Anasayfa / Kişisel İmaj / Gelişime açık mısınız?

Gelişime açık mısınız?

İş alanında kendinizi geliştirmek vakit harcıyor musunuz yoksa bildiklerinizle mi yetiniyorsunuz?

Gitgide küçülen dünyamızda her şey birbiri ile bağlantılı. Uzmanlar, bir şirketin iş problemlerini doğru anlayabilmek için o şirketin dünya üzerindeki pozisyonunun da anlaşılması gerektiğini söylüyor.

Olup bitenlerden haberdar, bilgili ve araştırmacı bir tavırla görüşmeye gelmiş kişinin diğer adaylara göre daha fazla tercih edildiği aşikâr. Ekonomi, iş dünyası ve siyasetle ilgili gazete ve dergileri takip etmek çok önemli.

1. Daha çok okuyun

Okumak, gerçek dünyayla iletişiminizi ve kendinizi güncellemenizi sağlar. Dünyayla olan bağlantınızı koparmamak, iş görüşmelerinde size çok yardımcı olacaktır. İş görüşmesinin en önemli unsurlarından birisi iletişim ve bunu yapmanın en iyi yolu da insanların ortak bilgi ve ilgisinin neler olduğunu bulmak. Bunu yaptığınız sürece görüşmeci ile kendi ilgi ve bilginiz oranında ortak bir iletişim noktası yakalama şansına sahip olursunuz.

2. Meraklı olun

Bir iş görüşmesinde bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştınız mı? Meraklı olmanın tam zamanı. Internet, öğrenmek için en pratik kaynak.

3. İletişim becerilerinizle ilgili pratik yapın

Günlük hayatta, kendinizi iletişim kabiliyeti isteyen davranışlara zorlayarak pratik yapabilirsiniz. Mesela topluluk içinde konuşmaya gönüllü olduğunuz sürece iş görüşmesinde de muhtemelen kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. İletişim dersleri de alabilirsiniz. Önemli bir nokta şu; bir şeyi çok rahat yapmak, o şeyi iyi ve doğru yapmak anlamına gelmiyor. Bir aile üyesi veya arkadaşla temsilî bir iş görüşmesi yapmak ve mümkünse bunu videoya kaydedip izlemek de yararlı olabilir.

4. Diğerlerini gözlemleyin

Mutlaka iletişim becerisi çok iyi olan tanıdığınız vardır. Onları dikkatlice gözlemleyin. Onları farklı kılan ne? Seslerini nasıl kullandıkları mı? Veya ellerini? Ya da sözcüklerini? En iyi iletişim kuranların güzel hikâye anlatanlar olduğunu söyleyenler var. Bu yüzden bir dahaki sefere iyi bir hikaye dinlediğinizde onu iyi yapanın ne olduğunu analiz edin ve bunları gelecek seferki iş görüşmesinde uygulayın. Tam tersi, neyin insanları etkisiz iletişimciler haline getirdiğini bulun.

5. Kendinizi gözlemleyin

Kariyere en büyük zararı veren, nasıl davranılması gerektiğinin bilinmemesi. Mesela birinin sizden rahatsız olduğunu düşünüyorsanız nedenini bulmaya çalışın. Fark etmeden yanlış anlaşılmış olabilirsiniz. İnsanların sizi nasıl algıladığını anlamaya çalışın. Kendinizi nasıl ifade ettiğinize dair geri bildirim yapın. İnsanların hakkınızda doğru ve güvenilir bir tepki verebilmesi için yollar bulmaya çalışıp, verdikleri cevabın sizin için önemli olduğunu belirtin.

Kaynak : Monster CareerNews – yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

 1. ben bunların hepsine sahibim ya valla işim gereği tabikide

 2. ben bunları yapıyorum ama yinede biişe yaramıyor.

 3. Harun Süleymanoğlu

  Değerli arkadaşlar ben ilk okul mezunuyum.Gelişime açık bir yapım var.Ben iki farklı güzel anımdan;biri askerde lise mezunu olmadığım halde diksiyonum düzgün olduğundan teğmenimizin beğenisiyle santral operatörü olmam, bir diğeri; şu anda çalıştığım “ÜLKER GOLF” firmaya girerken katıldığım mülakat öncesi ve sonrasında yaşadıklarım.Özetle söyleyebilirimki burada anlatılan uygulanabildiği takdirde güzel bir sonuç elde edilebilir.Bu şu demek değil.Her şeyi biliyorsun yinede iş bulacaksın anlamına gelmiyor.Saygılar tüm eğitmenlere.

 4. arkadaslar bunlar sadece ıs konusunda degıl ınsanlarla ıletısımdede gercekten onemlı bildiğim bisi var insanın etkısız kalmasına moral bozuklugu ve işlere kotu tarafından bakmak neden oluyor…

 5. Her daim yaşamımızda olması gereken davranışlar kişisel gelişim oldukça önemlii.

 6. Burhan arkadaşima katiliyorum moral çok önemli bi de içimizde ki ses

 7. Bir şeyleri öğrenmek için ilk önce “algıya” ve “gelişime” açık olmanız lazım.
  Siz istemezseniz kim size ne öğretebilir?

 8. BANA KİM YARDIM ECDEBİLİR BEN DE KENDİNİ GELİŞTİRİP ÇALIŞIP SONRA YANLIŞ BİR KARARLA İYİ BİR İŞİMDEN ÇIKIP SONRA TOPARLAYAMAYANLARDANIM VE BİR KIYAFET ALMAYA DAHİ GİTSEM BİR ŞEY OLUP SORUNCA MAALESEF YOK VB GİBİ SANSIZSINIZ DİYEN COK GÖRDÜM YA DA YENİ BİR ŞEY ALIP ELİMDEN GİTTİĞİNİ YILDIZIM MI DÜŞÜK BİLMİYORUM AMA HEP İNSANLAR DAHA AKICI VE KOLAY İLERLERKEN HEĞ ENGELLERLE KARŞILAŞTIM AYNI SINIFTA OKUYUP AYNI EĞİTİMİ ALIP DAHA SONRA BAMABAŞKA NOKTALARA GELEN ARKADAŞLARIM VAR COK AZİM DE BAZEN KÖTÜ ETKİ Mİ YAPIYO BİR ÇOK İŞ FIRSATLARINI DA TERCİH EDEMEDİM ÇÜNKÜ ÇALIŞMA İSTEĞİMİ VE KABİLİYETİMİ KÖRERTTİM ŞİMDİ HER ŞEY SENİNLE BAŞLAR ADLI KİTABI TEKRAR OKUYORUM ATALETTEN BAHSEDİYOR ÖNCE GERCEKTEN BULAŞICI BİR İLLET BASARI İSTEDİĞİMZ ŞEYKEN BİZİŞ NEDEN BU KADAR YIPRATIYOR VE HAYATIMIZI DİĞER DAHA NORMAl yasayan insanlar kadar mutlu değil yolumu bulamıyorum bu hayatı daha kaliteli yaşamayı ve güne mutlu uyanmayı ozlüyeli çok zaman oldu arada geçiş işleri yaptım ama su an hala hayallerimin hiç birine kavuşamadım sorun içimdemi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.