Anasayfa / Kişisel İmaj / İşten kaytarırken iyi imaj nasıl korunur?

İşten kaytarırken iyi imaj nasıl korunur?

İş yerleri sıkıcılığın ötesinde eğlenceli bir ortama da dönüşebilir. Ofis içi ilişkileri esprili bir dille anlatan çeşitli öneriler, bunun ipuçlarını veriyor.

Hoşlansak da hoşlanmasak da milyarlarca insan gibi yaşamamızı devam ettirmek için çalışmak zorundayız. Kimimiz kendi iş yerinde, kimimiz fabrikada kimimiz de şık ofislerde… Doğal olarak her iş yerinin kuralları ve kültürü var. O şirketlerde çalışan binlerce insan da ortak bir yaşam sürüyor.

Bu ortamlarda güzel dostluklar da kuruluyor, zorunlu birliktelikler de yaşanıyor. Bazen sıkıcı ve stresli olan iş yerlerini biraz daha eğlenceli hale getirmek de yaratıcı çalışanlara düşüyor. İşte bu tür çalışanların imza attığı ve dilden dile dolaşan iş yeri esprilerinden hemen hemen herkes haberdar. Eğer anlayışlı bir yöneticiniz varsa bu özlü sözlerin panonuzda ya da masanızda görünür şekilde yer alması bile mümkün.

Biz de bu hafta iş yeri, yönetici-çalışan ilişkisi ve iş yaşamını konu eden yaratıcı öneri, özlü söz ve duvar yazılarını bir araya getirdik. Çalışıyor gibi görünmek İlgiyle izlediğimiz ve şu sıralar tekrar bölümleri yayınlanan Seinfeld dizisinde George Costanza`yı canlandıran Jason Alexander, iş yerinde ”çok çalışıyor” görünmek isteyenlerin yapması gerekenleri sıralamış. İnternette de uzun zamandır dolaşan bu öneri listesi şöyle:

Çalışıyor gibi görünmek
İlgiyle izlediğimiz ve şu sıralar tekrar bölümleri yayınlanan Seinfeld dizisinde George Costanza`yı canlandıran Jason Alexander, iş yerinde ”çok çalışıyor” görünmek isteyenlerin yapması gerekenleri sıralamış. İnternette de uzun zamandır dolaşan bu öneri listesi şöyle:

Her zaman ellerinde dokümanla yürü
Elinde çeşitli doküman bulunan insanlar, özellikle işverenlerin gözünde kolayca çok çalışıyor imajı çizebiliyorlar.

Bilgisayarı meşgulmüş gibi kullan!
Tabii iş yapıyorum diye e-postalarını kontrol edebilir, sohbet edebilir, hatta sevdiğin bir arabanın özelliklerini takip edebilirsin. Eğer patron yakalarsa, “Yeni bir yazılım deniyorum” mazereti genellikle işe yarar.

Masanı kalabalık tut
Çalışma masası üzerinde ne kadar çok malzeme varsa o masanın sahibi, işverenlere o kadar çok çalışkan görünür. Bu nedenle masanızda ilgili ilgisiz her zaman bir sürü şey bulundurun.

Sesli mesaj sistemi kullan
Gün boyu seni sürekli birileri arayarak onlar için bir şeyler yapmanı isteyecektir. En önemlisi de internette sörf ile geçebilecek zamanını çalacaklar. Bu nedenle eğer mümkünse sesli mesaj sistemi kullanmak akıllıca bir çözüm olur. Hatta cihaza “Yoğun işlerim sebebiyle şu an yanıtlayamıyorum, lütfen adınızı ve telefonunuzu bırakın, daha sonra size döneyim” mesajı yerleştirmek akıllıca bir davranış olur.

Sabırsız ve huzursuz davran
Eğer işverenlerin gözü önündeyken aceleci ve huzursuz davranırsan, patron sizin çok çalışmaktan gerilmiş olabileceğini düşünecektir.

Ofisi geç terket
Her zaman çalıştığın yeri geç terk et. Özellikle patron oradaysa ondan önce asla çıkma. Masanda bazı magazin dergilerini ya da gazeteleri oku ama sakın erken çıkma.

Etkileyici bir iç geçir
Aynı ortamda birileri varken yüksek sesle iç geçirmek, evrendekilere son derece yoğun ve baskı altında olduğun mesajını verir. Patronlar buna bayılır.

Yığın stratejisini kullan
Odanın kalabalık ve sürekli çalışılır bir yer olduğu mesajını vermek için sadece masanı değil, yerleri de bir şeylerle doldur. Kalın bilgisayar kitapları olabilir. Özellikle patron odaya geldiğinde üzerinde kitapların bulunduğu bir koltukta kendisine yer aç.

Kendi sözlüğünü kendin yarat
Bazı teknik terimleri öğren ve bunları özellikle toplantı zamanlarında bol bol kullan. Kimse ne söylediğini anlamayabilir ama öğreneceğin bu kelimeler patronunun gözünde minnettarlık olarak sana geri dönecektir.

Patron-çalışan ilişkisi
Bu iş yerinde patron her zaman haklıdır. Çünkü maaşlarınız onun kasasında saklıdır.

* Bu iş yerinde her türlü hastalık mazeret olarak kabul edilmez. Çünkü, doktora kadar gidebilen, işe de gelebilir.

* Patron, her türlü ameliyata çok kızar. O sizi tüm organlarınızla işe almıştır. Ameliyatla alınan her organ için maaşınızdan yüzde 10 kesilir. Buna diş ve tırnak da dahildir!

* Birinci derece de dahil hiçbir akraba ölümü, işten kaytarmak için bahane oluşturmaz. Ölen sizseniz bu geçerli bir mazerettir. Ancak kanunu gereği bu durumu 15 gün önceden haber vermeniz zorunludur. Böylece yerinize birini bulabilirler.

* Bu iş yerinde patronun odasına kendi fikirlerinizle girebilirsiniz. Ancak onun fikirleriyle çıkmak zorundasınız.

* Bu iş yerinde kitap zaten, gazete okumak ise katiyen yasaktır. Patron okumaz, tetkik eder.

* Bu iş yerinde uyuklamak affedilmez. Şekerleme yapanlar uyarılmaksızın maaş kesintisine uğratılır. Patron uyumaz, gözlerini dinlendirir.

* Zam aylarında çok sefil bir tavır takının. Yani olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun.

Yazan – Derleyen: Esin Gedik
Kaynak : Sabah

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

 1. BU SITEYI FIRSAT BULDUKCA TAKIP EDERIM AMA ILK KEZ BU KADAR RAHATSIZ OLDUM OKURKEN.NIYEMI? HEMEN ACIKLIYAYIM.BIR ONCEKI ISYERIMDE HAKIKATEN COK AMA COK YOGUN BIR SEKILDE CALISAN BIRIYDIM.VE DURUMUM BEN ISTEMESEMDE NEREDEYSE BU YAZIDAKI GIBIYDI.MASAM DOLABIM CEKMECELERIM IS VE EVRAK DOLUYDU KI BEN GUNLUK ACIL ISLERI YETISTIRMEKDEN DIGER ISLERIN BIRIKMEMESI MUMKUN OLMUYORDU.GERCEKTEN BENIM GIBI YOGUN BIR SEKILDE CALISANLAR ICIN ; ACABA GOSTERIS ICINMI BOYLE DOLU MASASI DIYE DUSUNULMEYE ITEN BIR YAZI OLMUS BU YUZDEN RAHATSIZ OLDUM.GERCEKDEN ALNININ TERI ILE CALISAN BU YOGUNLUKDA INSANLAR OLABILIR…BU AYIRIMI IYI TESPIT ETMEK GEREK.YINEDE YAZIDAKI GIBI OLANLARDA YOK DEGIL.15 YILLIK IS HAYATIMDA HERTURLUSUNU GORDUM…VICDANLI OLANLAR ZATEN ISTESEDE YAPAMAZ…PAYLASIM ICIN TESEKKURLER…

 2. Müjgan HEKİMOĞLU

  Sevim hanım size hak veriyorum. Yazıdaki gibi davranan insanlar o kadar fazla ki…
  ama şunu da unutmamak gerekir idareci boş yere idareci olmuyor.ayırımı zaten yapabiliyor. Kandırmaya çalışanlar aslında kendilerini kandırıyorlar.

 3. Yazdıklarınızı okudum ben de bir çalışan olarak şuu belirtmek isterim daha önceki işyerimde çok seri çalışan biri olarak görünüyodum en çok ben çalışırdım en erken ben giderdim en geç ben çıkardım sonuç ben kazandırırdım patron kendine yalakalık eden kişilerle benim kazandırdıım parayı ne olduununu bilmediyim yerde yerdi işimi deiştirdim yeni bir işyerine girdim bu işyeride aynı deişen hiçbir şey yok.

 4. Bir yerde size benzeyen bol miktarda kopyalar oluşmaya başlamış ise; siz ciddi anlamda tehdit altında çalışan,işini en iyi şekilde yapmaya çalışan, iş ahlakı olan, iş ahlakını ve adabını bilen, ekmeğinizi kazandığınız yeri kutsal sayan değerini bilensinizdir.
  gerçek bir çalışan için yazı çok rahatsız edici.
  fakat; ister istemez bunu gerçek hayatta uygulayan insanlarla karşılaşıyoruz mutlaka… hatta sayıları o kadar fazlaki, verimli ve başarılı iseniz; yöneticilerinize kendinizi sık sık raporlamanız ve ispatlamanız gerekebilir.
  sizi potansiyel tehdit gören ve yukardaki kuralları oldukça iyi uygulayanlar, kopyalarınız olduklarında siz olduğunuzu sanan ahmaklardır.
  o kadar boş vakit yaratabilirlerki kendilerine çalışır gibi görünürken, bir anda onlardan daha boş zaman yaratabilirler size. bu boşluk, iş arama sürecinizdir !
  eminim komik ama traji gerçek yazı bunu çok deneyimlemiş biri tarafından yazılmıştır.
  dileğim, iyiliğin ve salgın bir hastalık olması dünyada…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.