Anasayfa / Beyin Gücü / 7 saatten az uyumayın!

7 saatten az uyumayın!

Carnegie Mellon Üniversitesi’nden bir ekip, bu kişilerde soğuk algınlığı riskinin, gecede 8 saat veya daha fazla uyuyanlara nazaran 3 kat fazla olduğunu saptadı.

Yetersiz uykunun bağışıklık sistemini ve dolayısıyla vücudun nezle ve gribe yol açan virüslerle mücadele yeteneğini zayıflattığı düşünülüyor.
Archives of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, ortalama 37 yaşında 153 sağlıklı erkek ve kadın arasında 2000-2004 yılları arasında yapıldı.

Deneklerden uyku alışkanlıkları hakkında bilgi alındıktan sonra, kendilerine yaygın bir nezle virüsünü ihtiva eden burun damlaları verildi ve 5 gün boyunca karantinaya alındı.

5 gün sonra deneklerin nezle semptomu gösterip göstermediklerine bakıldı. Virüsü aldıktan 28 gün sonra da her bir gönüllünün kan örnekleri alındı ve vücudun enfeksiyonla savaşım için antikor geliştirip geliştirmediğine bakıldı.

Ortalama 7 saatten az uyuduğunu bildiren deneklerin, 8 saat ve üzeri uyuyanlara oranla hapşırma, boğaz yanması ve diğer semptomları gösterme olasılığının 2,94 kat daha fazla olduğu belirlendi.

Yataktaki zamanın yüzde 92’sinden daha azında uyuyanların hasta olma riskininse yataktaki zamanlarının yüzde 98’ini uykuda geçirenlere oranla 5,5 kat daha fazla olduğu saptandı.

Araştırmacılar, yeterli ve kaliteli bir uyku çekmemenin bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşmak için ürettiği kimyasalların düzenlenmesini bozduğunu düşünüyorlar.

Kaynak : Hürriyet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Biri 7 saat, biri 2 saat-2 saat aralıklı, biri 5 saat uyusan yeter diyor.. hangisi doğru anlamadım.

 2. Malesef 7 saat uyuyamadığım için bünyem epey zayıflamış durumda. Bu yazı kesinlikle doğru :) Yaşadım biliyorum. :)

 3. 8 SAATTEN AZ UYUMANIN SAĞLIKSIZ OLDUĞU

 4. Ali Göksel Bektaş

  Evet şimdi daha iyi anlıyorum bu senen neden pek sık hastalandığımı hatta 2 .defa aynı hastalığı geçirdiğimi ( bağışıklık denen kelimenin benim için bittiğini sanmıştım ) meğer bu yüzdenmiş…
  Dipnot : Günde 4 saat uyuyorum zinde kalınması cabası fakat hastalıklar gerçekten öldürmüyor eziyet çektiriyor

 5. Evet F.Gökhan haklısın herkes farklı bişiler söylüyor, ama genelde 7-8 saatten az uyunmaması öneriliyor…

 6. pekiiii günde 7 saatten fazla uyuyanlar hangi hastalıkla karşı karşıyaymış:))) o ben oluyorum da..

 7. Burada 7 saatten az uyumamamız söyleniyor ama kimi yerlerde uyku ihtiyacının kişiden kişiye göre değiştiğini söylüyor örneğin bir kişi günde 4 saatle yetinebilirken kimi 9-10 saat uyuyabiliyor.

 8. Önemli olan kısa da uykunun kaliteli olması…ayrıca zaman varsa ve ortam müsaitse öğlen yarım saatlik bir şekerleme uykusu bütün açığı kapatabilir…Japonların devlet dairelerinde bu tür uygulamaları var…

 9. Gün icinde, isten yada okuldan sonra, bir iki saat ‘Sekerleme’ :) yapan insan, uyandiktan sonra cok daha zinde oluyormus diye duymustum…

  fakat ne yazikki o aliskanligim yok… uygulamak icin zamanim yok desem daha dogru olur :)

  Tesekkürler paylasim icin Özgür.

 10. Evliyalar ve isim vermek gereirse bediüzzaman üç veya dört saatin insan için yeterli olduğunu söylüyor.
  bence bu düzenle alakalı..
  yani hergün 4 saat uykuyu adet edinmiş biri sağlıklı olurken belli olmayan saatlerde yani birgün 7 saat birgün 10 saat uyuyanlar bünye itibariylr huzursuz ve sıhhatsiz olurlar..

 11. Bir araştırmacı olarak kesin ve kesin söylüyorum yukarıda yazan yazı harfiyen doğru.insan vücudunda 7 saat kesinlikle gerekli.aksi takdirde mikoorganizmaların işlevselliği düşüyor ve buda ilk önce antikor üretimini durduruyor.kesin 8 saat uyuyun arkadaşlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.