Anasayfa / Başarı Yazıları / Bu sınav taktikleri başarı getiriyor

Bu sınav taktikleri başarı getiriyor

Sınava hazırlanmak ne kadar önemliyse sınav psikolojisi ve sınav motivasyonu da bir o kadar önemlidir. Çünkü sınav motivasyonunun düşük olan kişilerin performanslarının olumsuz etkilendiği birçok defa ispatlandı. Peki size sınav esnasında işe yarayacak, sınavda başarılı olmak için kullanabileceğiniz taktik versek nasıl olur? İşte işin uzmanlarından başarının anahtarı olan sınav taktikleri..

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Rehberlik Uzmanları sınav öncesinde ve sınav sırasında dikkat etmeniz gereken konuları anlattı.

SINAVA İLİŞKİN YANLIŞ DÜŞÜNCELERİMİZE BAZI ÖRNEKLER

– İlk doğru gördüğüm cevabı işaretliyorum.
– Uzun soruları hiç okumuyorum. Uzun sorular hep zormuş gibi geliyor.
– Çok telaşa kapılıyorum. Sınavda kitapçığı açınca her şeyi unutmuşum gibi geliyor.
– Sınavda çözemediğim soru olunca sinirlenip, moralimi bozuyorum. Veya o soruya takılıp, zaman kaybediyorum.
– Zamanı yetiştiremiyorum.
– Yapamadığım sorulara takılıp kalıyorum.
– Olumsuz soru köklerini hep olumlu gibi okuyup, soruyu yanlış cevaplıyorum.
– Sınav bir an önce bitsin istiyorum, sıkılıyorum.

BU DÜŞÜNCELERİ BİR KENARA BIRAKIP, DOĞRU TAKTİKLERİ UYGULAMAYA GEÇMEKTE FAYDA VAR

  • Sınava kendinizi en iyi hissettiğiniz dersten başlayın. Bu başlangıçtaki kaygınızı azaltacaktır.
  • Soruları doğru okuyun, sizden neyin istendiğini iyice anlamadan soruyu çözmeye kalkmayın.
  • Seçenekleri incelerken eleme tekniğini kullanın (bu kesin değil, bu olamaz şeklinde eleyerek en aza indirgeyin.)
  • Cevaplarınızı optik forma hemen geçirin. Bu taktik kaydırma yapmanızı engeller.
  • Bir soruda belli bir süre geçtikten sonra, hala çözemediyseniz başka soruya geçmeniz gerekir.
  • Zaten zor ve kolay sorunun puan getirisi aynı olduğundan zaman kaybetmenize gerek yoktur.

sınav taktikleri

ÖSYM soruları aşağıdaki 5’li skalaya göre hazırlamaktadır.

SORUNUN NİTELİĞİ ZORLUK DERECESİ

– Çok kolay %10
– Kolay %20
– Normal %40
– Zor %20
– Çok zor %10

TURLAMA TEKNİĞİ BAŞARINIZI ARTTIRIR

Bir testteki kolay, çok kolay ve normal soruları birinci turda çözerek; diğerlerini (zor ve çok zor soruları) ikinci tura bırakmaya turlama tekniği denir. Sınavlarda bu tekniği kullanmak başarınızı önemli derecede artıracaktır.

Yeteneğinize ne kadar güvenirseniz güvenin ama işlem gerektiren soruları sınav sırasında mutlaka kâğıt üzerinde çözün.

Sınavda sadece okuduğunuz soruya yoğunlaşmalısınız. Soruyu okurken aklınız hala bir önceki soruda kalmışsa o an okuduğunuz soruda dikkatinizi toplamanız mümkün olamaz. Her sorunun birbirinden bağımsız olduğunu unutmayın ve her bir soruya ayrı ayrı yoğunlaşın. Eğer sınav anında bir önceki sorudan kurtulmayı başaramıyor ve soruların içinde kaybolduğunuzu hissediyorsanız kısa bir süre için başınızı kaldırıp ara verin ve 15-20 saniye kadar nefes egzersizi yapın.

Soruları ön yargıdan uzak değerlendirin. Her soruda bir aldatmaca olduğunu düşünmezseniz, en basit sorularda gereksiz zaman kaybetmez ve doğru sonuca yanılmadan ulaşabilirsiniz. Aksi halde ön yargıyla okuduğunuz sorularda soru içinde size verilmeyen bilgileri düşünür ve bu yüzden doğru şıktan uzaklaşabilirsiniz.

Her soruya şans tanıyın! Kitapçıkta görmediğiniz soru kalmasın.

SINAVA GİRMEDEN ÖNCE BUNLARI YAPIN

Öncelikle uyku düzeninin sağlanması en önemli unsurdur. Uyku düzenini sağlayan ve sabahları dinç ve zinde kalkan bir adayın sınav günü enerjisi yüksek olacak, sınavın hissettirdiği stres ve heyecanı daha rahat bir şekilde kontrol edebilecektir.

Sınav öncesi haftanın sakin ve huzurlu geçirilmesi önemlidir. Bu noktada ailelere de önemli görevler düşmektedir. Adayın sakin ve huzurlu olabilmesi için ev ortamını uygun koşullarda tutmaları önemlidir.

Sınavdan bir gün önce adaylar ders çalışmayı bırakmalı o günü keyif alabilecekleri bir etkinlikle geçirmeliler. Dışarıda güneş altında ya da aşırı yorgunluk verecek ve bedensel bir sakatlığa yol açabilecek sportif uğraşlardan kaçınılmalı. Yine yemeklerini evde yemelerini, dışarıda bir takım şeyler yememeliler.

Akşam yatarken sınav giriş kimlik belgesini, nüfus cüzdanını ve sınavda kullanacakları kalem ve silgilerini sabah kolayca bulacakları bir yere koymalılar.

Sınavdan bir gün önce eş dost ve akrabaların başarı dileklerini iletmek için yoğun şekilde adayları aradıklarını biliyoruz. Bazı adaylar bu durumdan olumlu etkilenmek yerine daha fazla gerginlik yaşayabilmektedirler. İnsanların iyi niyetle aramalarını engellemek doğru bir şey olmayacağına göre bu durumda yapılması gereken telefonlara veliler bakabilir.

Kaynak : NTV

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.