Anasayfa / Sizden Gelenler / Ego’ya mektup!

Ego’ya mektup!

Sevgili Ego’m,
Düşündüm, taşındım ve artık seninle ciddi ciddi konuşmam gerektiğine karar verdim. Çünkü bu iş böyle yürümeyecek. İlişkimizin boyutunu konuşmamız gerekiyor. Artık daha fazla sessiz kalamayacağım. Ben susup seni dinledikçe sen beni hiçe saymaya başladın. Şimdi seninle açık açık konuşalım. Bir kere söyle bakalım, neden durmadan beni engellemeye çalışıyorsun? Elimi hangi işe atmak istesem onu hak etmediğimi ima ediyorsun. Durmadan beynimi yiyip beni umutsuzluğa sürüklüyorsun… Kimi sevsem ve beğensem, o sana göre değil, senden fazlasını ister diyorsun… Ne zaman para harcayacak olsam sanki görünmez ellerinle elimin üstüne vuruyor gibisin…Ve gelecekle ilgili güzel hayaller kurmama engel olduğun gibi şimdiki zamanı yaşamamı da engelliyorsun. Beni devamlı kuruntularla dolduruyorsun. Bana söylediğin tek şarkı var. ”Olmaz olmaz bu iş olamaz, hiç yalvarma bu iş olamaz”…

Şimdi de yapmadıklarını sayalım. Bana asla cesaret vermiyorsun. Hevesle başladığım hiçbir işte beni desteklemiyorsun. Hayallerime ortak olmuyorsun. Mutluluğumun uzun sürmesine izin vermiyorsun. Beni kendimle baş başa bırakmıyorsun. Güzel şeyler düşünmeme fırsat bırakmıyorsun. Ne aşkı ne başarıyı ne de zenginliği yaşamama müsaade etmiyorsun. İnsanlara güvenip onları kolayca sevmeme yardımcı olmuyorsun. Artık anladığım şey şu ki, sen beni pek de fazla sevmiyorsun sevgili Ego’m…

Oysa ben neler istiyorum bir bilsen. Sayayım mı sana?.. Hayallerini kurduğum işe sahip olmayı, korkmadan sevmeyi, deli gibi aşık olmayı, insanlara güvenip onların iyi yönlerini görmeyi, her zaman tüm ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar paraya sahip olmayı, yeni şeyleri cesaretle denemeyi, yüreğimdeki sözleri kolayca söyleyebilmeyi, karşılıksız iyilikler yapmayı, hem şimdiki zamanı yaşamayı hem de gelecekle ilgili harika hayaller kurmayı istiyorum. İnsanlar iyidir demeyi, bir haksızlığa uğradığımda gereken cevabı verip yürüyüp gitmeyi, kendimi ezdirmeden affetmeyi, aptal gibi hissetmeden ve korkmadan, duygularımı incitirler, beni kullanırlar, kandırırlar diye düşünmeden ”seni seviyorum” diyebilmeyi istiyorum. Ve daha neler neler…

ego

Ama sen, maalesef tüm bunları yaşamamı engelliyorsun ego. Beni kısıtladığını geç de olsa anladım. Evet, sen benliğimin bir parçası olabilirsin ama ben sana biraz fazla değer vermişim. Beni üzmene hep izin vermişim farkında olmadan. Özgürlüğümü elimden almışsın da farkında değilmişim. Ve artık olman gereken yere gitmenin zamanı geldi. Sana yerini bildirmem lazım kusura bakma. Daha fazla ödün veremem mutluluğumdan ve özgürlüğümden. Artık sadece ”merhaba, merhaba” …Eski günlerin hatırına tamamen bitirmiyorum ilişkimizi. Zihnimde bir yerlerde yaşamaya devam edebilirsin eğer sessizce duracaksan ama konuşmana izin vermiyorum, üzgünüm. Bir hukukumuz olmasa ona da izin vermem ya, neyse.

Yeni bir ilişki yaşıyorum artık. Bana cesaret veren, beni destekleyen, yolumda elektrikleri kesen değil, tam tersine ışık tutan biri var artık yanımda. Hayal kurduğumda bana ” hadi oradan” demiyor. Senin söylediğin şarkının aksine ”Olur olur, bal gibi olur” şarkısını söylüyor. Her zaman yapabileceğimi hissettiriyor bana. Artık insanlara güveniyorum, onları seviyorum, sevilecek bir yanlarını buluyorum en azından. Soru işaretleri uçtu gitti. Çünkü çok da iyi bir rehber buldum kendime. Hatırla sen o rehberi hep yalanlardın. Evet, o rehber kalbim…

Kısacası ego’cum, sanırım artık hoşçakal deme zamanı geldi. Bunca geçirdiğimiz yıl sebebiyle, her şeye rağmen sana teşekkür ediyorum. Sen de benim bir parçamsın ve insan olmanın getirdiği bir durumsun. İnsanlık var oldukça sen de var olacaksın. Ama artık eskisi kadar konuşmayacak ve kararlarıma yön veremeyeceksin. Bunca zamanlık hükümdarlık sana yeter. Kalan hayatında başarılar ve mutluluklar dilerim.

Elveda… :)

Yazan : Aslı Ece Özdoğan / kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

16 yorum

 1. Harika bir içe dönük konuşma olmuş,çok hoşuma gitti:))

 2. çok güzel bir yazı ama gel gelelim ki egomuza sahip başa çıkamadığımız gbi ona nasıl yön vercemizide bilmiyoruz :DD

 3. merhaba,
  ertuğrul bey bu yazıyı kesinlikle ben yazdım. diğer yazılarımı da okursanız aklınızdaki soru işaretlerini giderebilirsiniz:)
  diğer yorumlar için de çok teşekkür ederim.

 4. emek ederek bu sözcüklere zaman ayırdığınız için teşekkürler

 5. merhaba,

  ego bilinçaltımızın negatif yönlü, korkuları oluşturan bir parçasıdır. kızdığınız bir insan ya da bir arkadaşınız değil ki karşınıza alıp konuşasınız tatlı tatlı:)
  içinizde size güzel şeyler fısıldayan tarafınız ego değil. o sizin özünüzdür. Allah tarafından, gerçekten bizim içimize üflenen öz ruhumuz ve benliğimizdir. ego’nun tanımı BEN’dir Latince’de, ki bu da hepimizin aynı özden geldiğini inkar eden ve tamamen her durumu kişisel ve tehdit olarak algılamamıza sebep olan egoyu tanımlamaya çok uygun bir kelimedir. Aykut Bey’in kitabını okumadım ama siz nasıl isterseniz o şekilde bir yol izlersiniz. önemli olan zihindeki olumsuz ve acı veren düşünceleri bir şekilde susturmaktır.

 6. Okunmasi keyifli olan, harfiyen katildigim, inci gibi bir yazi.. Tek kelime ile ‘SÜPER’.. Kalemine saglik..

 7. egonuzla yolun sonuna gelmek diye bir şey yoktur.ego demek ben demektir ve kendinden kurtulmaya çalışmak saçmalık ötesidir.egonsenin küçükken yaşadığın korkuların,heyecanların kısacası zihninde kalan önemli olayların yarattığı iç sestir.bence bu mektubu daha sevecen,dahaanlayışlı biçimde yazman gerekirdi.ama egonuzu yokedemezsiniz,saedece o korkularınızı yenip,teredütlerinizi yok edip onu bu olay için susturabilirsininz.

 8. ego’nun tam olarak ne olduğunu,spirituelite ve felsefede neyi ifade ettiğini tam olarak öğrenirseniz egonuzdan sıyrılmanın ne kadar önemli ve gerekli olduğunu daha iyi anlayacaksınız :)
  saygılarımla

 9. sonuçta bir ilişkiye başlamış ve yalnız değil öyle tabiki egoya elvada demek kolay.sıkıysa işsiz ve yalnızken desin bakalım.

 10. kim ilişkiye başlamış ve çalışıyor? :) bunu nereden çıkardınız? ben yalnızım ve 2 senedir de çalışmıyorum :)

 11. :D Yazı çok güzel teşekkürlerrr ! :D

 12. HARİKA DAHA ÖNCE DENEDİM BENDE. TÜM KORKU ENDİŞELERİNİZ.YOK OLUYOR

 13. :)))) aslı ece; sağol!

 14. Bence cok güzel bir calisma olmus. Yanliz sizcede bu Ego diye tanimladiyiniz olay seytanin insana vermis olduyu vesvese diyilmidir sizcede

 15. Gülümsedim ve anladim ki sevgili ego’ma hoscakal deme zamanim gelmis de geciyor. :)Cok tesekkürler Asli.

 16. yürü be ece !! ((:

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.