Anasayfa / Testlerimiz / Hayat kurtaran 16 ipucu!

Hayat kurtaran 16 ipucu!

Siz de vücudunuzla ilgili önemli detaylara; dikkat ederek sağlığınızı koruyabilirsiniz ” diyor ve ekliyor: “Vücudunuz; siz fark etmeden sağlığınızla ilgili en önemli ipuçlarını veriyor.”

Prof. Bale’ye göre, tırnaktan gözlere, doğum kilosundan avuç içine kadar vücuttaki her şey birer gösterge. O halde bir test yaparak ne kadar sağlıklı olduğumuzu anlamak mümkün. 

İşte hayatınızı kurtaracak 16 ipucu” dediği test söyle:

1.Tırnaklar

Tırnaklarınıza dikkatle bakin. Eğer hafif mavilik yâda; morluk görürseniz bu bir kalp hastalığıyla karsı karsıya olduğunuz anlamına gelebilir. Tırnaklarınızın aşırı kalın olması ya da üstlerinde tümsekler olması da nefes alma hatta akciğer sorunlarıyla karsı karsıya olduğunuzu gösterebilir.

2. Nefeslerinizi Sayın

Eğer dakikada 15 kez ve daha altında nefes alıp veriyorsanız sağlıklı ciğerlere sahipsiniz demek… Eğer 25 kez nefes alıp veriyorsanız o zaman sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

3. Gözler

Aynada gözlerinizden birine bakin. İris’in etrafında beyaz bir daire varsa kolesterol seviyeniz yüksek anlamına geliyor. Bu ayni şekilde yaklaşan kalp sorunlarının da en büyük habercisi.

4. Avuç içinize bakin

Avuç içlerinize dikkatle bakin. Eğer kırmızı ve lekelilerse karaciğerinizde sorun var demek.

5. Hafıza kontrolü

Bir tepsinin üstüne rasgele 10 eşya koyun. Tepsiye sadece 10 saniye bakin. Kaç tanesini hatırlayabildiniz? İyi bir hafızanızın olması Alzheimer’le karsılaşma riskinizin daha az olacağı anlamına geliyor.

6. Kas kontrolü

Sırt üstü yatın. Bacaklarınız dümdüz olsun. Bir bacağınızı havaya kaldırın. Bir kişinin ayağınıza bastırmasını isteyin. Eğer bacağınız yere düşüyorsa, kaslarınız da bir zayıflık olduğu anlamına geliyor.

7. Görünüş

Gözünüzün hemen altında elmacık kemiğiniz üzerine bir cetvel yerleştirin. Sonra cetvelin üstüne bir kredi kartı yerleştirin kartı en rahat okuduğunuz uzaklığı ölçün.

Ne kadar yakına gelirse gelsin kartı rahat okuyabiliyorsanız göz sağlığınızın iyi olduğu anlamına geliyor.

8. Tiroit misiniz?

Kollarınızı yere paralel olarak tam karsınızda birleye uzanıyormuş gibi uzatın. Ellerinize dikkat edin. Eğer elleriniz bu pozisyonda titriyorsa o zaman tiroit olma riskiniz çok.

9. Düz yürümek

Yere bir metre uzunluğunda bir çizgi çizin. Üzerinde rahat yürüyebiliyorsanız, vücudunuzun koordinasyonu iyi isliyor demektir.

10. Doğum kilonuz

Annenize kaç kilo doğduğunuzu sorun. 3 kilonun altında doğmuşsanız kalp sorunlarıyla karsı karsıya kalabilirsiniz.

11. Beliniz kalın mı?

Vücut sekliniz elmaya benziyorsa, yani yağlarınız belinizin çevresinde toplanıyorsa, kalp sorunu yasama riskiniz daha fazla.

12. Tuvalet sıklığı

Her 3 saatte bir tuvalete birden çok gitme ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Diyabetin en erken alarmlarından biri sık tuvalete gitmektir.

13. Nabız kontrolü

Nabzınız ne kadar yavaş atıyorsa o kadar uzun yasayacaksınız demektir. Yani nabzınız 70’in altındaysa sağlıklısınız anlamına geliyor.

14. Dişlerinizi fırçalayın

Eğer dişleriniz kanıyorsa, kalbiniz tehlikede demektir.

15. Parmak uzunluğu İşaret ve yüzük parmakları ayni uzunlukta olan kişilerin kalp krizi geçirme riski daha fazla.

16. Ayak Bilekleri Baş parmağınızla ayak bileğinizin arka kısmına bastırın. Eğer bastırdığınız noktada çok fazla çukurluk oluşuyorsa, o zaman kalp, akciğer, böbrek sorunlarıyla karsı karsıya kalabilirsiniz.

Kaynak : yenibiris.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

23 yorum

 1. Tamam da doğru mu bunlar?

 2. Tüm bulgular kalp sorunlarını gösteriyor.

 3. Eğer doğruysa heran kalp krizi geçirebilirim!!!

 4. bunlar yaa doğrumu gerçekten neolur beni korkutmayın
  inanamıyommmmmmmmmmm

 5. ayyyyy çok kortum vallahi

 6. doğruluk payı olabilir aslında…

 7. bende hiç bişey yok sağlıklıyımm.

 8. sağlıklı yaşayanda,aşamayanda ölüyor…sonumuz kara toprak… :D
  sadakallahül azim

 9. doğruluk payı vardır ama bunlar sadece ihtimaller yani bulgular kalp hastalığını gösteriyorsa kesin kalp hastası olduğunuz anlamına gelmez . bunlar o hastalıkların belirileri ama kesinlik ve netlik içermez …………………

 10. ee geriye ne kaldiki zaten

 11. herkes hakkını helal etsin..

 12. Bence bu steyi herkesle tanıştırmak lazım!

 13. bence de bunlar sadece öneüsürm.. ayrıca siz bunlara bakarak herhangi bir hastalık olduğunu düşlerseniz o hastalığı kendinize çekersiniz.. o frekansa girersiniz ve o hastalığı yaşarsınız.. onun yerine vucüdünüzün her bir yerini övseniz sağlığı kendinize çekersinz..çekim yasası.. ( secret )

 14. Sağlıklıyım anlaşılan :)
  nabzım dahi 55-60 filan.
  sağlıklı olmak da iyi değil yahu, 60 olmadan ölsem :d

 15. Ilginç gerçekten ama doğruluk payı konusunda bişey diyemicem…

 16. Abartmayalım arkadaşlar pozitif düşünceye ne oldu:)

 17. Haklısın angel

 18. Beyler bayanlar, doğruluğu tartışılabilir lakin bazı maddeler uzun süreli bir etki alanı yaratıyor. şöyle ki, dişler fırçalanmaz, bütün gece ağzınızda havasız kalıp biriken üreyen bakteriler sabah ilk yediniz, içtiniz şey ile birlkde mideye, buda kalp hastalıklarına yol açar…ileride

 19. Bence bunların hepsi düzmece eğer bunlar gerçek olsaydı herkesin hayatı tehlikede olurdu üstelik tüm bulgular kalp sorunlarını gösteriyor bu kadar çok risk olsaydı dünyada insan kalmazdı

 20. Güzel bilgiler….teşekkürler

 21. Ayyy inanamıorm yha dru olamaz kalp krizimi gecircem ben yaaaa:(((

 22. inanmayın ya ben bunlara kalsa çoktan ölmüşüm..

 23. ben bu tip bilgililerin doğruluğuna kesinlikle inanıyorum eğer yanlış olsa buraya koymazlardı herhalde. sonuçta buraya günde 65 milyon insan okuyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.