Anasayfa / İnsan İlişkileri / Sözcükleriniz sizi yansıtsın!

Sözcükleriniz sizi yansıtsın!

İş görüşmelerinde kendinizi anlatırken seçtiğiniz kelimeler eğitim seviyeniz, yeteneğiniz ve işe uygunluğunuzu gösterir.

Hem yaşamınız boyunca hem de iş görüşmelerinde kullandığınız sözcükler, karşınızdakilerin hakkınızda fikir edinmelerini, bir yargıya varmalarını sağlar.

İş görüşmelerinde de, kendinizi anlatırken seçtiğiniz kelimeler eğitim seviyeniz, yeteneğiniz ve işe uygunluğunuzu gösterirİş hayatına yeni atılacak bir yeni mezun ya da kariyerinde ilerlemek isteyen bir çalışan da olsanız, aynı durum söz konusudur.

Uzmanlar işverenin sözlü iletişim yeteneği kuvvetli adayları seçme eğiliminde olduğunu söylüyor. Tabi bu durum abartılı kelimeler kullanarak zekânızı gösterme çabasına dönüşmemeli. Bazıları öyle entellektüel ve akademik kelimeler kullanıyorlar ki, o kelimeyi cümle içinde doğru bir şekilde kullanamıyorlar. Bu davranışın hiçbir faydası olmuyor. O nedenle ne olduğundan, ne anlama geldiğinden emin olduğunuz kelimeler kullanın.

Dağarcığınızı geliştirin

İnsanların anlamını bildiği, dağarcığında olduğu halde kullanmadığı birçok etkili kelime var. Bu kelimeleri bulmak ve kullanmaya başlamak, sizi dinleyenlerin üzerinde bir şekilde etki bırakacaktır. Peki bunları nasıl seçeceksiniz? İş görüşmesine hazırlanıyorsunuz diyelim. Tecrübenizi ve bu işi ne kadar istediğinizi, onlara ne katacağınızı gösteren sözcükler bulun. Örneğin, şirketin kârlılığıyla ilgilenen üst düzey bir yönetici ile görüşüyorsanız, ‘kârı artırmaktan’ bahsedin. Böylece sizi daha istekli ve dikkatli dinlemesini sağlarsınız.

Geniş bir dağarcığı olan kişiler, doğru kelimeyi doğru zamanda rahatça bulur ve düşüncelerini açık ve anlaşılır şekilde aktarabilir. Bu konuda, bir şey anlatmaya çalışmak ama kelimeyi bulamamak veya cümleyi kuramamaktan daha kötü bir şey yoktur!

Kaynak : Monster CareerNews – yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.
blank blank blank blank blank

2 yorum

  1. blank

    Teşekkürler çok güzel yazıydı çooooooooooooooooooooooooook

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.