Anasayfa / İnsan İlişkileri / İş ararken boş oturmayın!

İş ararken boş oturmayın!

Halihazırda bir işte çalışırken iş aramanın rahatlığı tartışılmaz.

Ancak uzun bir süredir işsizseniz, üstelik tecrübelerinize ve yeteneklerinize uygun bir iş bulamıyorsanız, yarı zamanlı işlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

Günümüzde daha çok öğrenciler veya yeni mezunlar tarafından tercih edilen part time ya da diğer bir deyişle dönemsel işler, hem kendinizi değişik sektörlerde denemenize, hem az da olsa maddi kazanç sağlamanıza, hem de geri kalan zamanınızı tam gün bir iş aramaya ayırabilmenize olanak verir.

Kendinizi değişik iş alanlarında geliştirmek hoşunuza gidiyorsa ve araştırma yapmayı, sürekli yeni şeyler öğrenmeyi seviyorsanız, bu tip işler tam size göre olabilir. Üstelik bu sayede belki de size tam zamanlı bir iş fırsatı sunabilecek potansiyel firmalarla da tanışmış olursunuz.

Aynı zamanda şirketlerin part time çalışanlara yönelik düzenlediği eğitimlerden de yararlanabilir, yeni beceriler edinebilir, bu sayede CV’nizi de zenginleştirebilirsiniz. Öte yandan dönemsel işler, daha sonra hayata geçirmeyi düşündüğünüz kişisel projelerinize daha fazla vakit ayırabilmeniz açısından da iyi bir fırsat olabilir.

Eğer dönemsel bir işte çalışıyorken sizden istenenden daha fazlasını sunarsanız, tam zamanlı bir pozisyon oluştuğu zaman ilk tercih olma şansınız da yükselmiş olur. Ancak işleri bölük pörçük değil tam olarak yapmaya ve etrafınızdaki insanların saygısını kazanmaya da çalışmalısınız.

Eğer işinizi tam zamanlı bir işe geçiş yaparken basamak olarak görüyorsanız, etrafınızdaki insanlarla olan diyaloğunuzun iyi olmasına özen gösterin. Zira bu sayede şirketle ilgili gelişmeleri ve açık pozisyonları öğrenme şansınız olur. Hatta belki etrafınızdakiler tarafından o pozisyon için tavsiye bile edilebilirsiniz.

Yarı zamanlı çalışmanın diğer bir faydası da yeni bir iş öğrenirken bir yandan da tam zamanlı bir iş aramaya fırsat kalmasıdır. Ayrıca arta kalan zamanlarda şirketteki diğer insanlara yardım etmeniz, onlara işle ilgili sorular sormanız, onları iş yaparken gözlemlemeniz ve çalışma şekilleri hakkında bilgi sahibi olmanız da iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerinizi ve iş konusundaki bilgilerinizi sağlamlaştırmanıza olanak verir. Ayrıca üstlendiğiniz veya size verilen bir iş hakkında soru sormaktan da çekinmeyin.

İşverenin size ne zaman tam zamanlı bir iş teklifiyle geleceğini bilemezsiniz. Dolayısıyla özgeçmişinizi her zaman güncel ve kolay ulaşılabilir bir yerde tutun.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.