Anasayfa / Beyin Gücü / Hangi zeka türüne sahipsiniz?

Hangi zeka türüne sahipsiniz?

zeka, Howard Gardner’in zekayı yeniden tanımlaması olarak çıkmış bir kavramdır. Çoklu zeka, çevresel ve genetik etmenlerle birlikte insanı yorumlamaya dair yeni bir bakış açısıdır. Buna göre insan çevresi ile kurduğu tüm ilişkide, iletişim ve etkileşimde zekasını kullanmaktadır. Ancak Gardner’ın yeni eklediği içten gelen bir form ile dünyayı algılayıp ilişkiye başlayıp sürdürdüğümüzdür. Çünkü beynimizin pek çok sayıda farklı çalışma merkezi ve işlevi bulunmakta ve bu işlevler her bireyde farklılık göstermektedir. Birbirinden bağımsız ve ayrı olarak çalışan bu merkezler aynı zamanda bireyin öğrenme kimliğini ve bilişsel niteliğini de ortaya koymaktadır. Gardner çalışmaları sırasında insanın sözel, dilsel, içsel, kişilerarası, görsel, işitsel, bedensel gibi bilinen türlerde zeka türleri ortaya atmamış, bunun dışında duyundevinişsel, kinestetik, tatsal gibi diğer duyulara yönelik olarak da zeka alanları belirlemiştir.

Bu zeka türleri insan beyni ve zekası ile çevre etkileşimi sonucu daha da çoğalabilir. 8 ana gruba ayrılır;

Sözel zeka:
Kelimeleri etkili kullanma yeteneğidir. Dinleyerek öğrenmeyi sever, duygu ve düşüncelerini sözel ifadelerle aktarırlar. İyi yazarlar, iyi anlatırlar, kitap okumayı, kelime oyunları severler. Kavramlarla ve kelimelerle düşünürler. Sözel zekaya sahip insanlar daha çok yazar, gazeteci ve politikacı olurlar.

Sayısal zeka:
Sayısal zekası yüksek olanlar sebep-sonuç ilişkisi kurmayı, “neden” demeyi severler, çok soru sorarlar. Olayları kategorize ederek bağlantılar kurmaya kafa yorarlar. Hesap yapmayı, bir makineyi söküp nasıl çalıştığını görmeyi severler. Nedenini bilmediği şeyi fazla akılda tutamazlar. Bilim adamı, matematikçi ve bilgisayar programcısı olma ihtimalleri yüksektir.

Görsel zeka:
Görsel zekası yüksek olanlar işittiklerini değil de, gördüklerini akıllarında daha iyi tutarlar. Film ve slayt gösterileri eşliğinde öğrenmeyi severler. Hayal dünyaları geniştir. Resimli kitaplara, sanatsal etkinliklere yatkındırlar. Renklere çok hassastırlar. Mimar, fotoğrafçı ve dekoratör olabilirler.

Müzik zekası:
Ritim, nota, ses tonu, ahenk, melodi gibi müziksel unsurlara aşırı duyarlıdırlar. Müziksel unsurları hemen fark ederler, değerli bulurlar ve ifade ederler. Nota, solfej bilmeseler bile, melodileri hemen akılda tutarlar. Müzik eşliğinde çalıştıklarında öğrendiklerinin kalıcılığı artar. Tempo tutma, mırıldanma, ıslık çalma, eşlik etme, müzik dinleyerek kitap okuma sevdikleri şeylerdir.

Bedensel zeka:
Bir sorunu çözmek, bir model oluşturmak, bir şeyler üretmek için bedenlerini, ellerini, parmaklarını kullanabilme gücüdür. Bedensel zekası yüksek olanlar, duygu ve düşüncelerini dokunarak, hareketlerle anlatmada beden dilini kullanmaya çok yatkındırlar. Koşmayı, zıplamayı, mimik ve jestleri kullanmayı, bir yerler inşa etmeyi çok severler. El becerileri iyidir, tamir işlerini çok rahat yaparlar. Başkalarının mimik ve jestlerini kolayca taklit ederler. Sporcuların, aktörlerin, heykeltıraşların çoğu bedensel zekası yüksek olan insanlardır.

Sosyal zeka:
Çevresindeki insanların duygularını, isteklerini, ihtiyaçlarını anlama, ayırt etme ve karşılaştırma gücüdür. Sosyal zekası yüksek olanlar, insanları tanıma konusunda çok başarılıdırlar. Liderlik özellikleri vardır. Yüz ifadelerine ve seslere, insanlardaki farklılıklara duyarlıdırlar. Yüzleri çok iyi okurlar. Analiz etme, yorumlama ve değerlendirme kapasiteleri yüksektir. Sözlü ve sözsüz iletişimde yetenekleri üstündür. Organize etmeyi, lider olmayı, başkalarına yardım etmeyi, empatik iletişimi ve öğretmeyi severler. Genellikle danışman, öğretmen ve siyasi lider olurlar.

İçsel zeka:
Kendi ile ilgilenme, kendini tanıma, güçlü zayıf taraflarını fark etme yeteneğidir. Kim olduğu, neyi yapmak istediği, nelere yönelmesi gerektiğini, nelerden uzak durması gerektiğini bilme kapasitesidir. Bir şeyi düşünürken kendi duyguları, ilgisi, ihtiyaçları ve istekleriyle amaçlarını bağdaştırmaya çalışırlar. Bağımsız olma, kendilerini açık ve net dile getirme, olaylardan ders almaya yatkındırlar. Psikolog olmaya yatkındırlar.

Doğal zeka:
Çevre, doğa olayları, ekolojik unsurlara aşırı duyarlıdırlar. Düşünürken doğa formları, hayvan- bitki figürleri ile düşünürler. Hayvan beslemeyi, doğayı, toprakla uğraşmayı önemserler. Mevsimler, iklim olayları ile ilgilenirler. Hava tahmin konularına ilgi duyarlar.

Kaynak : habertürk

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

59 yorum

 1. İyiki bilgisayar programcısı olmaya karar vermişim benim zekaya en yakın özellikler sayısal zekada mevcuttur.

 2. 8. sınıf öğrencisiym ve her ne kadar fikrimin değişecğini sölesedelerde bn gazeteci olmak istiyorum.sözel zekaya sahip olduğumu düşünüyorum.sürekli denemeler yazarm,konuşmayı,anlatmayı severm.ama ne yazık ki türkiyede bu alanda yetişip de iş bulmak çok zor

 3. sayısal zeka+görsel zeka+sosyal zeka+müzik zekası+içsel zeka

  Ne kadar zekiyim Allahım :)

 4. tamamen göresel zekaya sahibim bunu biliyorum görmeden asla hiç bir seyi hatırlamam :)

 5. hazan yaprağı

  Bence zekamızın olması bizi hedeflerimize götürebilecek tek yol değildir.Zeka geliştirilebilir bir Allah vergisi.Eğer onu geliştirmek için uğraşmazsak,zekamızı zorlarcasına çalışmazsak hiçbir faydası olmaz.Zekamız da ortaya çıkmaz.

 6. psikolog olucam içssel zekam çok kuvvetli ancak burda sayılan zekarlardan 4 ününde etkisi war:) resim çizmei severim insanlara yardım etmei severim insanların karşısına yüzümle deil sözlerimle çıkarım :)

 7. bedensel zeka ,içsel zeka , sayısal zeka ,sosyal zeka , hepsi beni tarif ediyor. ama ben bir türlü ne zekalı olduğumu anlayamadım

 8. içsel zeka ve sosyal zeka. bu ikisi tam bana uygun

 9. en güzeli siyasi lider olmak.

 10. sosyal zeka ve içsel zeka işte beni anlatan iki tür:)

 11. aslında insanların bütününde bu zekalar vardır. insan okudğu zaman işte bu benim yok değilmişim asıl ben bu zekaya sahibim gibi fikirler üretebilir. bunun temelinde insanda bütün zeka türlri mevcuttur ama baskın olan hangisiyse onu kullanır.

 12. içsel sosyal ve görsel…nekadr insancılım yahu

 13. piskolog olmak istiyorum hayalim bu içsel zekaya yatkınım ayrıca sayısal ve görselle de uyuyorum:)neden nasıl ilişkisine çok önem veriyorum karşımdaki kişinin vaya kişileri analiz etmeyi davranışlarını incelemeyi bi huy edinmişim kendime…ama bana göre zeka ile akıl birbirini tamamlayan bir bütün bu yüzden ikiside bana göre geliştirilebilir.ama kullana bilene:)

 14. bu zekaların hiç biri bana uymuyor bn evreni ve yaradışışı merak ediyom gerisi boş hani bnim grubum nerde?

 15. mesala bizler enerjimiyiz neden yaratıldık? dünyaya sınava girmek için yaratılmamızın sorumlusu biz değiliz neden ozaman yaratıldık? herşeyinkanıtını istiyorum görmeyi gözümle yoksa inanmam……..

 16. müzik zekası hariç diğerleri çok güzel gorunuyo ama içsel zekada da o kadar ıyı degılım zaten en cok istedıklerım sayısal ve sosyal zeka ıdı onlarda çok ıyı ama hayırlısı

 17. sözel-içsel-sosyal üçü de var ve ben psikolaji okiicem. inş yanındada köşe yazalııı:D:D

 18. Ya baktımda bende hepsinden biraz var hangisini olduğumu anlayamadım :D

 19. Ülkemizde maalesef sayısal zekadan başkasına değer verilmiyor :(
  Ben görsel zekaya sahip birisiyim.

 20. görsel zeka tabikide cünkü bana biri bişey anlatsa ben anlamam ama anlatılan şeyi görsem gayet hiç ezberlemeden tikir tikir söylerim

 21. benim zekam sayısal zeka zaten. ben de bir şeyi sebep sonuç ilişkisi içerisinde düşünmeyi severim ve yaparım…

 22. süpermiş ya. siz ne dersiniz!!!!!

 23. vaaaaaaaaaaaaay süper bi test.

 24. Sözel zeka, müzik zekası, sosyal zeka, içsel zeka bendeki zeka türleri bunlar galiba buda yeter benim için. zekanız hangisine uygun olursa olsun. sevgiyle kalın :-)

 25. Bir çok zeka türündeki özelliklere sahibim mesela Sözel, görsel, müzik, sosyal ve doğa türü zekada yazan bilgilerin hepsi var yani bu ne demek oluyor ? İnsan dışı bir varlıkmıyım yoksa ben :)

 26. bendeki zeka da içsel zeka. Kendimle ilgili her şeyi fark ederim. Bu dünyada hiç kimse beni tam tanıyıp anlayamaz bile. Ben kendi kendime kendimle yaşıyorum

 27. Ben kendimi normal biri olarak kabul ediyorum we akil zekami olcturmedim

 28. Adamlar acikca yazmis zaten ( bu yaziyi okuyanlar) ustun) zekalisiniz 8 de sizde var!

 29. Psikiyatris olmak istiyorum içsel ve sosyal zeka tıpa tıp uyuyo:)

 30. Sayısal zeka ve görsek zekeya sahibim alternatif zekalardan da bir kaç’nın özelliği bulunmakda mesela insanları kolay tanırım.

 31. Tabiki sayısal zeka.tabiki matematik öğretmenliği

 32. Içsel,görsel,müzik,bedensel

 33. Ben sosyal zekaya sahibim. çevremdeki insanları çok iyi tanırım. herkesin niyetini anlarım fakat son derece iyi niyetliyimdir.ve empati kurabilmem çok güçlüdür.
  arkadaşlar liderlik benim kanımda var

 34. Arkadaşlar ben görzel ve sosyal zeka çıktım

 35. 4. sınıf öğrencisiyim ve doğal zekaya sahipmişim

 36. Demek ki 6 tane zeka türüne sahibim.allahima bin şükür yarabbim.

 37. Bende bu zeka türlerinden birkaç tanesi mevcut.
  1-görsel zeka
  2-müzik zekası
  3-bedensel zeka.

  -evet meslek olarak doğru bir meslek seçmişim,mimarım(görsel zeka ile alakalı),
  -bass gitar ve battery çalıyorum (müzik zekası),
  -el becerilerim çok iyi (resim , grafiksel çizim, çizim ,maket yapma vs.)

  demek ki her insanda bu zeka türlerinden sadece 1 tanesi yok.

 38. Faruk demiş ki ülkemizde sayısal zekadan başkasına değer verilmiyor.Bi kısımdan haklı olabilirsin fakat her ülkede göz önünde olanlar hep sözelciler(müzik bedensel zeka da içinde olmak üzere) sayısalcılar 2.planda kalıyor. Bu arada benim sözel bedensel içsel biraz da sosyal zeka.

 39. bilim ve düşünce sitemindeki bir insan

  yaradılış ve evreni merak eden arkdaşım senin zekanım yanılmıyorsam felsefeye çok yatkın bu alanda kendini geliştiriblrsen çok faydalı olacağın düşünüyorumm.
  .

 40. tamam 8 tane zeka turu varda bı tane dos dogru bırını soyleyın….

 41. bnde her türlü zeka var

 42. Saysıal Zekam süper.
  Teşekkürler.

 43. Valla benimki karışık :D

 44. benim sözel zekam kuvvetli! yazılar yazıyorum,yorum yapıyorum v.s..
  fakat olasılıklarıda hesaplamayı çok seviyorum ve ilgileniyorum.

 45. en iyiden en kötüye sıralarsam;

  1.)içsel 2.)görsel 3.)müziksel 4.)sözel 5.)bedensel 6.)sayısal
  sosyal zeka biraz karışık.doğa zekasıda neyse anlamadım saçma geldi biraz:S

 46. Baktımda neredeyse herkesde içsel zeka var. Bir kere böyle birşey olması imkansız. İçsel zeka zeka türlerinin en nadir rastlananıdır. Hepinizde yüksek olması imkansız.

 47. en güzel görsel zeka dimi?ben bunu çok iyi anladım

 48. sayısal,sözel,görsel,sosyal,içsel ama zekiyim ha.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.