Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. İnce davranan yöneticiler kazanıyor!

İnce davranan yöneticiler kazanıyor!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
49 2

Her yönetici farklı bir özelliği ile anılır. Gergin, disiplinli, kıyafet kurallarına dikkat eden, gereğinden fazla ciddi gibi. Ama bunların dışında bir özellik var ki, çalışan ile yöneticisi arasında derin bir bağ kurmasını sağlıyor: İnce davranmak.

Günümüzde birçok yönetici çalışanlarına yakın olmanın ve ince davranmanın öneminin farkında. İş kuralları, artan rekabet ve diğer nedenlerle yöneticiyi çalışanından uzaklaştıran unsurlara artık çözümler aranıyor. Örneğin Colgate-Palmolive CEO’su Reuben Mark, çalışanlarını anlamanın iş yerindeki en önemli şey olduğunu söylüyor. Ona göre işteki başarı, çalışanlarının ne yapıp ettiklerini bilmekle doğru orantılı. Biyoteknoloji şirketi Greentech’te de bu anlamda çeşitli uygulamalar yapılıyor. ‘Açık iş saati’ denilen, her departmandan en az bir kişinin katılımıyla gerçekleşen aylık görüşmelere üniversitelerden akademisyenler katılıyor. Bu saatlerde çalışanlar öğrenci oluyor ve iş yaşamında ince davranmanın yollarını öğreniyor.

Bir diğer örneği de Nobisco’nun CEO’su Douglas Conant uyguluyor. Conant, çalışanlarına her gün 5-10 arasında kişisel not bırakıyor ve onları yakından takip ettiğini hatırlatıyor. Starbucks CEO’su Jim Donald ise uzun süren toplantılar yerine zamanı iyi kullanmaktan yana. Toplantıları kısa tutan Donald, son 15 dakikayı görüşmek istediği müşteri, çalışan ya da yöneticisine ayırıyor.

Bu örnekler iş dünyasındaki incelikler olarak tanımlanabilir. Yöneticinin çalışanlarıyla beklentisiz iletişime geçmesi, çalışma ortamının daha iyi olması anlamına geliyor. Bunun için illa CEO ya da yönetici olmanız, belirli bir bütçenizin olması gerekmiyor. Herkes bu incelikleri öğrenmek veya düşünüp bulmak ve bunları uygulamak için biraz zaman ayırabilir. Yeter ki istesin.

İnce davranışlara birkaç örnek
Çalışanlara isimleriyle hitap etmek, içten bir gülümsemeyle günaydın ve iyi akşamlar demek, en temel ince davranışların başında geliyor. Aşağıdakiler de birçok şirket tarafından kabul edilen ve neredeyse iş kuralları haline gelen davranışları içeriyor:

– Toplantılarda oturma düzenini, katılımcılarla daha kolay iletişim kurabilmek için yeniden düzenlemek,

– Çalışanlarınıza, iş arkadaşlarınıza, güzel bir gelişmenin ardından teşekkür etmek,

– Başarıları takdir ederken bunu diğer insanların yanında yapmak, hata veya eleştirileri ise yalnız konuşmak,

– Yönetici asistanlarına, danışma görevlilerine zaman ayırmak ve iletişimi geliştirmek,

– Çalışanların ailesi, arkadaşları ve ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olmak,

– Çalışma saatleri içinde insanların size kolayca ulaşmasını sağlamak

Kaynak : HR Magazine

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar