Anasayfa / Motive Olmak / Motivasyon ipuçları!

Motivasyon ipuçları!

Motivasyon kelimesi Latince “movere” , yani “hareket ettirme, hareketlendirme” kelimesinden gelmektedir. Bu kelimenin de yardimi ile diyebiliriz ki; motivasyon, bireyin harekete geçmesi ve belli bir hedefe ulasabilmesi için gerekli olan arzu ve istege sahip olmasidir.

Yazimizda, hedefe ulasmak üzere kendi kendimizi motive edebilme ile ilgili birkaç ipucu sunmaya çalisacagiz. Ancak, ipuçlarina geçmeden önce, motivasyonun ne oldugu ile ilgili küçük hatirlatmalar yapmakta yarar görüyorum.

Bilindigi üzere motivasyon, bireyin hedefe ulasmak için istege sahip olmasi kadar, bu istegini sürdürebilmesidir de ayni zamanda. Halk arasinda söylenen “Türk gibi baslayip, Alman gibi bitirmek” sözü bu durumu en iyi anlatan örnek olacaktir.

Yaygin bir inanisa göre, Türkler bir ise baslarken çok istekli ve heyecanli olurlar, fakat isin yürümesi sirasinda o heyecanlari kalmaz ve bu nedenle projeler genellikle sonuçlanmaz. Almanlarin ise -ki burada Batililar kastediliyor olabilir- ise baslarken ve isin devamindaki istek seviyeleri çok fazla degismez. Bizim kadar istekli baslayamasalar bile, mevcut heyecanlarini koruyabiliyorlar. Böylece basladiklari isi sonuçlandirabiliyorlar. Bu da onlara basariyi getiriyor.

Yukaridaki örnekten de anlasilabilecegi gibi, motivasyonun iki boyutu var diyebiliriz. Birincisi, hedefe yönelme istegine, heyecanina sahip olmak ve harekete geçmek, ikincisi bu hedefe yürürken ayni heyecani, istegi muhafaza edebilmek. Bu iki boyutu iyi degerlendiren ve anlayan kisilerin sürekli motivasyon havasinda olmalarinda, neticesinde basariya ulasmalarinda hiçbir engel yoktur.

Asagidaki bölümde hem ilk harekete geçmenizi saglayacak, hem de motivasyonunuzun sürekliligine yönelik uygulanabilir 20 ipucu bulacaksiniz. Bunlar, pratik ve sonuca yönelik tavsiyelerdir. Uygulamaya geçmediginiz sürece, burada yayinlanmis bir yazi olmaktan öteye geçmeyeceklerdir.

1. HIKAYENIZI YAZIN
Temiz bir kagida bir iki paragraf olacak sekilde arzu ettiginiz gelecegin hikayesini yazin. Ne yapmakta oldugunuzu, nerede yasadiginizi ve sahip olduklarinizi. Bu, sizi hem simdi hem de gelecekte motive edecektir.

2. GELECEGI GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN
Gözlerinizi kapatin ve kendinizi gelecekte ne yapiyor olarak görmek istiyorsaniz, onu yaparken canlandirin. Saglikli bir sekilde kosuyorsunuz, bahçenizdeki çiçekler ile ilgileniyorsunuz ya da çalisiyorsunuz. Örnegin, hayaliniz küçük bir isyeri açmaksa, kendinizi açilis gününde, müsterileriniz ve çalisanlariniz ile selamlasirken hayal edin. Böylece, hayallerinizi somutlastirabilirsiniz.

3. GEÇMISI GÖZÜNÜZDE CANLANDIRIN
Geçmisi canlandirdiginizda, daha önce nerede oldugunuzu ve ne kadar yol kat ettiginizi görürsünüz. Planli hedeflerinize ne kadar ulastiginizi ve nerelerde hata yaptiginizi anlarsiniz. Bu sizin dogru yolda ilerlemenizi saglayacaktir. Bir soförü düsünün, yalnizca önüne baksa ve dikiz aynasindan yararlanmasa nelere maruz kalabilir. Zaman zaman geçmise bakmak, soförün dikiz aynasina bakmasindan daha yararlidir.

4. BÜYÜK DÜSÜNÜN
Geleceginiz hakkinda düsünürken, büyük düsünmekten korkmayin. Bu, kisa süreli basarisizliklariniza katlanmanizi kolaylastiracaktir. Bir engele çarptiginizda, bu sizi durduramayacaktir. Çünkü, sizin gözleriniz büyük hedefe kilitlenmis olacaktir. Uzun bir zamandan sonra sevdiginize kavustugunuzu düsünün, o anda bardaktan bosanircasina yagan yagmur sizi rahatsiz eder mi?

5. KENDINIZI EGITIN
Özel hedef ya da hayaliniz ile ilgili her seyi ögrenin, okuyun, konusun, dinleyin ve deneyin. Eger bir yazar olmak istiyorsaniz, ders alin, kitaplar okuyun, yazin, diger yazarlar ile konusun, workshoplara katilin.

6. DÜZENLI OLUN
Temiz, düzenli, ve iyi organize edilmis bir ev, ofis, ve hayat, motive edilmis akil için sart. Fiziksel daginiklik, zihinsel daginikliga neden olur. Hayatinizi organize edin, böylece kendinizi her gün daha da zinde hissedeceksiniz.

7. EVINIZDE VE OFISINIZDE MOTIVATÖRLERE YER VERIN
Evinizde, ofisinizde, arabanizda, cüzdaninizda, takviminizde, size hedef ve hayallerinizi hatirlatacak sembollere, isaretlere, notlara ya da objelere yer verin. Bu hatirlaticilar, sizin motivasyonunuzun devaminin garantisi olacaklar. Son model bir araba mi satin almak istiyorsunuz, o halde hayalinizdeki arabanin resimlerini odanizin duvarina asin, cüzdaninizda saklayin ve ihtiyaç duydugunuz an, ondan yararlanin.

8. GÖNÜLLÜ ÇALISMALARA KATILIN
Gönüllü olarak baska insanlara yardim edin. Bunu yaptiginizda, diger insanlari mutlu etmenin ne kadar tatmin edici bir sey oldugunu fark edeceksiniz.

9. KENDI MOTIVASYONUNUZ ILE BASKALARINI MOTIVE EDIN
En iyi ögrenme yöntemi, ögretmektir. Çocuklarinizin motive olmalarina, arkadaslarinizin daha etkili hedefler belirlemelerine, esinizin kisisel hayallerine ulasmasina yardimci olun. Onlara yardimci oldugunuz zamanlarda, aslinda kendinize de yardim ediyor olacaksiniz.

10. ÇOCUKLAR ILE ZAMAN GEÇIRIN
Çocuklar ile zaman geçirmek size perspektif kazandiracaktir. Isteki yada özel hayatinizdaki sikinti yada endiseler, çocuklariniz ile oynadiginizda eriyip gider. Çocuklar her seye basit yollu bakarlar ve bunu ögrenmek bile bizim için kar sayilir.

11. BADILIK SISTEMI KURUN
Bir seyleri basarmak isteyen yakin arkadasiniz var mi? Ya da esinizin kendi gelisimine yönelik hedefleri? Eger varsa, onlar ile badilik sistemi kurun. Birbirinizi motive edin, cesaretlendirin ve hedeflerinizde yardimci olun.

12. KENDINIZE BIR MODEL BUL
Kendisinden bir seyler ögrenebileceginiz rol model seçin. Bu kisi, sizin saygi duydugunuz ve kendisi gibi olmak istediginiz birisi olmalidir. Saygi duydugunuz bir insani örnek aldiginizsa, tekerlegi yeniden icat etmeniz gerekmeyecektir. Eger çevrenizde böyle bir kisi yoksa, ünlü bir lideri, sanatçiyi yada bilim adamini da rol model olarak alabilirsiniz. Kendisi ve yaptiklari hakkindaki tüm bilgileri edinerek, hedeflerinize ulasmak için kullanabilirsiniz.

13. YÜRÜYÜS YAPIN VE ARABA KULLANIN
Söyle bir etrafi gezin yada bulundugunuz semtte arabanizla dolasarak, rahatlayin, serbest zaman geçirin. Hepimizin rahatlamaya ihtiyaci var ve aslinda hizli yürüyüsler yapmak, araba kullanmak gerçekten iyi birer çözüm. Bu sekilde yaptiginiz mekan degisikligi, üzerinizdeki olumsuz havayi dagitacaktir.

14. BASARI HIKAYELERINI OKUYUN
Etrafinizdaki insanlarin basari hikayelerini okuyun. Günlük gazetelerde bile size ilham verebilecek, motive edecek ve harekete geçirecek düzinelerce küçük basari hikayeleri var. Kütüphaneler, siradan insanlarin sira disi hikayelerini anlatan biyografi ve otobiyografileri ile dolu. Hepsi, sizi basariya ulastirmak için raflarda heyecanla bekliyorlar.

15. MÜZIK DINLEYIN
Müzik sakinlestirir, heyecanlandirir, hüzünlendirir ve hatta motive edebilir. Mesela, kosu yaparken Rocky’nin film müzigini dinlemek, müzigi motivatör olarak kullanmaya en güzel örnektir. Sizi motive edecek sarkilari belirleyin ve ihtiyaciniz oldugu durumlarda onlardan yararlanin.

16. MOTIVE EDICI FILMLER IZLEYIN
Sizi motive eden filmlerin listesini yapin ve küçük bir arsiv olusturun. Örnegin; Forrest Gump filmini izlemek pek çok kisiyi motive edebilir. Biliyorsunuz bu filmde, IQ’su normal insanlardan çok daha düsük bir kisi, büyük basarilara imza atiyordu.

17. MOTIVE EDICI ALINTILARI OKUYUN
Gerek internette, gerekse kitaplarda size ilham verecek ve motive edecek binlerce alinti bulunuyor. Internette dolasin ve isinize yarayacak bilgileri toplayin. Bunlar isinize çok yaracaktir, çünkü hepimizin hayati yorumlama seklimiz farklidir. Hayata farkli açilardan bakmamizi saglayacak hikayeler bile çok isinizi görecektir. Bu konuda https://www.kendinigelistir.com adresinden de yararlanabilirsiniz.

18. SAGLIKLI BESLENIN
Mutlu bir yasam sürdürmek için, saglikli beslenme çok önemlidir. Iyi bir diyet, sizin vücut sisteminiz için gerekli olacak tüm besin, vitamin ve mineralleri içerecektir. Fazlasi zaten zararli olacaktir. Ne demisler, “saglam kafa, saglam vücutta bulunur”. Vücudunuz ve motivasyonunuz için saglikli beslenin. Sigara ve alkolden uzak durun.

19. YETERINCE UYUYUN
Bazi insanlara 6 saat uyku yeterken, bazilari için 8 saat gerekli olabilir. Ne kadar ihtiyaciniz varsa, yeterince uyudugunuza emin oluncaya kadar uyuyun. Ancak, 8 saatten fazla olmamasina da dikkat edin. Düzenli ve yeterli bir uykuya sahip olmanin, hem vücudunuz hem de zihniniz açisindan ne kadar yararli oldugunuz göreceksiniz.

20. SÜREKLI ÖGRENIN
En önemli ders bu. Etrafinizdaki dünya hakkinda sürekli ögrenmeye devam edin ve asla durmayin. Sizi ilgilendiren seyler hakkinda okuyun, dinleyin ve ögrenin. Mesela, sorulan bir soruya “bilmiyorum” demenin tadini çikarin, sonra hemen ögrenin. Merakli olun. Biliyorsunuz, merak ilmin hocasidir.

Yazan : Ergün GÜLER

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

  1. Gökçen Önal Bilecik

    Teşekkürler.1,2,3,4,15 maddelerini uygulasanız yeterli diğerlerine gerek yok ama faydalı olacağına inanıyorsanız denemekte fayda var.Ve bir maddeyi unutmuşlar onu da ben ekleyeyim sadece hayal kuruup,gözleri kapatıp imgelemek yeterli değildir bunun yanında kurulan bu hayaller olabildiğince canlı tutularak yaşanmladır.Sanki kurduğumuz hayal hayal elmaktan çıkıp gerçek hayatta yaşanılıyor muş gibi olmalıdır.Muhammed Alinin boks ta yumrukları hissedip rakjibinin terini koklayıp kanını hissetmesi gibi.. ve herşeyden önce inanmak en önemli madde bu.inanmadan hiç bir amaç gerçekleşemez.İŞİNİZİ ŞANSA BIRAKMAYIN,VE TÜM KALBİNİZLE TÜM BENLİĞİNİZLE İNANIN.Saygılarımla teşekkürler.

  2. neden hep önemli işde çalışanlar için uyarlanmıştır bu yazılar yada öneriler . ister istemez insan aşagalık koplekslerine ğiriyorr

  3. teşekkürler.saygımla..

  4. Harika yazılar var.
    Teşekkürler.

  5. çok güzel yazmışın bu maddelerin hepsini birden uygulamak mümkün olmasa gerek zira

  6. Motivasyon basarıya giden yola etki edn en önemli etklerdn birisi….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.