İş arıyorum!

Üniversite mezunuyum, sağlığım yerinde.
Hayat adına bütün bedelleri ödedim ve ülkemden alacaklıyım.
İş arıyorum.
Hangi kapıyı çalsam, bir sebep sonuç ilişkisi aranıyor nedense.
Eğitimim yeterli, hayat konusunda tecrübeli sayılırım.
Çağdaşım, aydın bir Türk genciyim.
Parti kollarıyla, özel kanallarla ilgim yoktur, olacağını da düşünmüyorum.
Namuslu her insan gibi, çalışarak hayatımı kazanmak istiyorum.
***

İş arıyorum.
Önümde barikatlar, ardımda tarikatlar.
Ayrıcalıklı sistemin mucitleri, müritleriyle birlikte bütün işleri kaparken, bu ayrımcılık beni isyan ettiriyor.
Partilerinin adını kullanarak önüme geçenleri gördükçe çıldırıyorum.
Adaletin adı kalmış.
Ülkenin nimetlerini birileri avucunun içine almış sanki.
Ellerim çiçek kokuyor, barut değil.
Ben de bu ülkenin vatandaşıyım, el değil.
***

İş arıyorum.
Kaç zamandır koruduğum umudumu yitirme noktasına geldim.
Hıncımla suluyorum zamanı.
Artık kendimi onaracak halim de kalmadı.
Ciğerimi mi tüküreyim beni görmezlikten gelenlere?
Eşkıyalık mı yapayım?
***

İş arıyorum!
Eğer ki, duyulmazsa sesim!
Eğer ki bu ülkede, parti rozeti taşıyanlar kolayca iş buluyor da, benim gibileri itekleniyorsa…
Buyurun! Artık kuraldışıyım!
Ve hazırım ölümün her çeşidine!
Vurun!
Ya da çıkın, erkekçe karşımda durun!

(Mail ve faks yoluyla isyanlarını dile getiren bütün gençler adına, bir kez daha)

Yazan : Hakkı YALÇIN

Malesef bu acı tabloyu yine bizlere -hiç çekinmeden- sunduğu için büyük üstad Hakkı YALÇIN’a teşekkür ediyorum. 

Özgür ŞAHİN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. güzel bir yazı

 2. tek kelimyle mükemmel ağzına YÜREĞİNE sağlık HAKKI YALÇIN

 3. TEK KELİMEYLEYLE MÜKEMMEL ÇÜNKÜ BU YAZI TÜRKİYENİN BİR GERÇEĞİ

 4. ya bazen çok bunalıma giri yom iş arı yom bayram araya girince bulamadım gelde kapkaçcı olma sorada vay kapkaçcılar dolmuş diyorlar

 5. Bu yazı tam beni anlatmış.20 yaşından beri form dolduruyorum 30uma az kaldı artık eski enerjm yok iş aramak için.Dışardan iki yıllık üniversite bitirdim.Gördimki üniversite mezunu olmakta bir işe yaramıyomuş.AKPARTİ kanalıyla işe girip bana ahkam kesenlerde cabası.Kız Bahçeşehir mezunu benim sıkıntının gramını çekmeden önemli bir yere yerleşmiş banada öğüt veriyor!Ne dersiniz burası Türkiye dayıların ve paran kadarsın ne yazıkki!

 6. Valla ne diyeyim? Bizi anlatan bir yazı olmş. Türkiye’nin acı yüzü işte. Ben 22 yaşımdayım. 2 yıllık muhasebe mezunuyum. Okul bitince traji komiktir ama muhasebe olarak iş bulamadım vekil öğretmenlik yaptım tabi atama olunca işten çıkarıldım nazlı isimli arkadaşın yazdıklarına ben de maruz kaldım şimdi mi 4,5 aydır işsizim ve hala bi yer bulamadım.biz aç kalmaya devlet büyükleri zamlara ve meclistekilerin maaşları her geçen gün artmaya devam.isyanım var.helal olsun sizleri alkışlıyorum

 7. Tecrübe ve yabancı dil nerde satılıyor heberi olan varmı? Ayrıca çok iyi derecede ingilizce bilsin istiyorlar asgari ücretle çalışan bir üniv.mezunu 5 10 bin liralık ingilizce kursu ücretini nasıl ödesin ve bu nitelikleri isteyen birinin bu eğitimleri öpücükle vermediklerinin farkında olması gerekmiyormu?Ve yaşadığı bu topraklar üzerinde verilen ingilizce eğitimini ayrıca tartışmak gerek diye düşünüyorum bazen düşünüyorumda keşke atalarımız Amerikan mandacılığını kabul etselerdi belki şuan gelecek kaygısı yaşamadığımız bir hayatımız olurdu.
  Saygılarımla….

 8. gülhan cebeci

  merhaba herkes dertli bakıyorum.bende tarımda kendimi geliştirmek istedim tarım ilçe müdürlüklerine bundan iki sene önce başvurdum seraya yazıldım hala daha seralar gelecek benim üniversiteyi kazandım okumadım.pazarda sebze satıyorum bir pazarda 500 450 lira alıyorum bir askeri maaş kadar.iyi yani.bu devirde sadece para kazanmak lazım yani üniversite okusanda sana gelinceye kadar bir sürü üniversiteli var .eğer babanızın toprağı varsa toprakta çalışın yada ömür boyu iş bekleyin.devletede fazla güvenmeyin artık bizi işe alacak diye varsa sermayen bir işkur çalış devlet senin peşinden koşsun…

 9. Ben senelerdir bir firmada çalışıyorum.İşim tabiri caizse amelelik.3 kuruş paraya insanların ağız kokusunu çekiyorum yöneticimiz olan insanların ikiyüzlü tavırlarına katlanmaya çalışıyorum.Kendim ve ailem için daha iyisini arıyorum boş yere iş ilanlarında..Ama çoğunlukla suçluluk duyuyorum o kadar işsiz insan varken ben hangi yüzle iş arıyorum diye.Sonuçta ne olursa olsun bir ekmek kapım var.Ya o insanlar ne yapsın..Ama kendimi daha iyi yerlerde de görmek istiyorum daha rahat bir yaşam sürmek istiyorum.Peki neden suçluluk duyuyorum?

 10. süper bi yazı benim de okul bitiyor ve iş aramaya başlıyacağım yakında. bakalım ben nelerle karşılaşıcağım iş ararken :))

 11. bana yardım edin isterseniz ölürüm…

 12. POET PRINCESS ÜLKÜ

  “Bende lise mezunuyum…Bilgisayar işletmeciliği sertifikamı aldım…Bakalım nelerle karşılaşacağım iş ararken:))Mükemmel bir yazı…Hakkı YALÇININ yüreğine sağlık:)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.