Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Yabancı Dil Bilgisi
  3. İngilizce kaynak, mataryel ve eğitim seti seçme

İngilizce kaynak, mataryel ve eğitim seti seçme

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 7 dk okuma süresi
13 1

Yani öğretmen seçme. Düşündüğünüzden daha önemli bir konu. Hatta en önemlisi. Çünkü dolaylı, dolaysız dil öğrenimi esnasında sizi her yönden etkileyecektir. Dil öğrenimi sırasında, kaynak seçmeden yönlendirmeye ve bu dili zevkli halde size sunmaya kadar birçok görevi öğretmen üstlenecektir. Bir yerde sizin için bu dilin anahtarıdır. Dil öğretiminde kullanacağı tarz sizin bu dile olan ilginizi arttıracak yada olumsuz yönde etkileyecektir. Bazen sizi tamamen karamsar, bazen de bir gol makinesi haline getirecektir. Bu yüzden öğretmen çok önemlidir.

Öğretmen seçerken dikkat etmeniz gereken unsuların başında, öncelikli olarak sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayıp karşılayamayacağı gelir. Sizinle iletişimi nasıl? Bu çok önemlidir. Frekanslarınız tutuyor mu? Onu anlayabilir musunuz? Seçtiğiniz insan başkaları için mükemmel bir eğitmen olabilir, üstün niteliklere sahip olabilir fakat bunlar sizin için geçerli olmayabilir. Burada en önemlisi siz onu anlayabiliyor musunuz? Birey olarak sizin isteklerinizi cevaplayabiliyor mu? Önce bu soruların cevabını kafanızda bulun. Öğretirken heyecanlı mı? Gerçekten size İngilizce mi öğretmek istiyor?(Bu kurs ortamında ya da özel olabilir.) Yoksa vaktinizi, belirli bir zamanda bir şeyler anlatıp, dolgu malzemeleriyle mi harcıyor?

Bugünlerde gariptir bütün özel dershanelerde yabancı öğretmen çalıştırma modası başladı. Bu öğretmenlerin çoğu zaten öğretmenlik mesleğiyle alakasızdır. Bir defasında Sultanahmet’te duvarda İngilizce bir ilan vardı. İlanda özel bir İngilizce kursu için İngilizceyi ana dil olarak kullanan elemanlar aranıyor yazıyordu. Komik değil mi? Neyse! Şöyle bir düşünün; İngilizce hakkında hiçbir bilginiz yok, bir kursa kaydoluyorsunuz ve karşınızda bir yabancı. Amerikalı yada İngiliz. O konuşuyor. Sizin önce çok hoşunuza gidiyor. Daha önce alışık olmadığınız bir şey. Öğretmen hiç anlamadığınız o dili karşınıza geçmiş konuşuyor. Bu başlangıçta size çok hoş geliyor. Arkadaşlarınıza gittiğiniz kursu bu durumdan dolayı övmeye başlıyorsunuz. Sonra zaman geçiyor.

Başlarda bir gün nasıl olsa anlarım dediğiniz hocayı bir türlü anlayamıyorsunuz. Kolay mı? Ve ümitsizlik başlıyor. Sonra kursu bırakmak zorunda kalıyorsunuz. Ve bu başarısız girişim artık bu dilin gözünüzde büyümesine neden oluyor. Sizin için artık bu dili öğrenmek çok zor. Bir kere denediniz. Oldukça heyecanlıydınız. Çok ısrarda ettiniz. Ama başarısız oldunuz. Okulda çok başarılıydınız. Dersleriniz mükemmeldi, ne oldu? Neden pes ettiniz? İster inanın ister inanmayın, çevremde her gün bu şekilde onlarca başarısız olmuş insan görüyorum. Onlar yanlış rehber seçtiler kendilerine. Bazı ünlü kursların adlarına kapıldılar ve biraz zaman kaybettiler. Hüsrana uğradılar.

ingilizce-kaynak-secme

Başından beri benden bu konuda fikir alan insanlara her zaman gidecekleri kursun şanının şöhretinin önemli olmadığını, masların, sıraların, oradaki demirbaşların önemli olmadığını, bu dili onlara öğretecek olanın, onları direk olarak etkileyecek olanın öğretmenin ta kendisi olduğunu anlatmışımdır. Gittiğiniz kurs donanım yönünden çok mükemmel olabilir. Duvarları yağlıboyalı, sandalyeler çok rahat olabilir, yeterli donanıma sahip pahalı demirbaşlar, şunlar bunlar olabilir. Bunlar sizin için tabi ki önemlidir ama öğretmen kadar değil. Hele, yabancı öğretmenden ders almak yeni başlayan için çok gereksizdir. Belki haftalık ders programınız içerisinde sınırlı saatte size böyle bir imkan sunulabilir fakat aktif olarak size dili öğretecek kişi asla ve asla bir yabancı olmamalıdır.

Bu dönemde sizin düzgün bir Türkçe ile anlatılacak yoğun teorik bilgiye ihtiyacınız vardır. Hiçbir şey bilmediğinizi unutmayın. Yeni bir dil öğreneceksiniz. Bu zaman içerisinde anlatılan her şeyde mantık arayacaksınız. Sürekli kıyaslayacaksınız. Ağır, ağır fakat istikrarlı bir şekilde size bu dilin anlatılması gerekecektir.

Öğretmeniniz size özel ders veriyorsa yukarıdakiler aynen geçerlidir. Hatta daha fazla seçenek sahibisinizdir. Yalnız baştan şunun hesabını yapın. Özel öğretmen de tutsanız çok uzun bir zamana ihtiyacınız olacak. Öğretmeninizden hoşlanmıyorsanız veya ileride problem çıkacak gibiyse şimdiden başka arayışlara girmeniz sizin için en mantıklısı olacaktır. Sonradan başka bir öğretmenle devam etmek zorunda kalırsanız belirli bir dönem yeni öğretmeninizin öğretme tekniğine kendinizi alıştırmanız size zaman kaybettirecektir. Hatta isteyerek ya da istemeyerek sürekli eski öğretmeninizle yeni öğretmeninizi kıyaslayacaksınız. Bu yüz­den mümkünse rehberiniz olacak kişinin daha önceki öğ­rencileriyle iletişime geçip o kişi hakkında bilgi alınız.

Bir kursta ders alıyorsanız, yukarıda anlatılan her şey sizin için de geçerlidir. Öğretmeninizden hoşlanmıyorsanız ya da onu anlamıyorsanız fazla zaman kaybetmeden der­hal öğretmeninizi değiştirin. Bunu en kısa zamanda yapar­sanız sizin için en sağlıklısı olacaktır.

Kaynak : kendinigelistir.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar