Anasayfa / Kişisel İmaj / Gelişime açık mısınız?

Gelişime açık mısınız?

İş alanında kendinizi geliştirmek vakit harcıyor musunuz yoksa bildiklerinizle mi yetiniyorsunuz?

Gitgide küçülen dünyamızda her şey birbiri ile bağlantılı. Uzmanlar, bir şirketin iş problemlerini doğru anlayabilmek için o şirketin dünya üzerindeki pozisyonunun da anlaşılması gerektiğini söylüyor.

Olup bitenlerden haberdar, bilgili ve araştırmacı bir tavırla görüşmeye gelmiş kişinin diğer adaylara göre daha fazla tercih edildiği aşikâr. Ekonomi, iş dünyası ve siyasetle ilgili gazete ve dergileri takip etmek çok önemli.

1. Daha çok okuyun

Okumak, gerçek dünyayla iletişiminizi ve kendinizi güncellemenizi sağlar. Dünyayla olan bağlantınızı koparmamak, iş görüşmelerinde size çok yardımcı olacaktır. İş görüşmesinin en önemli unsurlarından birisi iletişim ve bunu yapmanın en iyi yolu da insanların ortak bilgi ve ilgisinin neler olduğunu bulmak. Bunu yaptığınız sürece görüşmeci ile kendi ilgi ve bilginiz oranında ortak bir iletişim noktası yakalama şansına sahip olursunuz.

2. Meraklı olun

Bir iş görüşmesinde bilmediğiniz bir kelimeyle karşılaştınız mı? Meraklı olmanın tam zamanı. Internet, öğrenmek için en pratik kaynak.

3. İletişim becerilerinizle ilgili pratik yapın

Günlük hayatta, kendinizi iletişim kabiliyeti isteyen davranışlara zorlayarak pratik yapabilirsiniz. Mesela topluluk içinde konuşmaya gönüllü olduğunuz sürece iş görüşmesinde de muhtemelen kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. İletişim dersleri de alabilirsiniz. Önemli bir nokta şu; bir şeyi çok rahat yapmak, o şeyi iyi ve doğru yapmak anlamına gelmiyor. Bir aile üyesi veya arkadaşla temsilî bir iş görüşmesi yapmak ve mümkünse bunu videoya kaydedip izlemek de yararlı olabilir.

4. Diğerlerini gözlemleyin

Mutlaka iletişim becerisi çok iyi olan tanıdığınız vardır. Onları dikkatlice gözlemleyin. Onları farklı kılan ne? Seslerini nasıl kullandıkları mı? Veya ellerini? Ya da sözcüklerini? En iyi iletişim kuranların güzel hikâye anlatanlar olduğunu söyleyenler var. Bu yüzden bir dahaki sefere iyi bir hikaye dinlediğinizde onu iyi yapanın ne olduğunu analiz edin ve bunları gelecek seferki iş görüşmesinde uygulayın. Tam tersi, neyin insanları etkisiz iletişimciler haline getirdiğini bulun.

5. Kendinizi gözlemleyin

Kariyere en büyük zararı veren, nasıl davranılması gerektiğinin bilinmemesi. Mesela birinin sizden rahatsız olduğunu düşünüyorsanız nedenini bulmaya çalışın. Fark etmeden yanlış anlaşılmış olabilirsiniz. İnsanların sizi nasıl algıladığını anlamaya çalışın. Kendinizi nasıl ifade ettiğinize dair geri bildirim yapın. İnsanların hakkınızda doğru ve güvenilir bir tepki verebilmesi için yollar bulmaya çalışıp, verdikleri cevabın sizin için önemli olduğunu belirtin.

Kaynak : Monster CareerNews – yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.