Anasayfa / İnsan İlişkileri / “HAYIR” sever misiniz?

“HAYIR” sever misiniz?

Başlığa baktığınızda hemen aklınıza bağış yapan, insanları yardım eli uzatan, iyi kalplı, “pamuk gibi” tabirli insanlar gelebilir. Bu anladığınız tamamen algı konusunu kapsar ki bugünkü konu tamamen “Hayırseverlik”. Anlatacaklarım tam da buna uygun olsa da, başkaları için değil, kendiniz için neler yaptığınızla ilgili.

En sevdiğim egzersizlerden biridir. “Hayır” diyememe bazıları için “tabu” halindedir. İlk başlarda zorlanılır. “Nasıl derim?” “Utanırım!” “Benim için çok zor!” “Diyenlere imreniyorum!” gibi ifadeler sıralanır.

Peki, gerçekten “hayır” demek istiyor musunuz? Eğer cevap kocaman bir “EVET” ise, “Hayır” dediğinizde neler kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? En güzel kazançlardan biri zamandır. Başkaları için, onlara “hayır” diyerek kendiniz için ertelediğiniz ve yapmak istediğiniz pek çok şeye zaman kazandığınızı görürsünüz. Bu sizi mutlu ve huzurlu olmaya götüren ilk adımlardan biridir. Kendinizi istemediğiniz şeyleri yapmaya zorlar bulmaktan vazgeçersiniz. Böylece başkalarının sorumluluklarını da onlara geri vermiş olursunuz.

hayır deme korkusu

Nina Grunfeld’in “Benim Büyük Kitabım” da yazdığı ve benim de çalışmalarımda uyguladığım bölümü sizinle paylaşıyorum:

“Hayır” demek yardımcı olmak istemiyorum demek değildir. Başka öneriler de sunulabilir. Size bir soru sorulduğunda bir an durun, sonra içinizdeki sese kulak verin. Onu şimdi göz ardı ederseniz başka bir zaman tekrar önünüze çıkacaktır. Ne istediğinize karar verin. Yani gerçekten yapmak istiyor musunuz? Duygularınızı tartın.

Kararın tamamen size ait olduğunu unutmayın. Gerçekten reddetmek istemiyorsanız, “Hayır” demek zorunda değilsiniz “evet” diyebilirsiniz. Oyalanın. Zamanınızı, gerçekte ne istediğinizi anlamak için kullanın. Daha çok zamana ihtiyacınız varsa; “programıma bakmam lazım…”, “bunu biraz düşüneyim..”, vb. şekilde söyleyebilirsiniz. Ağzınızdan çıkan ilk kelime “hayır” ise sözünüze bağlı kalmanız daha kolaydır. Dürüst, açık sözlü ve gerçekçi olun. Sesiniz net ve anlaşılır olsun. “Hayır” derken karşınızdaki kişinin gözlerinin içine bakın. İfadenizi destekleyecek şekilde başınızı da “hayır” anlamında sallayabilirsiniz.

Kısacası; “hayır” cevabını sevmekten geri durmayın. Cevaplarınızda egzersiz olarak kullanabilirsiniz. Her “hayır”da bir hayır olduğunu da düşünürsek, hayırsever olmanızı kutlar, “Hayır”lı günler dilerim.

Yazar : Pelin Narin Tekinsoy

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.