Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. “EFE”lenenler başarıya daha yakın

“EFE”lenenler başarıya daha yakın

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
100 1

Neden başarılı olamıyorum diye düşünenlerdenseniz başarı konusundaki ezberlerinizi gözden geçirmenizde yarar var. Başarının kurallarını yeniden yazmak gerektiğini savunan David Morey, ’ağa’ların değil ’efe’lerin başarıya daha yakın olduğunu söylüyor. İşte başarıya ’efe’lenme taktikleri…  Zyman Group Başkan Yardımcısı David Morey Ezber Bozan Efelik Stratejileri konferansından yaptığı konuşmada başarı için kuralları yeniden yazmak gerektiğini söyledi.

Sekiz dolar milyarderi ve 4 Nobel barış ödülü sahibinin yanı sıra aralarında ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu 12 devlet başkanına seçim kampanyalarında danışmanlık yapan Morey, Akbank’ın ev sahipliği ile Zyman ve Astay işbirliğinde düzenlenen ’’Ezber Bozan Efelik Stratejileri’’ konferansında bir konuşma yaptı.

Zyman Group Başkan Yardımcısı ve DMG Üst Yöneticisi (CEO) David Morey, ’’Kuralları yeniden yazarsanız başarılı olursunuz. Ya farklı olun ya da yok olacaksınız. Farklılık yaratmak sizin işinizde en önemli efelik stratejisi olacaktır’’ dedi. ’’Tıfıl Olmanın Avantajı’’ kitabının da yazarı olan ve piyasadaki oyuncuları ’’ağalar’’ ve ’’efeler’’ olarak sınıflandıran Morey iş dünyası, futbol, askeriye ve siyaset gibi çeşitli alanlarda son yüz yılda yaşanan efelik örneklerini incelediğini kaydetti.

“Tüketiciler daha fazla kontrol istiyor”

Morey, açık fikirli olunması ve alışkanlıkların bir kenara bırakılması gerektiğini dile getirerek, ’’Bilinenlerin dışına çıkın. Yerinizde kalırsanız, kıpırdamazsanız devler ve ağalar sizi geçecektir’’ dedi. Morey, yaptıkları bir araştırmaya göre tüketicilerin daha fazla kontrol istediklerini bildirerek, pazarlamayı yaparken, müşteriye kontrol duygusunun onlarda olduğu hissinin verilmesinin işleri kolaylaştıracağını anlattı.

Kuralların yeniden yazılması gerektiğini ifade eden Morey, ’’Kuralları yeniden yazarsanız başarılı olursunuz. Ya farklı olun ya da yok olacaksınız. Farklılık yaratmak sizin işinizde en önemli efelik stratejisi olacaktır. Aynı olmak size hiçbir şey katmaz. Farklı olarak nadirliği yaratırsınız. Nasıl bir savaş olursa olsun, ilk saldırıya geçen savaşı kazanır. Zayıflığa karşı güçlü yönlerinizi kullanın’’ diye konuştu.

“Efelik Türk insanının kanında var”

Morey, bir süre önce Zyman Group olarak Türkiye ve Orta Doğu’ya hizmet verecek ofislerini İstanbul’da açtıklarını anımsattı. Efeliğin Türk insanını kanında ve genlerinde binlerce yıldan beri olduğunu belirten Morey, ’’Atatürk’ü inceleyin. Atatürk’te de bunu göreceksiniz. Açık fikirli olursak, stratejik göstergeleri ortaya çıkartabiliriz’’ dedi.

Ağaların özelliklerini, ’’büyüklüğe odaklanmak’’, ’’her müşteriye aynı şekilde hizmet vermek’’, ’’geçmişe ve efsanelere önem vermek’’, ’’bürokratik olmak’’ ve ’’değişimden nefret etmek’’ olarak tanımlayan ve perakende sektöründe Carrefour, Migros gibi örneklerin bu kapsamda değerlendirilebileceğini söyleyen Morey, efelerin ise hızlı, içgüdüleriyle hareket eden, herkesin ihtiyaçlarına uygun farklı ürün ve hizmetler sunan, hedefe odaklanan, kararlı, informal, belli kalıplarla düşünmeyen, değişime bayılan kişiler ve gruplar olduğunu anlattı.

“Efeler çok hızlı hareket ediyor”

Morey, efelerin öncelikle içinde bulundukları ortamın ’’onların partisi’’ olduğunu bilmesi, kuralların yeniden yazılmasına çalışması ve ofansif oynaması gerektiğini ifade ederek, müşterilerin daha fazla kontrol sahibi olduğunu hissetmek istediğini, müşterilere özel çözümler geliştirilmesi ve işlerin sadeleştirilmesinin önem taşıdığını kaydetti.

Efelerin çok hızlı hareket ettiklerini, müşteriye göre hareket edeceklerini ifade eden Morey, efelerin hedefe doğru odaklandıklarını, resmi olmadıklarını ve kararlı bir yapıları bulunduğunu anlattı. Morey, efelerin normalin dışına çıkabildiklerini ve değişiklikten hoşlandıklarını, değişikliğin onlar için avantaj olduğunu vurguladı. Kolay ve yapılabilir hedeflerin bulunup, onların yapılması gerektiğine işaret eden Morey, bu konuda antrenör Yılmaz Vural örneğini verdi.

Kaynak : isteinsan.com.tr

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar