Anasayfa / Başarı Yazıları / Sende satışçı geni var mı?

Sende satışçı geni var mı?

Dünyada en çok açık pozisyonun olduğu sektör; satış. Satış elemanın iş bulması kolaydır, ancak başarılı olabilmesi zordur. Satışçı olmayı düşünüyorsanız önce rüyanızda bile satış yapmaya hazır olmalısınız. Başarılı satışçılar, satış sonrası aldıkları keyfin bulunmaz olduğunu söylerler. Satış, başarısı ve başarısızlığı somut olan bir konudur. Streslidir evet ama insanı sürekli dinç tuttuğu da tartışılmaz.

DÜNYANIN EN ÇOK ARANAN POZİSYONU: SATIŞ

Hangi sektörde satışçı olmalıyım?

Hayatımız boyunca iki şeyi sürekli yapıyoruz: Karar verip problem çözüyoruz. Bu seferki kararınız gerçekten önemli, ” satışçı olacağım ama ne satacağım?”

Bir çok şampiyon satışçının cevabı klasiktir: ” Ne olursa satarım! Önemli olan satış tekniğini bilmek; benim için ürün fark etmez.”

Bu tip cevaplar karşı tarafı mutlu etmez. Kişilerin neyi satacakları konusunda mutlaka bir öngörüleri olmalıdır. Ürün ile satışçı arasında kurulacak bir ilişki bu…

Sektör belirleme konusu sadece ürünü sevmek değil, çalışılacak sektör ile iletişim kurabilmeyi de kapsar. Hayatı boyunca “bey” sözünü ağzından düşürmemiş bir kişinin “ağabey” kültürü ile satış yapılabilecek bir sektörde başarı göstermesi mucize gibi bir şeydir.

Satışçı ya o kültürde ” bey” diyerek gerekli sıcaklığı yaşatamayacak ya da yarım ağızla söylediği “ağabey” kelimesi ile yabancı duracaktır.

Sektör seçerken satışçıların bakması gereken bir başka konu da seçtiği sektörle ilgili bağlantılarının olup olmaması. Yani bu sektörde çalışan aile büyükleri,tanıdıklar,dayılar vb. kişilerin olup olmaması da bu sektörü belirlerken çok önemlidir.

satışta başarı

Bir başka belirleyici unsur kişisel yeteneklerimiz ile sektörün gerektirdiği şartları ne kadar karşılayıp, karşılamadığımız. Ezber yeteneği zayıf olan bir kişinin ilaç işinde çalışması, ehliyeti olmayan birinin plasiyer olmaya çalışması gibi, yetenekler de göz önüne alınmalı.

7/24 satışçı

-Mutlaka sattığı ürüne sahip olacak ya da onu tanıyacak kadar ürünle bir arada bulunacak.
-Ne satarsa satsın işine eğlence karıştırabilecek.
-Günün tüm koşuşturmasına rağmen öğle saatinde kendisine en az bir yarım saat ayıracak.
-Gece uykusunda satış yapacak, randevu takip edecek, rüyalarındaki satışları başarıyla kapatacak!
-Bulunduğu her ortamda sattığı ürüne lafı getirip ya alenen satacak ya da bir randevu için girişimde bulunacak.
-Satmadığı zamanlarda bunun eksikliğini duyacak.
-Kendi kendini motive edebilecek.
-Mesai saatleri dışında da satış düşünecek ama bunu stres nedeni haline getirmeyecek.
-Her yaptığı satışın sonunda hastasına onu iyileştiren bir ilacı veren doktorun huzurunu ve mutluluğunu duyacak.
-Bir şeyleri satmak üzere ne olursa olsun yalan söylemeyecek.

Ne dersiniz? Yoksa içinizdeki ses size harika bir satışçı olacağınızı mı söylüyor?

Kaynak : yenibiriis.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.