Anasayfa / İnsan İlişkileri / Eski fotoğrafları yakmayın!

Eski fotoğrafları yakmayın!

Aşk acısından kurtulmak için size onu hatırlatan her şeyden kurtulmak göründüğü gibi iyi bir fikir olmayabilir. Özellikle de eski fotoğrafları yakmak! Bilim adamları eski fotoğraflara bakmanın aşk acısına iyi geldiğini söylüyor. Bilim insanları, insanların sevdikleri kişilerin fotoğraflarına bakmasının gerçek anlamda acılarının azalmasını sağladığını ortaya çıkardı. Araştırmacılar, kişinin sözgelimi ayrıldığı sevgilisinin fotoğrafına bakmasının beynin acıyla ilgili bölgelerindeki aktiviteyi uyuşturarak, Parasetamol ya da kokain gibi maddelerle aynı derecede etki yarattığını ortaya koydu.

Stanford Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırma sonucunda, duygusal anlam taşıyan bir fotoğrafla acının azalması arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında aşk acısı çeken gönüllü öğrencilerin beyin faaliyetleri sevdikleri kişinin fotoğrafına baktıkları sırada gözlemlendi. Bu arada derilerine çeşitli derecelerde acı verildi.

eski fotoğraflar

Nörolog Jarred Younger, acının ortalama yüzde 36-44 oranında azaldığını, huzursuzluğun yüzde 13’e kadar hafiflediğini ortaya koydu.

Bir başka araştırmada ise California Üniversitesi psikologları, 25 kadın ve onların erkek arkadaşlarıyla altı aydan fazla çalıştı. Aşk acısı çeken kişilerin sevdiklerinin fotoğrafına baktıklarında, acılarında azalma olduğunu ortaya koydu.

Kaynak : Gazete Port

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.