Anasayfa / Başarı Yazıları / Çevreni genişlet, fırsatları kap!

Çevreni genişlet, fırsatları kap!

İş hayatında başarı için kişisel birikim ve donanımlar bir yere kadar yeterli. Bir yerden sonra daha yukarılara çıkmak, doğru zamanda doğru yerdeki doğru insan olmayı başarmak çevrenizin ne kadar geniş olduğuyla doğru orantılı. İş hayatında ilişki ağının geliştirmesi anlamına gelen network, İngilizce haliyle sıklıkla kullanılıyor. Çalıştığınız sektörde kaç kişiyi tanıyorsunuz? Hangi kilit noktadaki insanlarla iletişim halindesiniz? Onlar sizi nasıl tanıyorlar? İşte çevre oluşturmanın ipuçları… 

Network’te kimlerin olduğunu bilin
Evet, bu sorunun cevabı pek çok karanlık noktanın kafanızda çözülmesine yardımcı olabilir. İş hayatındaki network, eski ve yeni iş arkadaşlarınızdan, patronlarınızdan, arkadaşlarınız ve onların iş dünyasındaki tanıdıklarından oluşur. Buna lise ve üniversiteden arkadaşlar, online olarak tanıştığınız insanlar da girer. Ayrıca aileniz, komşularınız da oluşturacağınız network’ün bir parçasıdır. Bunu dikkate alarak hareket edip, bağlantınızı koparmazsanız, network’ünüzü daha çok geliştirebilirsiniz.

Kariyeriniz için de önemli
Araştırmalara göre, iş arayanların yüzde 80’i network’lerinin yararını görüyor. Çünkü, kurduğunuz kontaklar diğer adaylarla aranızda fark yaratıyor ve öne geçmenizi sağlıyor. İşverenin bu sayede sizin hakkınızda daha çok bilgi sahibi olması, yapacağınız işle ilgili pek çok ipucunu da beraberinde getirir. İstediğiniz firmadaki işi kapmak da bu yüzden çok daha kolay olur.

Bağınızı koparmayın
İletişim halinde olduğunuz insanlarla aranızdaki iletişimi hep sıkı tutun. İş bulmuş ya da çok istediğiniz bir pozisyona gelmiş olabilirsiniz, ama yine de onların varlığının önemini göz önünde bulundurun. Düzenli olarak e-posta atın, hatırlarını sorun; tabi bunu aranızdaki iletişimin düzeyinize göre belirleyin. Üst düzey bir yöneticiye sürekli aramak ya da e-posta yollamak, insanların canlarını da sıkabilir.

Kariyer planınızı ilk siz belirleyin
Network tabi ki tek seçenek değildir. Eğer yine de iş bulmak ya da yeni bir işe geçmek için iletişimde olduğunuz insanlardan destek almak istiyorsanız, bir liste çıkarın; bu listede nerede, ne yapmak istediğiniz olsun ve iletişimde olduğunuz insanlarla paylaşın. Onların görüşleri ve tavsiyeleri iyi birer çıkış yoludur.

Online network’ü es geçmeyin
LinkedIn, Facebook ve Twitter gibi siteleri sürekli takip ederek, oradaki arkadaşlarınızın hangi firmalarda, ne işlerde çalıştığını sık sık inceleyin. Kimlerle hangi konuda konuştuğunuz, gelecekle ilgili yaptığınız planları da ilgilendirir. Diyelim aynı okuldan mezun olduğunuz bir arkadaşınız, girmeyi çok istediğiniz bir şirkette çalışıyor. Direkt bir yardımı olmasa bile, o pozisyondaki görüşme yapacağınız kişi hakkında birkaç küçük tüyo vererek, size ummadığınız bir yardımda bulunabilir. 

Yazan : Özge ERCAN
Kaynak : www.yenibiris.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.