Anasayfa / Beyin Gücü / Rengarenk beynimiz ve biz!

Rengarenk beynimiz ve biz!

General Electric Yönetim ve Gelişim Departmanı’nda kişisel gelişim uzmanı olarak çalışırken insanların birbirlerinden neden bu kadar farklı davranışlar sergilediğini merak edip, 40 yaşından sonra sırf beynin nasıl işlediğini anlamak istediği için nöroloji okuyan Ned Hermann, sadece sağ ve sol lob olarak bilinen beynin iki kesitine iki kesit daha ekledi. Sağ ön ve arka lob ile sol ön ve arka lob olarak dört kesite ayırdı beyni. Uzun süren çalışmalar sonunda beynin bu loblarını psikolojinin renklere getirdiği açıklamalarla birleştirerek, beynimizin hangi renkteki bölümünü daha ağırlıklı kullandığımıza bağlı olarak, engeli olan veya olmayan insanlar olarak yaşamda nasıl kimlikler edindiğimize farklı bir bakış açısı getirdi. Hatırlatmak isterim; insan beyninde hangi lobun etkin olacağı yüzde 30 oranında doğuştan, yüzde 70 oranında ise sonradan geliştiriyoruz. Genelde anne ve babamızın baskın lobu ne ise biz de ondan etkileniyoruz. Hayatımızda önemli olan pek çok şeyi 7 yaşına kadar öğreniyoruz. Bununla birlikte; psikolojide yeşil, sağlığı, garantiyi temsil eder, sarı ise özgürlüğü ve rahatlığı, mavi ise analitik ve sorgulayandır, kırmızı ihtiras ve güçlü duyguları temsil edendir.

Şuanda da bilhassa işe alım ya da terfi durumlarında kullanılan analiz testlerinden pek çoğunda beynin bu loblarının hangisinin daha aktif ve birbirleriyle ne kadar ilintili çalıştıklarına bakılıyor. Eğer sizde hangi lobunuzun yaşamınızı yönettiğini farkederseniz, belki diğerlerini de aktive etmeyi seçerek hem zihin, ruh, duygu açılarından daha dengeli bir hayat yaşayabilir, hem de bilhassa iş yaşamında tercih edilen kişi haline gelebilirsiniz.

Sarı lobu baskın kullananlar: Beynin sağ üst tarafı sarıdır ve yaratıcı zekanın diğer adıdır. Risk alan, yaratıcı, marjinal, büyük resme bakan, verileri iyi yorumlayabilen insanlardır. Çok iyi bir tasarımcı olabilirler, hayal dünyaları geniştir. Problem çözücü özellikleri baskındır. Parasal konuların idaresinde başarılı değildirler. Sarı loblular, planın ve sistem baskısının olduğu yerde yaratıcı olamaz.

Kırmızı lobu baskın kullananlar: Beynin sağ alt lobudur ve duygusallığı simgeler. Mantıkla araları yoktur, ne hissettikleri onların karar vermesinde en önemli etkendir. Anı yaşamayı seçtikleri için zaman yönetimi konusunda iyi değildirler. Bireysellikten çok ekip ruhuna inanırlar, herkesin faydasına olacak işlerde oldukça başarılı sonuçlar alabilirler. Konuşma ve ikna etme becerileri üst düzeydedir. Kişisel gelişim uzmanları, psikologlar, terapistler genelde kırmızı lobu etkin kullanan insanlardır. Kırmızı lobu yönetmek duyguları yönetmek demektir. Mesala kırmızı lobunu iyi yönetemeyen bir bayan yönetici, ekibindeki güzel kadın çalışanla anlaşamaz, kıskandığı için onun sürekli hatalarını arar ve bulur, buda hem kendisini hem çalışanını mutsuz edebilir. Benim gözetmen olarak katıldığım işe alımlarda seçici kişi kadınsa, seçilmek için gelen kadın adayla yaptığı görüşme en pür dikkat izlediğim sahnelerdir.

rengarenk beyin

Yeşil lobu baskın kullananlar: Beynin sol alt lobudur ve organizasyonu simgeler. Küçük yaşlarda kategori etmeye oyuncaklardan başlayan, büyüdükçe iyi organizasyon yapan çalışkan kişilerdir. Hayatı planla yaşayan, saygı duyulmayı isteyen, dakik, problem istemeyen ama risk almayan, söz odaklı insanlardır. Detaycıdırlar. Mesala bir organizasyon için onlarca yerden fiyat teklifi alırlar. Bir işletme için yeşil lobu baskın kullanan bir yönetici çoğu zaman tercih sebebidir çünkü yeşil önce işletme karını düşünür, ancak astlar için yeşil loblu bir yöneticiyle çalışmak kolay olmayabilir. Ekonomist ve siyasetçilerin büyük bir çoğunluğunun baskın lobu yeşildir.

Mavi lobu baskın kullananlar: Beynin sol ön lobudur ve matematiksel bakış açısını simgeler. Her şeyi formüle etmeyi severler, üzgünüm ki aşkı bile. Aşkı bir matematik işlemi gibi formüle ederler ve genelde hayallerindeki aşkı yaşayamazlar. Rakamlardan, grafiklerden iyi anlarlar, teknik becerileri ve fizik-matematik ilgileri üst düzeydedir. Mühendisler genelde mavi lobu baskın insanlardır. Mavi lobu baskınlar genelde erkektir ve diğer loblarıyla dengede değilse genelde asosyal insanlardır. Bunu farkeden mavi loblu erkekler denge için sarı lobu baskın kullanan bir kadınla evlenebilirler. Liderlik ve yöneticilik için fazla tercih edilmezler, daha çok bir işin sistemini ortaya koyacak konumlara daha uygundurlar.

Üzerinde büyük araştırmalar yapılarak sonuçlandırılmış beynimizin bu baskın tarafları konusunu incelemeniz yaşam kalitenize katkı sağlayabilir. Bu konuyu bilen birisi, iki mavinin birlikteliğinin daha önce yapılmış planlamalar yüzünden çok sıradan ve durağan geçeceğini, iki sarının çok iyi iş arkadaşı olabilirken evlilikte mutlu olabilme ihtimallerinin adrenaline olan düşkünlükleri yüzünden düşük olacağını, iki yeşilin fazla garantici olacakları için sistemli bir evlilikleri olacağını, yeşil kuralcı sarı kuralsız olduğu için iş ya da özel yaşamda yeşil ile sarının bir arada olamayacağını, en büyük çatışmaların her zaman sarı ile yeşil arasında geçtiğini, yeşil ile mavi evlenirse son derece uyumlu olabileceklerini, iki kırmızının sık tartışsalar bile hem iyi eş hem iyi arkadaş olabileceğini, hele kırmızının ikincil lobu sarıysa oldukça iyi birliktelik yaşayabileceklerini tahmin edebilir.

Rengarenk beynimizi ve imkanlarımızı en etkin şekilde kullanarak, rengarenk bir yaşam sürebilmek dileği ile.

Yazan : Hülya Konar / hPozitif

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Bir yorum

  1. Kendini Geliştir

    Beyninizin hangi lobunu kullanıyorsunuz? . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.