Anasayfa / Başarı Yazıları / Kendinize yeni bir “benlik” tanımlayın..

Kendinize yeni bir “benlik” tanımlayın..

Hemen zayıf ve güçlü taraflarınızı ortaya koyup, adil, destekleyici ve gerçekçi bir yaklaşım ile yeni bir benlik elde etmenin yolunu bulmalıyız. Öyle bir tanımlama yapmalıyız ki gerçek dışı olmamalı ve değiştirmeyi istediğimiz zayıf yanlarımızı da değiştirebilmek için hareket alanı sağlamalı. Aynı zamanda, kimliğinizin bir parçası olan kişisel değerlerinizi de içine almalıdır. Yeni betimlemeniz, Benlik Kavramı Çizelgesi‘nde yazılı olan önemli, güçlü ve zayıf yanların (yalnızca düzeltilmiş son şeklinden alınmış) sekiz alanını da kapsamalıdır. Eleanor’un yazdığı benlik betimlemesi şöyleydi:

 

Bir altmış yedi boyunda ve 60 kiloyum. İri kahverengi gözlerim, yüzüme oranla fazla büyük bir burnum, dolgun dudaklarım, çıkık ön dişlerim, koyu renk, kıvırcık saçlarım ve genç görünümlü düzgün bir cildim var. Cildimin doğal rengi mükemmel. Belim 81, baldırlarım ise 53 santim genişliğindedir. Düzgün kalçalara sahibim.

Sıcak, dost, açık yürekli ve sağlıklı iletişim kuran bir insanım. İşimde ve çocuklarla ilişkimde isteklerimi rahatlıkla belirtirim. Eşim ve kimi arkadaşlarıma karşı ise ne isteğimi dile getirmekte ve sınır koymakta güçlük çekerim. Kolay arkadaş edinirim, an­cak arkadaşlarıma öfkemi belirtmede çekingenim. Çocuklarımla ilişkilerim iyi. Kimi zaman ev işleri ve ev ödevleri konularında çocuklarıma söylenir ve sert davranırım. İyi bir dinleyiciyim ve insanlar konusunda özellikle yüz yüze görüştüğümde, sezgilerim güçlüdür.

Sorumluluk duygum çok güçlü ve hemen verdiğim esprili yanıtlar insanların hoşuna gider. Neşeli olmak için gerçekten çabalarım. Akşamları ailemin evde olmasından mutluluk duyarım. Akşam sekiz dokuzdan sonra yalnız kalmak bana zor gelir. İnsanlarla olmaktan çok hoşlanırım. Bir sohbete kendimi kaptırdığımda, kimi zaman zorlanıyor ya da çok fazla konuşuyorum.

Başkaları beni olumlu, başarılı ve güçlü biri olarak görür. Ne var ki, düşüncelerini güçlü biçimde savunan insanlara karşı koyama- ma eğilimindeyim. Güncel olaylar ve siyaset konularında fazla bilgili değilim, ancak psikoloji, çocuklar, işim, modem dans ve ailemi yönetme gibi, gerçekten ilgimi çeken konularda bilgili olduğumu hissediyonım. Gerektiğinde, kimseden yardım iste­meden kendime yetebilirim. Güçlü bir yapım var ve bu yapımın beni yaşam boyu idare edeceğine inanıyorum.

yasam-kocu

İşimde çok çalışkan ve titizim. Başkaları ile iyi geçinirim. Evrak işlerinden nefret ederim ve ara sıra bazı aynntıları gözden ka­çırdığım olur. Telefon görüşmeleri beni sıkar. Çabuk sinirlenen doktorları telefonla aramaktan kaçınırım. İnsanlarla yüz yüze görüştüğümde ise çok iyi satış yaparım. Yani, satışım çok iyidir. Yemek yapma, ev işleri ve kişisel bakım söz konusu olduğunda hızlı, yeterli ve rahatım. Annemi ziyaret etmek ve genel ev te­mizliği gibi işleri ertelerim. İyi ki çocukların dağınıklığına katla­nabiliyorum. Pazar günleri iğneden ipliğe temizlik kampanyası düzenlerim.

Oldukça zekiyim. Yeni şeyler öğrenmeyi severim. Doymak bil­meyen bir meraka sahibim. İş yerinde sattığımız bir ilacın neye yaradığını ve tost makinesinin içini merak ederim. Bu huyum gelişmeme ve değişmeme katkıda bulunuyor. Siyasal ve felsefi konulardan uzak dururum, soyut kuramlardan sıkılırım. İnsan yapısı, insan davranışlarının nedenleri gibi konulardan söz etmeyi severim. Sanatsal çabalarda, el işlerinde iyi değilim, ancak evi dekore etmek hoşuma gider.

Cinsel yönden canlı ve cinsel deneyimlere açığım. Soyunurken ve eşimin yanında bile olsa, çıplak dolaşmaktan çekinirim. Bu­nunla birlikte, sezgilerim güçlüdi’ır ve cinsellik hakkında rahat konuşabilirim.

Kendinize telkinde bulunun. Yeni benlik betimlemeniz ağırlığınızca altın değerindedir. Onu dört hafta boyunca günde iki kez yüksek sesle, ağır ağır ve dikkatle kendinize okumalısınız. Kendi­niz hakkında gelişigüzel kazandığınız düşünceleri değiştirmeye baş­lamak için kullanacağınız en kısa süre budur. Yeni benlik betimlememizi tıpkı yeni bir şarkıyı melodisi aklınızda kalana dek dinler gibi okuyarak kendinizi daha hoşgörülü ve daha gerçekçi biçimde görmeyi öğrenebiirsiniz.

Kaynak : KG Rehberi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.