Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Öyküleri
  3. Her ay 5 milyon kapı çalıyor!

Her ay 5 milyon kapı çalıyor!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 8 dk okuma süresi
33 1

Aras Holding’in sahibi Celal Aras, tam anlamıyla ‘sıfırdan’ başlamış. 1970’li yıllara damgasını vuran, siyasal olaylarda öğrenimine ara vermek zorunda kaldığında ekmeğinin peşine düşen Aras, 25 yıl sonra 75 milyon dolar ciro yapan ve 11 şirketi bünyesinde bulunduran Aras Holding’in sahibi olmuş. Grubun lokomotif şirketi Aras Cargo, Horoz Cargo’yu da alarak Türkiye çapında bin dağıtım noktasına ulaştı. Celal Aras’ın kargo şirketi her ay tam 5 milyon kapı çalıyor.
10 yıl sonra (1989’da) içinden yolcu otobüsü ile geçerken, gözlerim okulun dershane binasına takıldı. Çarşının ne halde olduğunu kaçırdım. Okul diye söz ettiğim, 1940’lı yıllarda bu ülkenin toprağına aşık bir grup idealist adamın girişimiyle kurulan Köy Enstitüleri’nden birinin ‘kalıntı’sıydı. Ama ‘kalıntı’lığı eski ihtişamına göre… Bilenler bilir, Cilavuz (Kazım Karabekir Öğretmen Okulu) 1970’li yıllarda da bölge için çok önemli bir okuldu.

Zorlu bir sınavla öğrenci alır ve bölgenin en ‘başarılı’ çocuklarını toplardı. İşte o çocukların elleri dokundukça dirilen, kendine gelen bir eğitim kompleksiydi aslında. Ümit Kaftancıoğlu’nu, Fakir Baykurt’u, Dursun Akçam’ı yetiştirmişti. Bütün diğerleri gibi, yirmi yıldır ‘kuşatma’ altındaydı. Kendine yeten üreticiliğinin bütün insiyatiflerini almışlardı elinden, garajını, iş makinelerini yakmışlardı. Ama 1970’li yılların başında ‘mihrab’ hâlâ yerindeydi. Sineması, müzik, resim ve iş atölyeleri, ciddi bir kütüphanesi vardı. Anlatamam!.. Sonra çember daraldı, okul düştü!

Selimli Celal Aras’la yollarımız, sözünü ettiğim bu zorlu yıllarda, bu okulda kesişmişti. Yeni dersane binasında yer olmadığı için ‘Erkekler Yatakhanesi’nin alt katında açılan iki yeni sınıfta başlamıştık. Bitişik sınıftaydı. Hatırladığım kadarıyla ‘çok başarılı’ bir öğrenci değildi. İkinci sınıfta devre kaybı da oldu. Ama insan zekâsının tek ölçüsü hocanın not defteri olmuyor. Ticari zekâ diye bir şey de var.

Celal, bildiğim kadarıyla bu okuldan geçenler içinde bunun en parlak örneği oldu. Bugün taşıma, turizm ve iştirakler grup başkanlıkları altında toplanmış 11 şirketten oluşan bir grubun (Aras Holding) sahibi. Geçtiğimiz günlerde Horoz Grubu’nun kargo şirketini de (Horoz Cargo) bünyesine kattı. Böylece Türkiye’de yaklaşık 450 yerleşim merkezindeki bin noktada şubesi olan muazzam bir dağıtım ağının sahibi oldu.

Aras Holding’in ağırlığı kargo işinde olmak üzere taşımacılık grubunda dört, turizmde üç, iştirakler grubunda da dört ayrı şirketi var. Aras Cargo, AcNielsenZet’in 2000 yılı araştırmalarında, tüm sektörler içinde ‘Parlayan Markalar Birincisi’ ve sektöründe ‘lider’ marka olarak belirlenmiş. Grubun yıllık cirosu 75 milyon doları buluyor. 2 bin araçlık bir filosu bulunan Aras Cargo, her ay 5 milyon kapı çalıyor.
‘Siyaset günleri’nde iş

Celal Aras’ın işyaşamı öğrenciyken başladı. Ankara Gazi Eğitim’de, dönemin yoğun siyasi olaylarının içinde eğitimine ara vermek zorunda kalınca bir pazarlama şirketinde işe başladı. Kısa bir süre sonra (1977’de) arkadaşları ile Evdaş’ı kurdu. Bu şirket iki yıl devam ettikten sonra ortaklık bozuldu.

Aras bu kez 1979’da Aras Dağıtım ve Pazarlama’yı kurdu. Bu iş tam 10 yıl sürdü. 1989’da 100’den fazla araç, bin kişilik bir ekiple çalışıyordu ama ‘stok maliyetleri’ yüzünden sıkıntılı günler gelip çatmıştı. “Dağıtım ağımız güçlüydü. Fabrikalar sayemizde büyüyordu. Ama stok maliyetleri külfet olmaya başladı. Stoksuz çalışmak gündeme gelince büyük kamyonlarımı satmak istedim…”
‘Ahize elimde kaldı’
Kendisi anlatıyor:

“Bir kargo şirketi, ilanla kamyon arıyordu. Telefon ettim. Uzun uzun beklettikten sonra ‘hayır’ dediler. BMC istemiyorlarmış. Telefonda bekletirken aklıma geldi. Benim bu kadar büyük bir dağıtım ağım var. Kamyonları satacak yerde neden kargo işi yapmıyorum?.. Telefonun ahizesi öylece elimde kaldı. Kapattım ve karar verdim. Kargo işine girdik..”

Her işletme gibi Aras Cargo da krizlerle, sıkıntılarla boğuşmuş. Bir dönem Güneydoğu’da şubeler kapatmış, tekrar açmış… 260 şubeye ulaştığında şirketin merkezini İstanbul’a taşımaya karar vermiş. Bu dönemde şirket işçi eylemi yaşamış. Sert bir mücadele olmuş. Şubelere molotof kokteyller atılmış, otelinin camları kırılmış, tehditler, kavgalar… Neyse ki sonradan işleri toparlamayı başarmış.
Pijamanın cebine konulan 50 milyon

Aras, “İşçi eylemi dönemi çok sıkıntılıydı. Terketmek bile istedim. Karaburun’da bir otel aldım. Ama 1997’de tekrar dönmek zorunda kaldım. Yeniden hızla yayılmaya başladık. Ayda 50 şube açtığım oldu. İnsanları gece uyandırıp pijamalarının cebine 50 milyon koyarak şube açtırdım. 90 günde bütün şubeleri dolaştım. 100 toplantı yaptım, 5 bin kişinin elini sıktım. 150 yeni şube açtım, 100 şubenin yerini değiştirdim. Şu anda 2 bin araçtan oluşan bir filomuz var. 7 bin 500 kişi çalışıyor. Arçelik, ENKA, Bosch, Pirelli, Brisa gibi müşterilerin dağıtımlarını da biz yapıyoruz. Her ay 5 milyon kapı çalıyoruz.”

2003 başında 700 şubesi olan Aras, Horoz Cargo’nun 265 şubesi ile birlikte 965 dağıtım noktasına ulaştı. Şube olmayan yerlere ‘mobil’ dağıtıma başlandı. Böylece dağıtım noktası bine dayandı. Celal Aras, “Horoz’un bize katılımı ile birlikte yüzde 45 pazar payına ulaştık” diyor. Yurtdışı dağıtımı ise şimdilik DHL aracılığı ile yapıyor. DHL’in dağıtım noktası bulunmayan yerlere yurtiçi dağıtımını da Aras yapıyor.
Uçakla yurtiçi dağıtım

Celal Aras’ın şu sıralar üstünde durduğu iki projeden birisi İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentler arasında uçakla dağıtım yapmak. Bu konuda özel havacılık şirketleri ile görüşme halinde. İkinci projesi de ‘sorting’ denilen otomatik hatların kurulması. Şu anda üç ana depodan birisinde kuruluşu devam ediyor. Bu hattın özelliği merkeze gelen paketleri otomatik olarak gruplaması. Böylece depolardaki tasniflemeden insan eli çekilmiş olacak.
Yazan : İBRAHİM EKİNCİ/MİLLİYET

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar