Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Hiç denememekten iyidir…

Hiç denememekten iyidir…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
10 2
hic-denememekten-iyidir

Yapamadıklarımız için duyulan pişmanlığın yaptıklarımız için duyduğumuz pişmanlıktan daha ağır olduğu bilimsel olarak da tescillendi. Araştırmalara göre yaşamayıp hiç bilmemektense pişman olsak da yaşamak daha iyi… Bilim insanları doğruladı: Yaşamayıp hiç bilmemektense pişman olsak da yaşamak daha iyi. İki Amerikan üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, kaçan fırsatların acısı uzun vadeli olurken, hata yapmaktan doğan pişmanlığın acısı daha kısa süreli oluyor. Ayrıca pişmanlıklar acılı olsa da, aslında, fırsatları değerlendirerek işte ya da aşkta başarıyı yakalama şansını bulmamızı sağlayarak bizi müstakbel başarılarımıza hazırlıyorlar.

Araştırmacılar iki farklı tür pişmanlığı belirledi: Olan şeylerden kaynaklanan pişmanlık ve kişinin isteyip de yapmadığı şeyler yüzünden duyduğu pişmanlık.

370 yetişkin üzerinde yapılan araştırma sonucunda en yaygın pişmanlıkların aşk, eğitim ve işle ilgili olduğu ortaya konuldu.

hic-denememekten-iyidir

Romantik pişmanlıkların bilhassa acı verici olduğu belirlenirken, katılımcıların çoğu potansiyel romantizm ya da ilişki şansını kaçırmaktan dolayı pişmanlık duyduklarını belirtti.

Sonuç olarak, araştırma ilk kategorideki pişmanlıkların başlangıçta çok acı verici olsalar da, diğer kategorideki pişmanlıklar kadar uzun sürmediğini ortaya koydu.

Kaynak : GazetePort

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar