Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Kendi gücünüze inanın!

Kendi gücünüze inanın!

Bir zamanlar çok başarılı olan iş adamının işleri bozulmuştu. Ne yaptıysa olmuyordu. Bir sürü insan ödeme bekliyordu. Çok bunalmıştı ve hiçbir çıkış yolu bulamıyordu. Nefes almak için parka gitti. Bir banka oturdu, başını ellerinin arasına aldı ve bu durumdan nasıl kurtulacağını düşünmeye başladı. Tam bu sırada birden, önünde yaşlı bir adam durdu. “Çok üzgünsün. Seni rahatsız eden bir şey olduğu belli. Benimle paylaşmak ister misin?” diye sordu. İşadamının yakınmalarını dinledikten sonra da, “Sana yardım edebilirim!” dedi. Çek defterini çıkardı. İşadamının adını sordu ve ona bir çek yazdı. Çeki ona verirken de şöyle dedi: “Bu para senin. Bir yıl sonra seninle burada buluştuğumuzda bana olan borcunu ödersin. Hadi al!” Ve geldiği gibi hızla gözden kayboldu yaşlı adam.

İşadamı şaşkınlıkla elindeki çeke baktı. Çekte 500 bin dolar yazıyordu ve imza John Rockfeller’a aitti, yani o gün için dünyanın en zengin adamına… “Tüm borçlarımı hemen ödeyebilirim” diye düşündü. John Rockefeller’e ait bu çekle her şeyi çözebilirdi. Ama çeki bozdurmaktan vazgeçti. Bu değerli çeki kasasına koydu. Onun kasasında olduğunu bilmenin güveni ve yepyeni bir iyimserlikle işine tekrar dört elle sarıldı. Büyük küçük demeden tüm işleri değerlendirmeye başladı. Ödeme planlarını yeniden yapılandırdı. İyi yapılan işler yeni işleri doğurdu. Birkaç ay sonra işlerini yoluna koyabilmişti.

Takip eden aylarda ise borçlarından tümüyle kurtulup kâr etmeye başlamıştı. Tüm bir yıl boyunca çalıştı durdu. Tam bir yıl sonra, elinde bozulmamış çek ile parka gitti. Kararlaştırılmış saatin gelmesini bekledi. Tam zamanında yaşlı adamın hızla ona doğru geldiğini gördü. Tam ona çekini geri verip başarı öyküsünü paylaşacakken bir hemşire koşarak geldi ve adamı yakaladı. Hemşire “Onu bulduğuma çok sevindim, umarım sizi rahatsız etmemiştir” dedi, “Çünkü bu bey sürekli olarak huzur evinden kaçıp bu parka geliyor. Herkese kendisinin John Rockfeller olduğunu söylüyor.” diye ekledi. Adamın koluna girip onunla birlikte uzaklaştı.

İşadamı şaşkın bir şekilde öylece durdu kaldı. Tüm yıl boyunca arkasında yarım milyon dolar olduğuna inanarak işler almış, yapmış ve satmıştı. Birden, hayatının akışını değiştiren şeyin para olmadığını fark etti. Hayatını değiştiren, yeniden kendinde bulduğu özgüven ve inançtı. Anladı ki, başarının sırrı, kasamızda duran değil, kendi kalbimizde ve kafamızda olanlardır…

Kendimize güvenmek için, kendimizi iyi hissetmek için başkalarının övgülerine, onaylamalarına ihtiyacımız yok aslında… Bunu, kendimizden başkasının başaramayacağına inanmamız gerek. Kendine güven, insanların kendileri ve hayatta karşılaştıkları olaylar hakkında olumlu ve bir o kadar da gerçekçi tutumlar takınmasıdır. Kendine güvensizliğin yetenek eksikliğiyle bir ilgisi yoktur. Kişinin kim olduğundan çok kendisini nasıl algıladığı ile ilgilidir. Aynı şey çevremiz içinde geçerlidir. Biz hiçbir zaman çevreyi doğrudan değiştiremeyebiliriz, ya da olup bitenleri etkileyemeyebiliriz. Değişiklik çevrede değil, bizim çevreyi nasıl yorumladığımızda, algıladığımızdadır. Her şey algılarımızla ilgilidir.

Kendine güvenen insanlar kendi yeteneklerine güvenirler, yaşamları üzerinde kontrolleri olduğu hissine sahiptirler, eleştiriyi kaldırabilirler, gerçekçi beklentileri vardır, mantık çerçevesinde istedikleri ve planladıkları birçok şeyin olacağına inanırlar. Bazı beklentileri gerçekleşmediğinde ya da eksikliklerini fark ettiklerinde de olumlu olmaya ve kendilerini kabullenmeye devam ederler.

kendinize-inanin

Kendine güveni olmayan insanlar, kendileriyle ilgili iyi hissedebilmek için sürekli diğerlerinin onayına muhtaç hissederler. Başarılı olabileceklerine dair inançları zayıftır ve başarısızlık olasılığı yüzünden risk almaktan kaçınırlar. Kendilerini başkalarından aşağı görürler. İltifatları ya görmezden gelirler ya da ciddiye almazlar. Geri bildirimlere ve eleştirilere dair aşırı hassasiyet ve kaygı hissederler.

Peki dahada başarılı olabilmek için özgüvenimizi nasıl arttırabiliriz?

– Kendiniz hakkında olumlu düşünün. Geleceğe yönelik olumsuz kehanetler yapmaktan kaçının. Kendinizle ilgili negatif düşünmeye başladığınızda “dur” deyin ve daha mantıklı varsayımları düşünmeye yapamayacağınızı, önemli olanın yapmaya çalışmak ve elinizden gelenin en iyisini yapmak olduğunu kendinize hatırlatın.

– Basitliğe önem verin, kendinize kolay ve ulaşılabilir hedefler koymayı küçümsemeyin. Hedeflerin gerçekçi olan beklentiler üzerinden koyulması çoğu zaman hayal kırıklıklarını engeller.

Cesaretli olun, olası başarısızlığı ve gerekli değişimi hoş karşılayarak öğrenmeye devam edin.

– Zayıf ya da engelli taraflarınıza odaklanmak yerine güçlü taraflarınızı tanıyın ve bu alanlara ağırlık verin. Sizin durumunuzda olup hedeflediği noktaya gelen pek çok örnek olduğuna inanın. Araştırın, öğrenin, onların yaptıklarını kendi yaşamınıza uyarlayın.

– Sadece çok başarılı olursanız değerli olacağınıza dair inancınız varsa bunu kırın! Başarı tatmin edici olsa da sizi insan olarak daha değerli yapmaz. Kişisel değere insan doğuştan sahiptir.

Kendinize yeterince güvendiğiniz, başarıyla dolu güzel günler diliyorum.

Yazan : Hülya Konar

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.