Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Ev ve İnşaat Yapı Malzemeleri Nelerdir?
Genel

Ev ve İnşaat Yapı Malzemeleri Nelerdir?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
66 0
Ev ve İnşaat Yapı Malzemeleri Nelerdir

Ev yapı malzemeleri, evlerde oluşan darbeden kaynaklı ya da zamanla kendiliğinden oluşmuş hasarların tamir edilmesini sağlayan malzemelerdir. Çoğu kişi yaşadığı sorunların nasıl çözüleceğini ve hangi malzemelerin kullanılması gerektiğini bilmemektedir.

Ev Yapı Malzemeleri

Ahşap Tutkalı: Özellikle son zamanlarda ahşap kullanımı oldukça artmıştır. Bu artışla beraber ahşap tutkala olan talepte artmaktadır. Birçok farklı ürün çeşidi vardır. Kullanım alanlarına göre farklılık gösteren ahşap yapıştırıcının kaliteli olması sağlık açısından oldukça önem taşımaktadır. Herkesin evinde ahşap eşya muhakkak vardır. Bu ev yapı malzemeleriyle ahşap eşyaların arasında mutlaka ahşap tutkalı olmalıdır.

Ev Yapı Malzemeleri
Ev Yapı Malzemeleri

Poliüretan Köpük: Poliüretan köpük ile her türlü boşluk doldurma işlemlerinde kullanılmaktadır. Evinizin bir tarafından fazlasıyla soğuk hava gelmekteyse, poliüretan köpük ısı izolasyonu sağlar. Ayrıca çıkan ses miktarını da oldukça azaltmaktadır. Su geçirmez bariyerlerde ve yangın izolasyonunda da poliüretan köpük kullanılmaktadır.

Silikon: Silikonların birçok kullanım alanı vardır. Genellikle izolasyon, dolgu ya da yapıştırma malzemesi olarak kullanılmaktadır. Renk olarak genellikle şeffaf, gri ve beyaz kullanılmaktadır. Nadiren de olsa kahverenginin de kullanıldığı alanlar vardır. Silikonun kullanılabilmesi için silikon tabancası olması gerekmektedir. Silikonun uygulandığı bölge 4 ile 8 saat arasında etki göstermeye başlar. Nötr silikon ve cam silikonu olarak iki farklı türü vardır. Nötr silikon inşaatlarda, yapılarda ya da binalarda kullanılmaktadır. Cam silikonu da genellikle parçaları birleştirmek için kullanılır.

İnşaat Yapı Malzemeleri

Derz Dolgusu: Derz dolgusu birçok mimar, mühendis ya da inşaatla ilgilenen bir kişinin yakından tanıyacağı bir üründür. Derz dolgusu ayrı olan iki yapının ya da bir objenin arasındaki boşluğu doldurmaya yarayan bir ev yapı malzemesidir. Derz dolgusunun çok farklı kullanım alanları vardır. En çok tercih edilen kullanım alanı ise seramik karolardır. Genellikle banyo, küvet ve mutfak gibi alanların zeminini ya da duvarını süsleyen karoların arasına doldurulan yapı malzemesidir. Aynı şekilde duvar taşlarının da arasındaki boşlukları doldurmada kullanılmaktadır. Bir başka kullanım alanı olarak derz dolguları, zaman betanda oluşan çatlakları doldurmak içinde kullanılmaktadır. Beton yüzeylerde zaman içerisinde çeşitli açılmalar meydana gelmektedir. Bu açılmalar zaman içerisinde kendiliğinden oluşabileceği gibi darbelerden dolayı da oluşabilmektedir. Bu gibi açılmaların zaman içinde büyüyüp betona zarar vermesini önlemek için de derz dolgusu kullanılmaktadır.

İnşaat Yapı Malzemeleri
İnşaat Yapı Malzemeleri

Silikon Tabancası: Silikon tabancası tamirat ya da üretim için kullanılan onlarca inşaat malzemelerinden biridir ve silikon tabancası bunlar arasında en çok bilinenlerden biridir. Soğuk silikon tabancası ve sıcak silikon tabancası olarak 2 farklı kullanım çeşidi vardır. Isıtılma işlemi ile uygulanan bu tabanca birçok kişinin evinde bulundurduğu bir malzemedir. Genellikle kablosu vardır ve elektrik ile çalışmaktadır. Tetiğe basılarak ısınan silikonlar akıtılmaktadır. Kullanımı oldukça kolay olan bu silikon tabancasını kullanırken oldukça dikkat etmek gerekir çünkü o sıcaklıkta bir silikon tene değdiğinde ciddi yanıklar meydana gelebilmektedir. Sıcak silikon tabancasına nazaran daha az riskli olan soğuk silikon tabancaları sıvı halde olup tüplerinde için olur. Tabancanın gövdesine tüp yerleştirilip sıkılarak kullanılmaktadır. Her iki silikon tabancası modeli de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ev yapı malzemelerine dair en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara evim de bulabilirsiniz.

Ahşap tutkalı, silikon, silikon tabancası derz dolgusu ya da poliüretan köpük vb. gibi birçok ev yapı malzemesi vardır. Bu malzemeler evlerde gerekli olan tadilat işlerinin yapılması için kullanılmaktadır. Bu ürünlerin nasıl kullanıldığı bilmek ve öğrenmek işinizi oldukça kolaylaştıracak ve maddi olarak masraftan kurtulmanızı sağlar.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar