Anasayfa / İnsan İlişkileri / Kadınlar Erkeklerden Neler Öğrenebilir?

Kadınlar Erkeklerden Neler Öğrenebilir?

?Neden kadınlar biraz daha erkeklere benzeyemezler ki ?? Bu cümle ?My Fair Lady? müzikalinde söylendi ve o günden beri de unutulmadı. Müzikalin yazarı Alan Jay Lerner?di ve görünen o ki bu diyaloğu yazarken kadınlarla ilgili genel önyargılarına kapılıp kalmıştı. Evet erkeklerin tüm kadınlara mal ettiği özellikler şunlardır: aşırı duygusal, bağımlı ve mantıksız. Halbuki inanın erkekler kadınlardan daha duygusaldır. Dünyanın en büyük şairleri erkekler değil mi… Kadınları uğruna krallar tarihi değiştirmediler mi ?

Tabii kadınların da erkeklerle ilgili değişmeyen bazı inançları vardır, örneğin erkekler yön sormak istemezler, duyguları hakkında konuşmazlar, kendilerini beğenmişlerdir, kalabalık içinde, içlerine çok fazla oksijen çekerek kasım kasım kasılırlar. İyi ama erkekler ne olduklarını sanıyorlar. Yoksa bizim bilmediğimiz bir şeyleri mi biliyorlar ? Erkeklerin bazı özellikleri onları hayatta çok ileri götürür. Öyleyse not almaya başlayın. Onlardan öğreneceğimiz bazı şeyler var.

GÜÇLÜ VE SESSİZ

Gary Cooper?ı hatırlayın. Bir dönem sinemada güçlü ve sessiz tavrıyla tüm kadınları kendine hayran bırakmıştı. Bu tipte erkekler kadınlara çekici gelirler. Sessizdirler, söyleyecek bir şeyleri olmadığından değildir, havadaki boşluğu gereksiz kelimelerle doldurmak istemedikleri içindir…Dominanttırlar, bunun için bir çaba harcamazlar, bunu bilirler ve bundan dolayı sakin, huzurlu ve kendilerinden emindirler. Böyle bir erkekle karşılaştığınızda ona şöyle deyin ?Ne düşündüğünü biliyorum?…bu onun tavrını değiştirecek ve konuşmasını sağlayacaktır.

Bundan kadınların çıkarması gereken ders şudur:
Sessiz duran bir kişiyle karşılaştıklarında diğerleri, onların derin düşünceler içinde olduğunu düşünür ve bu tavırlarına saygı gösterirler. Bu güçlü ve sessiz görüntünün altında derin gizler olduğuna inanırlar. Dilimize yerleşmiş olan ?ağır ol, molla desinler? sözü de bu durumu açıklar.

Kadınlar ise genelde çok konuşmayı severler. Benim size önerim ?sessiz kalmayı? öğrenmeniz. Eğer ?konuşmadan duramam? diyenlerdenseniz, bu tutumunuzu değiştirmeye çalışmak iyi bir disiplin çalışması olacaktır.

KAZANMAYA İSTEKLİ

Her ne kadar, kadınların erkeklerden daha çok, takım çalışmasına uygun oldukları düşünülse de aslında tam tersi geçerlidir. Erkekler takım çalışmasına daha yatkındırlar. Bunun nedeni, takım olmanın ne demek olduğunu, daha iyi biliyor olmalarıdır.

Erkekler daha küçük bir çocukken takım oyunları oynayarak büyürler. Sokak aralarında, çocukken oynamaya başladıkları futbol bunun en iyi örneğidir. Küçük erkek çocukların oyunlarına bakarsanız, çoğunun takım oyunu olduğunu fark edersiniz. Böylece onlar, kadınlardan çok daha önce, ortak amaçlar belirlemeyi ve amaçlara ulaşmak için ortak çaba harcamayı öğrenirler. İleride, bir yetişkin olduklarında, bu özelliklerini kolaylıkla iş hayatına adapte ederler.

Araba kullanma konusu da böyle değil midir. Daha bebek yaşta oyuncak olarak arabalarla oynamaya başlayan erkek çocuklar, ayakları pedallara değer değmez araba kullanma sevdasıyla büyürler. Bu nedenle bir erkeğe göre, bir kadından asla iyi şoför olmaz… Ne dersiniz; acaba çocukluktan beri ?en sevdikleri oyuncakları?na ortak olduğumuz için mi böyle düşünüyorlar …

Amerika da CEO larla yapılan görüşmelerde çoğunun lise ya da üniversitede bir takımda yer aldıkları ortaya çıkmış. Takım çalışmasını çok iyi bilen bir kişinin, kendisinin o kadar da parlak olmasına gerek kalmıyor, iyi bir takım oluşturmak ve onları iyi delege etmek başarı için yeterli oluyor.

Takım oyununun erkeklere öğrettikleri sadece bunlar mı… hayır değil. Onların öğrendiği ve bizim bilmediğimiz bir şey daha var, ?Birbirine, sinirlenmenin, kızmanın kötü bir şey olmadığı?.

Şimdi size bir şey hatırlatmak istiyorum. Hafta sonu oynanan maçlardan sonra, hiç oturup futbol programlarını izlediniz mi ? İzlemediyseniz bir izlemeyi deneyin bakın neler göreceksiniz:

Maç sırasında her türlü sertlik yaşanmıştır, kavga çıkmış, küfürler edilmiş ve hatta yumruklar konuşmuş olabilir. Bununla ilgili futbolculara sorular sorulur, verilen cevaplar aşağı yukarı aynıdır, değişmez: ?futbol bu…?, ?futbolda böyle şeyler olur…biz arkadaşız?, ?sahada oyunun gerginliğiyle yaşandı, önemli değil olur böyle şeyler?.

İşte aramızdaki fark… biz futbol oynuyor olsaydık nasıl konuşacaktık, ya da bu olaylar karşısında nasıl tepki verecektik. ?Ayşeciğim, canım senin oynamanı uygun görmüyorum? dediğimizde Ayşe göz yaşlarına boğulmayacak mıydı, ya da küsüp gitmeyecek miydi…
Oysa erkekler için durum basittir. Ayşe oynamaya yeterli değilse oynamaz, gider kenarda oturur, çünkü onun oynaması takımı kaybettirebilir. Duygusallığa yer yoktur, gerek de olmadığı gibi.

Bizim öğrenmemiz gereken erkekler gibi takıma önem vermektir, bireylerin duygularına değil… Biz kadınlar bu konuda kendimizin en büyük düşmanıyız. Bir an önce kişisel meselelerle uğraşmayı bırakıp, erkekler gibi hedefe kilitlenmeyi öğrenmeliyiz, ve bu süreç içinde öfkenin doğal olduğunu kabul edip, yaşanacak sorunları kişisel algılamamalıyız.

?DERİSİ KALIN? OLMAK

Kadınlar erkeklerden, ?eleştirileri kişisel olarak almamayı? öğrenmelidirler. Üstelik yalnız iş hayatında değil özel hayatlarında da… kadınlarda yaygın olan bir kanaat vardır. Biz şöyle düşünürüz: ?Birinden hoşlanıyorsan onun tüm fikirlerine katılırsın?. Oysa erkekler için durum bunu tam tersidir. Bir erkek karşısına çıkan her yeni fikri adeta ?keşfe çıkar?. Onu parçalara ayırır, her yönden inceler. Adeta şeytanın avukatını oynarlar. Eğer bir kadının fikri ise irdelenen, kadın bunu fikrine bir saldırı olarak yorumlayacaktır. Hatta kadınlar bu durumda şöyle düşünürler: ?fikrimden nefret etti, Tanrım galiba benden de nefret ediyor?. Oysa ortada ne nefret ne de saldırı durumu vardır. Erkek sadece olayı her boyutuyla keşfetmeye çalışmaktadır.

Bu durum kişisel ilişkilerde de değişmez. Bir kadını en çok öfkelendiren şey, kocasının veya erkek arkadaşının, başkalarının yanında onun fikirlerini onaylamamasıdır. Kadın bu durumda, erkeğinin sadakatsiz olduğunu düşünmeye başlar…Oysa erkek o anda yalnızca farklı bir bakış açısı sunduğunu bunun da samimiyetinin, dostluğunun bir göstergesi olduğunu düşünmektedir. Kadınlar böyle durumlarda anlayışlı olmayı öğrenmelidirler.
Erkeklerden öğrenmemiz gereken konulardan biri de şudur: Erkekler iş hayatında kişisel sorunlarından fazla bahsetmezler çünkü bunun kendilerini zayıf göstereceğini düşünürler.

Kadınlar ise iş hayatındaki kişilerle ilişkilerini geliştirmek ve yakınlık kurmak için, duygularını açıklamak yolunu seçerler. Bu şekilde karşılarındaki kişilerle yakınlık kuracaklarına inanırlar. Oysa bu tutum oldukça tehlikelidir, çünkü kişisel ilişkilerinizi güçlendirmek için kişisel sorunlarınızı paylaşmak, ileride sorun olarak karşınıza gelebilir. Çok fazla sorunlarınızdan bahsederseniz, yöneticileriniz sizin için şöyle düşünebilirler: ?kişisel problemleri var, şu anda sorumluluk alamaz?.

Öyleyse bir erkek gibi davranıp, kişisel sorunlarımızı kendimize saklamayı ve duygularımızdan fazla bahsetmemeyi öğrenmeliyiz.

Yazan : Nüvide Gültunca Tulgar 
Kaynak : kigem

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. Yazınız gerçekten çok hoş. Evet çok doğru zaten çevremizde başarılı kadınlara baktığımızda işi ve kişisel ilişkileri ayırtedebilenlerin başarılı olduklarını, iyi bir kariyere sahip olduklarını görüyoruz. Bunu yapabilmek çok güzel , güewl olduğu kadarda zor.

 2. erkekler niye bu kadar kontrollüler çok merak ediyorum yazınız gerçekten çok doğru.

 3. Evet bazı durumlarda erkekler gibi düşünmek isterdim.

  Zaten herkes birbirinden bir şeyler öğrenmeli…

  Teşekkürler iyi bir yazıydı.

 4. Erkekler gibi düşünmek mi?! Keşke erkek olsaydım dediğim kaç gün vardır kim bilir!! Kadınlar da en az erkekler kadar bencil olmalı bence. Duygusal bilmecelerin içerisinde kaybolmamak ümidiyle..

 5. Bırakalım da kadınlar kadın gibi erkeklerde erkek gibi davransınlar.İLİŞKİYİ SÜRDÜREBİLMEK İÇİN BİRAZ EMPATİ YETERLİ.İLİŞKİDE ÖNEMLİ OLAN İKİ İNSANIN BİRBİRİNİ TAMAMLAYICI DAVRANABİLMESİ.Erkekleri bu kadar gözümüzde büyütmeyelim.Onlarında bizim gibi duyguları var.

 6. BENCE ONLARINDA BAYANLARDAN ÖĞRENEBİLECEKLERİ EVRENSEL DEĞERLER VARDIR.YOKSA ÇOCUK DÜNYAYA GETİRMEK SADECE BAYANLARA HAS OLMAZDI.DİYE DÜŞÜNÜYORUM………………………

 7. Sahin Efe POYRAZ

  :) herhalde yorum yazan ilk erkek benim:)
  öncelikle yazıyı yazan arkadaşa teşekkür etmek isterim erkekleri çok güzel anlatmış. ama yalnız bir nokdada sessiz erkeklerin düşündükdükleriyle ilgili birşeyler yazmış. o araya bir çin atasözü eklemek isterim. karşındakinin düşündüklerini öğrenmen için konuşmalarını iyi dinlen gerekir. güzel bir atasözü. tesadüfen geldim bu kanala ve bayan arkadaşların yorumlarıda ilginç sözüm onlara ki hiç bir erkek bir bayandan üstün olamaz sizin hep bir adım
  arkanızdayız.(yeri geldimi geçeriz ona göre)

 8. GÜÇLÜ ve SESSİZ başlığı altında yapılan yazıyla ilgili: gerçekten katılıyorum buna ama aslında sadece erkek olarak böyle olmasını istemek yanlış olur diye düşünüyorum insan olarak böyle bir kişilik sanki daha çekici gibi.DOLU BAŞAK EĞİK OLUR özdeyişinde anlatıldığı gibi….

 9. Türk kadınları iş hayatında daha çok yeni. Ne biz bu konuda etrafımızdan, büyüklerimizden birşeyler öğrenebildik ne erkeklerimiz bu duruma alışkın. Çoğunluğun annesi ev hanımı olan bir genç nüfus var şu an. Bu annelerin kızları iş hayatında, erkekler de bu annelerin çocukları. Ama bizim çocuklarımız bu konuda daha deneyimli olacaklar, birkaç nesil sonra erkekler yaklaşımları, kadınlar tavırları açısından daha uygun bir noktada birleşeceklerdir diye düşünüyorum.

 10. Evet aysegul hanım cok haklı ve yerınde bır tesbıt ama onların cagında da yenı yenı sorunlar mutlaka cıkacaktır caglarına ve yasam tarzlarına paralel olarak.bu kısır bır dongu ,hayat da oyle degıl mı zaten …?

 11. Yazılarınıza kesinlikle katılıyorum. Özellikle de güçlü ve sessiz olarak nitelendirdiğiniz kısmına. Ben güçlümüyüm değilmiyim orasını tam olarak bilemiyorum ama gayet sessiz ve sakinimdir. Etrafımda ki kişilerin bakışlarını bir bayan gibi net bir biçimde anlayamasamda sessiz olmaktan dolayı gerçekten kadınların ilgi duyduğunu farkedebiliyorum. Çok güzel şeylere değinmişsiniz biz erkeklerinde kadınlardan öğrenebilecekleri çok şey olduğuna inanıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.