Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bir de bunlar var!
  3. Gençlere iş bulma rehberi

Gençlere iş bulma rehberi

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
9 1

Son bir yılda üniversiteli işsizlerin oranı da yüzde 9.5’ten yüzde 11.4’e tırmandı. Lise ve dengi meslek okullarından mezun olanlarda bu oran yüzde 17.5’e kadar tırmanmış durumda.

Resmi işsiz sayısının 3 milyon 650 bine dayandığı ülkemizde üniversitelerdeki durumu mercek altına aldık. İlk sözü üniversite öğrencilerine verip daha sonra eğitimcilerin görüşlerini değerlendirmiştik. 3 bölümden oluşan yazı dizimizin son bölümüden söz insan kaynakları uzmanlarında…

İK uzmanları üniversite son sınıf öğrencilerine ne gibi tavsiyelerde bulunuyor? Gençler CV’lerine gereken özeni gösteriyor mu? Hangi tür ilanlarda patlama yaşanıyor? Firmalar yeni mezunlarda ne gibi özellikler arıyor? İşte rehber niteliğindeki uzman tavsiyeleri.

Gazeteport sordu, İK uzmanları yanıtladı…

’İŞ ARAKMAK DA BİR İŞTİR’
Genç işsizlik sorununu Gazeteport’a değerlendiren SecretCV Genel Müdürü Okan Tütüncü, ’İş aramak da bir iştir’ diyerek şunları söyledi:

“Ekim 2008’den bu yana CV sayısında yüzde 30 oranında bir artış var. Firmaların ilanlarında ise yüzde 15 oranında düşüş söz konusu. SecretCV’de 7 buçuk milyon kayıtlı CV var. 11 bin 500 firmayla çalışıyoruz. Genç işsizlere iş bulabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Üniversite son sınıf öğrencilerinde doğal olarak karamsarlık var. Krizle birlikte bu şanssızlıkları artmış durumda. Ancak şu da bir gerçek ki adaylar CV’lerine gerekli önemi vermiyorlar. Her bölümün doğru şekilde doldurulması gerekiyor. Staj başvurusu bile olsa ayrıntılı yazılmalı. Gençlere okurken yarı zamanlı olarak çalışmalarını öneriyoruz. İleride başarılı olabilmeleri için bir an önce atılmaları gerekiyor.”

ÖĞRENCİLERDEN 5 YILLIK DENEYİM İSTİYORLAR
İstihdam konusunda bazı şirketlerin yanlış kriterler belirlediğini ifade eden Tütüncü,” Firmaların da yapması gerekenler var. Firmalar genç mezunları almak konusunda pek istekli değiller. Mühendis arıyorlar ancak belki bir tekniker işini görecek. Firmanın da kendi kriterlerini iyi tanımlaması gerekiyor. 22 yaşında 5 yıllık deneyimli adam aranıyor. 2 dil bilecek adam arıyorlar. Henüz üniversitede okuyan bir öğrencinin nu kriterlere sahip olması mümkün değil. İK departmanı olan firmalar böyle yanlışlara düşmüyor ancak küçük firmalar bu hatalara düşebiliyor.”

’5 BİN AÇIK POZİSYON VAR’
Okan Tütüncü, SecretCV tabanında şu anda 5 bin açık pozisyon olduğunu ifade ederek,” Şu anda bizde 5 bin açık pozisyonlu ilan var. Türkiye’de yeterince firma var. Yeter ki adaylar bu işe istekli olsunlar. İşsizlik rakamları bir süre da artışta olacaktır ancak Haziran’dan itibaren istihdam piyasasında az da olsa bir rahatlama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

’BİZİM KANALIMIZLA YURT DIŞINDA İŞ ARIYORLAR’
Monster Satış Müdürü Çağrı Bozay ise, üniversite son sınıf öğrencilerinin Monster.com aracılığıyla yurt dışında iş aradığını ifade ederek şunları söyledi:

” Şu sıralar iş arama konusund haliyle yoğun talep var. Türkiye’de işsizlik sıkıntısı çekenler bizim kanalımızla yurt dışındaki iş fırsatlarını değerlendiriyor. İşveren tarafı da yurt dışında durdurdukları projelerine yavaş yavaş başladılar. Hem burada işçi bulup oraya gönderme, hem de söz konusu ülkelerde işçi arayışı yavaş yavaş başladı.Üçüncü çeyreğin sonuna doğru piyasada bir miktar hareketlilik bekliyoruz. Normalde bir ilanın yayında olma süresi 2 aydır. Yurt dışı ilanlarında söz konusu ilan 2 ay durmuyor. Yani yurt dışındaki fırsatlar kısa sürede değerlendiriliyor.”

’KARAMSAR OLMAMAK GEREKİYOR’
Bozay, “Çok karamsar olmaya gerek yok. Herşeyin iyi olacağını bilinmesi gerekiyor. Geleceğe yönelik büyümeler olacaktır. İş veren tarafında ’stajyer’ ilanları çok fazla olmaya başladı. Son sınıf öğrenciler de buna talep gösteriyor. Yıl sonunda durum iyiye doğru gidecektir” dedi.

’MORAL BOZMASINLAR’
Konuyla ilgili Gazeteport’a özel açıklamalarda bulunan Özel İstihdam Büroları Derneği Kurucu Başkanı Pembe Candaner,”Genç işsizlik rakamları malesef hepimizi üzüyor ancak en mutlu kesimin yine gençler olması lazım. En iyi yetişen kesimden bahsesiyoruz. İstihdam açısından daha şanslılar. İşverenlerin ilk tercihi gençler oluyor çünkü firmalar bu gençleri istedikleri gibi yoğurabiliyor” dedi.

’ÇÖZÜM YURT DIŞI DEĞİL’
Pembe candaner sözlerine şöyle devam etti:

“Çare yurt dışında değil. Yeni dünya düzeninde sınırlar ortadan kalktı. Türkiye’de olup yurt dışındaki bir firma için de çalışabilirler. Fiziksel olarak yurt dışına gitmek çözüm değil. Yurt dışında yaşamak Türkiye’de yaşamaktan daha maliyetli. 2 yabancı dil bilen ve iyi bilgisayar kullanabilenler bu dönemde bir adım öne çıkarlar. Her işi yaparım mantığı kaybetmelerine neden olur. Uzmanlaşma çok önemli. Herkesin öne çıktığı bir konu olmalı. Bunu yapana iş var.” 

Kaynak : Gazeteport

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar