Anasayfa / Başarı Yazıları / Dün kü “O”, bugün kü “Ben”, yarın ki “Kim”?

Dün kü “O”, bugün kü “Ben”, yarın ki “Kim”?

İnsanlar bana göre 3 gruba ayrılır. Bunlar “Dünde Kalmışlar” , “ Bugünü Yaşayanlar” , “Yarını Düşünenler”. Peki siz hangi gruptasınız? Bu soru günlük yaşamda çok fazla kendini hissettirmeden çıkar karşımıza. Hepimiz mutlaka gün içerisinde milyon defa geçmişimize döner ya da geleceği düşünürüz farkında olmadan. “Yapmasaydım şunu/ iyi ki yapmışım bunu” deriz. Ama burada tehlikeli bir durum ortaya çıkar.

İlk durum da geçmişin pişmanlıklarıyla bu günü göremezsiniz. Kendinize öyle acımasız olursunuz ki. Bunun en büyük sebebi de doğru yolu, cevabı bilmenize rağmen müdahale edemeyişinizdir, dünde kalmış size yabancı olan “O” na. Boğulur kalırsınız geçmişin hırslarıyla. İlk durum siyahtır, ikinci durum ise karanlık bir pembedir. Kendinizle sürekli gurur duyarsınız. Geçmişteki “O”nu öyle bir sahiplenirsiniz ki. Ne de olsa sizin aklınızdır ona o kararı aldıran. İzlersiniz gururdan bir pencereden “O’nu” sürekli. Ama o pencereden bakarken bu günü görmezsiniz karanlık pembeliği de oradan gelir zaten.

Bir kısım da olmayan bir zamanda, gelecekte yaşar aslında. Sürekli hayaller kurulur güzel, mutlu huzurlu bir hayat gelecekteki siz için sipariş edilir. Öyle ki gelecekte yaşamaktan bu günü göremezsiniz. Öyle hayaller kurarsınız ki gelecekteki siz siz olmaktan çıkar tanımazsınız sadece onun yerinde olmak istersiniz. Kaldı ki gelecekte ki siz siz olmazsınız zaten.

cocuklar

Bu insanlardır aslında bugünün mutsuzları. Oysa baksalar bir şimdilerine asıl olan bu gündür.,En güçlü zamandır şimdi.Değiştirebilir müdahale edebilirsiniz. Ama öyle midir geçmiş ve gelecek birinde yapmıştım dersiniz pişmanlık, keşke vardır, diğerinde ise karanlık belirsizlik, yapacağım?

Bundandır işte şimdinin gücü geçmişi de geleceği de şimdi belirler. Çünkü şimdi, geçmişteki bir zamanın geleceği, gelecekteki bir zamanın da geçmişidir aslında.

Bu sebeple herkes sahip olmalı bu gününe en güzel şekilde yaşamalı, adımlarını düşünerek atmalı ki gelecekte o tanımadığımız kişi pişman bakmasın bize.

Yazan : Sibel Ötegen

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. çok yerinde tespitler yapmışsınız, gerçekten çok beğendim.

    bugünün mutsuzluğu olmak geçmişte yaşamaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.