Anasayfa / İnsan İlişkileri / Güven sorunu ilişkiyi sarsar mı?

Güven sorunu ilişkiyi sarsar mı?

Güven, insanın hayatta kalıp sevdikleri ile huzurlu mutlu ve kaygılanmadan yaşayabilmesi için gerekli duyguların temelini oluşturur. Güven duygusu sağlam ve ileride güçlü olacak bir ilişkinin en temel ve en önemli yapı taşı sayılır. Güvensizlik üzerine kurulacak bir ilişki sağlam olmayacağı gibi bireyleri de mutsuz eder. Güven ya da güvensizlik bireylerde tabi ki önemli olup aşılması gereken bir sorundur. Eşlerin, partnerlerin birbirine güven duymadığı ilişkilerde acabalar ilişkiyi içten içe kemirir, sarsar ve ilerde bitirir.

Öncelikle güven kolay kazanılacak bir duygu değil evet, ama sevdiğiniz kişiye de eğer güvenmiyorsanız bunu sorgulamanız gerekir. Güvensizliğin kaynakları araştırılıp bulunmalıdır. Bazı insanlar çok zor güvenir. Belki de siz güvensiz bir karaktere sahipsiniz. Böyle ise ilişkinizi boşa hırpalamanıza gerek yok. Aksine güvensizliğin nedeni partneriniz ise neden ona güvenmediğiniz bir düşünün. Bu sebepleri detaylandırın. Zira bunlar epey önemli. Güvensizliğinizin nedeni ciddi bir durum ise oturun bunu beraber konuşun. Unutmayın siz bu meseleyi çözmedikçe ilişkiniz sağlam zemine oturmayacak kaygan bir yapıda gidip gelecek ve sarsılma yaşayacaktır.

güven sorunu

Güven duygusu zor kazanılır ama eğer kişiliğinizde bir güvensizlik sorunu yoksa ve eşiniz de sizi aldatacak kandıracak biri değil ise güven çabucak elde edilir. Ve bu ilişkinize zarar vermez. Ama siz güvensiz iseniz ya da o sağlam bir karakter sahibi değil ise işte o durumda durup düşünmeli ve kendinizi, ilişkinizi incelemeye almalısınız. Bunu bir an önce yapın ki ilişkiniz kurtulsun.

Yazan : Zeynep Umay | kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.