik grubun içinde olduğumu söyleyebilirim. Fobiler kültür ve kişinin geçmişine göre değişebilen bir konu. Bazı kültürlerde zayıflık olarak görülüyor, farklı anlamlar yüklenebiliyor ancak sebebi bilimsel olarak bile açıklanabilmiş değil.

ceo ları nasıl bilirdiniz?

CEO’ların karakterlerinin de sonuçlara etkisi olabilir” diyen Özistek, CEO konumuna gelen kişilerin genellikle hayata, olaylara geniş bir perspektifle bakabilen, karar alma sorumluluğuyla, detaylardan ziyade resmin tamamına odaklanabilen ve her şeye eşit mesafede durabilen kişiler olduğunu vurguladı. Bu sebeple, nesnelere ya da olaylara çok kuvvetli anlamlar yüklemiyor olabileceklerini söylüyor Özistek.

İşte araştırmanın sonuçları:
%70 Fobisi bulunmuyor %12 Yükseklik %4 Aile kaybetme %3 Kapalı ortamlarda bulunma %3 Başarısızlık %3 Deprem %1 Yılan %1 Örümcek %1 Peynir yemek %1 Çocuk istismarı %1 Müşteri şikâyeti almak

Kaynak : İşte İnsan

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. hiç araştırmasalar daha iyiydi. bunu okuyarak gereksiz zaman kaybı yaşatmazlardı bizlere.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.