Anasayfa / Başarı Yazıları / CV Taslağı, Özgeçmiş Taslağı ve En iyi 5 CV Örneği

CV Taslağı, Özgeçmiş Taslağı ve En iyi 5 CV Örneği

CV hazırlamak veya özgeçmiş oluşturmak zor zanaat.

CV taslağına ihtiyacınız var mı? Nasıl bir CV hazırlamalısınız? Nasıl bir CV size en iyi işle buluşma şansı yaratır.

Bu sorular özellikle yeni iş dünyasına atılacak olan veya iş değişikliğini değerlendiren kişilerin zihinlerini meşgul eden sorular arasında.

Piyasada bir çok CV taslağı, ya da özgeçmiş taslağı bulmak mümkün. Bu yazıda böyle bir içerik bulacaksınız, ancak daha da önemlisi, işveren tarafında CV değerlendiren birisi olarak uzun yıllar çalışmanın getirdiği tecrübeyle iyi bir CV yazmak nasıl mümkün buna ilişkin bazı gözlemlerimi paylaşacağım.

Kariyer Planlama, CV hazırlama

CV’de aslolan içeriktir. Format tabi ki önemli, ancak dünyanın en iyi CV formatının bile, CV’de ne yazdığından daha önemli olmadığını belirtmek gerekli.

Her CV kişiye özeldir. Başka birisi için çok iyi ve uygun olan bir CV, başka birisinin tecrübesini iyi anlatmayabilir, daha da kötüsü yapay durabilir ve kötü bir izlenim yaratabilir.

CV’nin size uygun olarak yazılması en başta kendinizi tanımanızla başlar. Kendi kuvvetli ve zayıf yönlerinizi bilmeli ve CV’yi bu kuvvetli ve zayıf yönlerin etrafında örmelisiniz.

özgeçmiş hazırlama

İyi bir CV için kendi hikayenizi yani uzmanlık alanlarınızın ne olduğunu, hangi yönde gelişim göstermek istediğinizi ve nasıl bir gelecek istediğinizi bulmalısınız ve CV’niz bunu yansıtmalı.

CV’de açık – net – dolambaçsız cümleler kullanmalısınız. Gördüğüm en büyük hatalardan bir tanesi bu. Karmaşık, kulağa hoş gelen ancak içi boş cümlelerle dolu bir CV’nin size yararı değil zararı olacaktır.

CV’de en önemli cümle ilk cümlenizdir. Kendinizi tanıtan, kuvvetli yönlerinizi anlatan ve gelecek hedeflerinizi belirten, özetle sizin kim olduğunuzu belirten ve nasıl rollere uygun olabileceğinize işaret eden bir cümle yazmalısınız.

CV’nin asıl amacı, en kısa sürede profesyonel profil ve yetkinliklerinizi göstermektir. Bu yüzden CV’nin içerisine giren her cümle hak edilmiş olmalıdır. Yer doldurmak için aynı bilgiyi tekrar eden cümleler olmadığından emin olun.

CV görsel bir dökümandır, bu yüzden görsel olarak iyi bir tasarıma önem vermelisiniz. Bu vurgulamak istediğiniz cümleleri bold veya italik ile vurgulamaktan tutun da doğru başlık dizilimi, iş değişikliği tarihlerinin nasıl koyulacağına kadar bir çok noktayı etkiler.

Elinizde iyi bir CV olduğundan emin olmak için geçmiş tecrübelerinize ilişkin dikkatlice düşünmeli ve hangi işlerde en başarılı olduğunuzu hatırlamalı, bu başarılarınızı da CV’ye yansıtmalısınız.

Aşağıda, Boş, Örnek, Taslak için kullanabileceğiniz CV örneği sunan kaynakların arasından en iyi 7 kaynağı paylaşıyorum:

https://www.theguardian.com/careers/cv-templates
http://www.cvornekleri.gen.tr/cv-ornekleri/
http://www.cvornekleri.gen.tr/bos-ozgecmis-formlari/
http://www.cvindir.net/bos-cv-ornekleri-indir.html
http://www.wordcv.com/cv-ornekleri.html
https://www.prospects.ac.uk/careers-advice/cvs-and-cover-letters/example-cvs

Son olarak, unutmayın ki çok iyi bir CV hazırlamak bir uzmanlık işidir, bu yüzden profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Unutmayın, daha iyi bir CV size aksi taktirde şans bulamayacağınız bir şirketin kapısını açabilir ve geleceğiniz için en doğru yatırımlardan biridir.

Yazan : Ozan Dağdeviren | LinkedIn

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.