Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / En başarılı 90 öğrenci!

En başarılı 90 öğrenci!

San Francisco Körfezi’ndeki bir okulda, okul müdürü üç öğretmeni çağırıp şöyle demiş:

“Siz üç öğretmen, sistemde en iyi ve en uzman kişiler olduğunuz için, doksan tane seçkin üstün zekalı öğrenciyi size vereceğiz. Bu öğrencilerin gelecek yıl da hızlarını korumalarını sağlamanızı ve çok şey öğrenmelerini bekliyoruz.”

Üç öğretmen, öğrenciler ve öğrencilerin anne ve babası bunun çok iyi bir fikir olduğunu düşünmüşler. O okul dönemi, hepsinin özellikle hoşuna gitmişti. Okul bittiği zaman öğrenciler bütün San Francisco Körfezi’ndeki diğer öğrencilere göre yüzde 20–30 daha başarılıydı. Yıl sonu geldiğinde müdür üç öğretmeni çağırıp onlara:

“Bir itirafta bulunmak istiyorum. En zeki öğrencilerin 90’ı sizde değildi. Onlar ortalamanın biraz üstünde öğrencilerdi. 90 öğrenciyi sistemden tesadüfen seçtik.”

Öğretmenler, doğal olarak öğrencilerde görülen başarının kendi istisnai öğretme becerilerine bağlanması gerektiği sonucuna vardı.

“Bir itirafım daha var.” dedi müdür: “Siz de en parlak öğretmenler değilsiniz. İsimlerinizi bir şapkanın içine doldurduğum kâğıtların arasından rastgele seçtim. SİZ İNANDIĞINIZ İÇİN BAŞARILI OLDUNUZ.
Alıntıdır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

16 yorum

 1. inanmak ve başarmakla ilkili güzel bir yazı

 2. pacificoriental

  İnanmak herşeydir.Önemli olan inancımızın şiddetidir.Başaramayacağımız şeylere inanırsak hayal kırıklığına uğrarız.Hedeflerimizi mevcut potansiyelimize göre belirlersek başarı beraberinde öğrenme azmini de getirecektir.Neticede imkansız imkansız olmaktan çıkacaktır.

 3. başlamak bitirlemenin yarısı ise inanmak başarmanın tümü olsa gerek……..

 4. ya daha başkası varmı çok begendimde

 5. çok güzel bir yazı.

  Bu zihnimizin hayatımızda ne kadar etkili olduğunu gösteriyor!

  bunu bilimsel verilerde doğruluyor örneği hasta insanlara iyileşmesi için ilaçlar veriliyor ve 4 gün içinde iyileşeceksiniz diyor!

  Aslında ilaçlar sadece şeker ama hastalar bunu ilaç sanıyorlar ve 4 gün içinde iyileşiyorlar!

  Fakat bilim bunun tam olarak neden kaynaklandığını çözebilmiş değildir:)

 6. birisi beni de öle kandırsa keşke. :D

 7. YAAA NE KADAR DOĞRU EN BAŞTAN İNANMAK GEREKİYORR ZATEN BAŞARMADIĞIMIZ HERŞEY YAPAMIYORUM DEMEKTEN GELİYOR BENDE KENDİME GÜVENDİKTEN SONRA HERŞEYİN İSTEDİĞİM ŞEKİLDE GELİŞTİĞİNİ GÖRDÜM KENDİMİZE İNANLIM ARKADAŞLAR BU ÜLKENİN KENDİNE İNANAN GÜVENEN GENÇLERE, BİZLERE İHTİYACI VAR herkese başarılar :D :D :D

 8. İnanmak başarmanın yarısıdır.Yürekten inanmak tüm hayatımız daki en önemli faktör…
  Gerçekten çok güzel…..

 9. Keşke bütün öğretmenler öğrencilerine bu gözle bakabailse…O zaman eminim her şey çok daha farklı ve güzel olurdu.

 10. bazen insanalara böyle yanıltmacalar yapmak gerekiyorr diye düşünüyorum

 11. yeterki inan gerisi geliyo :)

 12. buqün hocalar okulda hep bu konu hakkında konustular İNANMAK.. ewet gunumuzde bakıyoruzda hep ınanan ısteyenler amaclarına ulasıyorlar..kımseye zorla bişi yaptıramazssın ıstek olacak..

 13. çok güzel bir yazı gerçekten çok süperdi yani bende kendime inanınıyorum ileride bir şirket kuracağım ticaretle ilgili inşallah inanıyorum .. isminide tape ticaret koyacağım ..

 14. ewtt inanmak bu dogru ama bazı insanlar bizleri etkileyebilir bundan da etkilenmemek lazım burda oldugu gibi öğretmenler hemen kendilerinin en iyisi olduklarına inanmışlar yani müdür öyle dedi diye baskalarının düşüncelerine bakıp kendimize yön vermemeliyiz … bu da çok önemli hatta en önemlisi yani kendimiz olmalıyız. saygılarımla…

 15. cok guzel alıntı bu, cok begendım. boyle yazıları paylasırsanız sevınırım

 16. Okuduğum en harika yazı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.