Anasayfa / Kişisel İmaj / İrademizi “MELEK” ve “ŞEYTAN” yönetiyor!

İrademizi “MELEK” ve “ŞEYTAN” yönetiyor!

California Teknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre insan beyninin farklı bölgelerinin sağlıksız bir yiyecek karşısında aktif hale geldiği keşfedildi.

Araştırma, beynin ’şeytan’ ve ’melek’ olarak iki farklı bölüme ayrıldığını ve irade üzerinde ikisinin de aktif olarak devreye girdiğini ortaya çıkardı. Buna göre sağlıksız bir yiyecek karşısında iradesini kullanan insanların beyinlerinde ’melek’ bölümünün daha aktif rol üstlendiği tespit edildi.

Doktor Antonio Rangel, “Ekonomi, psikoloji ve hatta dinde bazı insanlar neden iradelerini kontrol edebilirken, diğerleri edemez?” sorularına yanıt aramak için başlattıkları araştırmada beynin bu iki bölümünün insan üzerindeki etkisini saptadıklarını ve ’melek’ tarafın iradesi güçlü kişilerde çalıştığını bulduklarını açıkladı.

Zayıf iradeli bireylerin beyinlerinde ise ’şeytan’ tarafın baskın olduğuna dikkat çeken doktor, bir anket hazırlayarak bunu araştırdıklarını söylüyor. Diyet yapan katılımcılara gösterilen 50 yiyecek fotoğrafıyla beynin iki tarafının işleyişini anlamaya çalışan bilim adamları, ankete katılanların beyinlerini tarayarak iradelerin gücünü saptamaya çalıştı.

Araştırmada katılımcılardan, yemeklerin tatlarının ve sağlıklı olup olmadıklarının oylanması istendi. Bunun sonucunda iradesi güçlü olan kişilerin beyinlerinin sağlık ve lezzet arasında dengeyi kurabildiği saptanırken, ’melek tarafı’ yüksek sesle konuşmayanların sevdikleri yemeğe oy verdikleri, beslenme nitelikleriyle ilgilenmedikleri ortaya çıktı 
Kaynak : Gazeteport

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.