Anasayfa / Başarı Öyküleri / Her şeyi hatırlayan adam!

Her şeyi hatırlayan adam!

Daily Telegraph’taki habere göre, 58 yaşındaki Bob Petrella, şimdiye kadar geçirdiği günlerin yarısını bütün detaylarıyla hafızasında canlandırabiliyor. Petrella, iyi bir dostuyla ilk tanıştığı günün tarihini ve son 53 yıldır yaptığı sohbetlerin büyük bölümünü de aklında tutuyor.

Petrella’nın durumu tıpta, Süper Otobiyografik Hafıza olarak da adlandırılan, aşırı gelişmiş hafıza anlamına gelen “hyperthymestia” olarak geçiyor. Bu durumun şimdiye kadar dünyada sadece 4 kişide görüldüğü bildiriliyor.

Bu yeteneğinin farkına ilkokulda her sınavdan kolayca geçince farkına varan Petrella’nın durumunu bilim adamları da geçen sene, California Üniversitesinde katıldığı hafızayla ilgili bir araştırmada keşfetti.

Süper hafızaya sahip olup olmadığını saptamak için üniversitede sorulan sorular arasında, “Filistinli gerillaların İsrailli atletleri öldürdüğü tarih ve yer” sorusu da bulunuyordu ve Petrella, bu soruya doğru bir şekilde “Münih, 5 Eylül 1972” cevabını verdi.

Sahip olduğu hafızanın açıklayamayacağı bir durum olduğunu belirten Petrella, bu durumla yaşamaya alıştığını söyledi. Petrella, 5 yaşından beri ikisi hariç tüm doğum günlerini ayrıntılı bir şekilde hatırladığını, seyretmeye başladığı 1971’den beri Oscar alan film ve sanatçıların tümünü de anımsadığını söyledi. Petrella, bunun dışında spor karşılaşmalarını, tarihi veya siyasi olayların tarihlerini kolaylıkla hatırladığını belirtti.

Petrella, normal insanların cep telefonlarını kaybettiklerinde kayıtlı numaralar gittiği için üzüldüklerini, ancak her numarayı hatırladığı için kendisinin böyle bir sorunu bulunmadığını anlattı.

Süper Otobiyografik Hafıza teşhisi konulan ilk kişi Jill Price, “Unutamayan Kadın” adlı bir kitap yazmıştı.

Kaynak : Cumhuriyet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

18 yorum

 1. h.b. özovacı

  Cok ilginc oldugu kadar trajikligi, muhtesemligi de barındıran bi durum. Çünkü insan acıyı hatırlarsa cok uzucu bir durum olarak karsısına cıkabilecek kotu bir yetenek olabilir bu.. Fakat olay kahramanı gibi pozitife kullanılınca cok özel bir hal de alabilir..

 2. bence Allah’ın bize verdiği en büyük özelliklerden biriside unutmaktır..herseyi hatırlayarak yasamak istemzdim heralde..

 3. Adamın durumu bence vahim. :) Düşünsenize her şeyi hatırlıyor. Kötü olan herşeyi hatırladığı anda insan ne acılar çeker. Bende öyle olmayı asla istemezdim.

 4. arkadaşlar bence de çok muhteşem bi olay. ancak size katılamıyorum bi konuda. insan beyni acıyı yaşamış olduğunuz anı hatırlar.. o andaki geçirdiğniz üzüntü ve acının size vermiş olduğu o duyguyu bir daha asla yaşayamazsınız. o yaşanmış ve bitmiştir, sadece tarih ve saat kalmıştır…

 5. arkadaşlar çok unutan insan var , bunlar unutmayanlardan müthiş birşey

 6. varmi normal olmak gibisi.. herseyin asirisi zarardir ;)

 7. güzel bişe hiç değilse sınavlar için

 8. Çok ilginç bir olay.Bende olsun isterdim ama bu kadar aşırı değil..Diğer insanlardan ayrı olmak istemezdimn çünkü uzaylı gözüyle görülmek hoşuma gitmezdi.Yalnız sınav için çok iyi bir yetenek sadece sınavlar ve okulla alakalı olsaydı yeteneğim bu beni çok sevindirirdi..

 9. neden ya neden cok kısaydı off:DD:

 10. neden ya ögretmen başarı öyküleri yazın dedi, kısa dedi ama devamı da varmış :D:DD:d offff
  şimdi nasıl yazacağım cok zor geliyor.

 11. Çok ilginç gerçekten!
  İmrenilmeyecek gibi değil yani!!!

 12. Adamın hafızasını test etmek için üniversitede sorulan soruya çok dikkat ediniz.

 13. o adam gibi olmayı isterdim…em azından sınavda yapamadığım soru olduğunda hocadan ben bunu anlatmadım mı diye fırca yemek gibi derdim olmazdı

 14. Ya harbidende öle olmak isterdim çok muhteşem bir olay düşünsenize herşeyi hatırlıyorsunuz way bee

 15. Bence adam daki hafıza süper bende bu adamın 10 da biri hafızam olsa vız gelir tırıs gider dersler profösör olurdum bende o sendromdan olmak için allaha hergün dua ediyorum

 16. Süper birşey ben ce satranç vb zeka sporlarında en iyilerden olunur

 17. Adamın hafızasını test etmek için sordukları soruların çokluğunu “üniversitede sorulan sorular arasında,” ifadesinden anlıyoruz.Ama onca sorunun arasından “Filistinli gerillaların İsrailli atletleri öldürdüğü tarih ve yer” sorusu’nun seçilmesinin sadece habercilik olduğuna aklım yatmıyor.

 18. Farklı bir yazı. Bir o kadar anlamlı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.