Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / İşten çıkarıldınız… Ya sonra…

İşten çıkarıldınız… Ya sonra…

Değişim ile başa çıkabilmenin en iyi yolu, değişimi bir an önce kabul edip, oyunu onun kurallarına göre oynamaktır. Sizin de ilk etapta yapmanız gereken, işten çıkarıldığınızı kabullenip, hayatın devam ettiğine bir an önce inanmanızdır.

İş aramaya başlamadan önce kendinize biraz vakit ayırın. Geçmişte yaptığınız hataların üzerine düşünmeden ilerlemek yanlış olacaktır. Sizi işten çıkarılmaya götüren yanlışlarınızı dürüstçe değerlendirin.

İşe alınmanızda zorluklar yaşayacağınızı ve bir daha asla iş sahibi olamayacağınızı düşünmeyin. İşten çıkarılmış olmak kariyerinizin sonu demek değildir. Önemli olan hayalkırıklığınızı ve tüm sıkıntınızı bir kenara bırakıp; bunun herkesin başına gelebileceğine içten inanmanızdır.

İşten çıkarıldığınız için bir yerlere gizlenme hissine kapılmış olabilirsiniz. Etrafınızdaki arkadaşlarınızın hepsi iş sahibi olabilirler. Bu sizin moralinizi bozmamalı; tam tersine arkadaşlarınızın bu tip bağlantıları olmaları sizin yeni bir iş bulmanıza yardımcı olabilir. Bu yüzden, çevrenizde bu konuda yardım görebileceğiniz kişilere ulaşın ve durumunuz hakkında bilgi verin. Özgeçmişinizi güncelleyin, kendinize hedefler koyun ve onları gerçekleştirmek için bir süre belirleyin.

İş arama süreciniz boyunca kullanacağınız bir çalışma planınız olsun. Ayrıca iş bulmanıza yardımcı olacak ne tip olanaklar olduğunu araştırın. Örneğin; iş bulmanızda etkili olacak bir nokta referanslarınızdır. Olası işvereniniz eninde sonunda sizden referans mektupları isteyecektir. Bu nedenle mülakatlara gitmeye başlamadan önce, bu mektupları uygun gördüğünüz kişilerden isteyin.

Sizi işten çıkaran eski yöneticinizden referans mektubu istemek yanlış mı olur? Hayır. Tam tersine onu arayıp, firma başarısına yaptığınız katkılardan ve varsa diğer başarılarınızdan söz eden bir referans mektubu yazmasını rica edebilirsiniz. Eğer bunu kabul etmeyeceğini söylerse, teşekkür edin ve sizin için referans mektubu yazabilecek diğer işverenlerinizle, yoksa referans olabilecek kişilerle iletişime geçin. Ama unutmayın ki eski işvereninizi, bir referans mektubu için denemek bir kayıp değildir; çünkü potansiyel işvereniniz için en ilgi çekici referans mektubu, sizi işten çıkaran eski yöneticinizden gelen iyi bir mektuptur.

İşten çıkarılmanıza iyi yönlerden bakmaya çalışın. Örneğin artık çalıştığınız alanın dışında bir alanda da deneyim kazanma şansınız var; çünkü işten çıkarılmasaydınız belki işinizden istifa edip başka bir alanda kariyer yapmaya cesaret edemeyecektiniz. Hatta belki bir gün eski işvereninize, sizi işten çıkardığı için teşekkür bile edebilirsiniz. Kariyerinizi artık başka bir alana kaydırmak ve o alanda uzmanlaşmak istiyorsanız; öncelikle kendinize en uygun alanı bulmak için kendinizi belli bir süre dinleyin.

Neleri sevdiğinizi, neleri sevmediğinizi anlamaya çalışın. Ne tip bir çalışma ortamında huzurlu olabileceğinizi ve nelerin sizi strese soktuğunu düşünün. Eğer farklı bir alanda çalışmanın sizin için daha iyi olacağına inanırsanız, o zaman medya, internet, arkadaş ve aile çevresi gibi kanallarla iş arayışına başlayın.

Dilerseniz bunlardan önce bir kariyer danışmanına gidip; yeni kararlarınızdan bahsedebilir ve kararlarınızın ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu onunla tartışabilirsiniz.

İş aramada dikkat etmeniz gereken noktalar:

* Etkili düşünün: Bugün aldığınız kararın yarın ne gibi sonuçlar doğurabileceğini öngörmeye çalışın.
* Geleceği düşünün: Geleceği tehlikede olan firmalara güvenmeyin. Bu tip firmalar tarafından işe alınmak belki kolay olacaktır ama önemli olan, altı ay sonra da işten çıkarılma stresi yaşamadan o firmada çalışabilmenizdir.
* Yenilikçi olun: Her türlü yeniliğe açık olun. Sürekli değişen ve gelişen dünyada, yenilikleri takip edebilmek, değişimlere ayak uydurabilmek, sizin için bir artı olacaktır.
* Değişimi düşünün: Kendinizi değiştirmek ne kadar mümkün? Eğer kişisel özellikleriniz nedeniyle işten çıkarılmışsanız, belki bu özelliklerinizi bir kere gözden geçirmeniz gerekiyor. Örneğin; geçimsizlik ya da takım çalışmasına ayak uyduramama gibi özellikleriniz varsa; bunları ortadan kaldıramasanız bile en aza indirgemeniz sizin için faydalı olacaktır.
* Teknolojiye ayak uydurun: Bilişim teknolojileri konusunda kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. Bu konuda uzman olmanız gerekmiyor. Önemli olan bilişim teknolojisini, kendi alanınızda nasıl kullanmanız gerektiğini bilmenizdir. HTML bilgisi, ofis programları gibi temel bazı programları öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

Makale : Zeynep Koçer

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.