Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kendinle Barışma Yolu – Huzuru Nasıl Bulurum?
Genel

Kendinle Barışma Yolu – Huzuru Nasıl Bulurum?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
22 0
Kendinle Barışma Yolu - Huzuru Nasıl Yakalarım?

Kendinle barışma ve kendinizi her halinizle kabul etmek ne kadar kolay? Kendine ne kadar dürüstsün? Kendinizi her halinizle ne kadar seviyorsunuz? sorularını yanıtlamadan önce şu sözle yazımıza başlamak istiyorum : “Kendiyle kavgalı olanın barış içinde ilişki kurabileceği bir şey olmaz, Kendiyle barışan, tüm alemle barışır, anlaşamayacağı olmaz.

Yalnızlığı son zamanlarda derinden hissediyorum.

İnsanın arkadaş, aile ihtiyaçları var. Evet, bunları reddetmiyorum fakat insan her şeyden önce barışması gereken ve dost olması gereken kişiyi çoğu zaman es geçiyor. Hayatın koşuşturması ve yoğunluğu içinde yıllar geçerken insan dün bugün ve yarın kendine en yakın olana yabancılaşabiliyor.

Kendinle barışma ne demek?

Kendinle barışma en sade haliyle yalnızlıktan korkmamak ve yalnızlıkla uyum içinde olmak demek. Çünkü insan hiçbir zaman yalnız değil aslında.

Bakıyorum da dünyaya en çok zarar veren insanlar kendisiyle barışamamış olanlar. Kendisiyle olan kavgasını dünyaya ilan ediyor. Nefretiyle, savaşla, kinle, iftira ve yalanlarıyla..

Kendinle Barışan Dünyayla Barışır

Kendi içinde bulduğu o barışı insanlara çevreye yayıyor. Adeta nerede bulunursa bulunsun iyiliğin bir kandili oluveriyor kendiyle barışan insanlar.

Şimdilerde ne kadar teknoloji, internet, sosyal medya bizim odağımızı hep kendimizin dışına çekmeye çalışsa da ışıltılarıyla, merak uyandırıcı milyar dolarlık stratejileriyle.. Biz her şeyden önce ne yapmamız gerektiğini bilsek daha güzel olmaz mı?

Kendinle Barışma Yolu - Huzuru Nasıl Yakalarım?
Kendinle Barışma Yolu – Huzuru Nasıl Yakalarım?

Kendinle Barışık Olmak

Kendi tecrübem gösteriyor ki “kendimle barıştığım zamanlar” en çok kendi ilgi alanlarıma odaklandığım, okumaya öğrenmeye vakit ayırdığım, kendimi keşfetme yolunda sade bir çaba içinde olduğum günler oldu.

Ve ne zaman kendimle kavgalı olduğumu gördüysem orda odağımın hep dışarda olduğunu gördüm. Kendimi başkalarıyla kıyas etmek, aşırı tüketim uyku, sosyal medya, film-diziler vs.

O yüzden diyeceğim “herkes dünyanın değişmesini istiyor ya” tonla kötülük ve yanlış sıralıyor peş peşe.. Sanki bunların böylece sürekli ifadesi bir manası varmış gibi. Değişecek tek dünya kendi varlık dünyamız aslında. Kalbimizin atışları sürdükçe dünyamız ayakta… Nefes alabildiğimiz kadar dünyamız var. İnsanın hayatının bittiği yerde, büyük göçün başladığı o demde insanın bu sonlu alemde bir dünyası kalmıyor.

Kendimizle barışmak yapılacak en güzel şey! Kendimizle, geçmişimizle, potansiyelimizle, hatalarımızda, zayıf ve güçlü yönlerimizle… Bu küskünlüğü bitiremezsek kendimizle, o zaman dünyada bulacağımız bir saadetimiz yok, bir mutluluk ve huzurumuz yok olmayacak bundan emin olabiliriz.

O halde kendimle barışmak “kendimi tanımak” kendimin en iyi dostu olmak en öncelikli gündemim.

Dünyamız binbir türlü sıkıntılarla var. Olmaya da devam edecek. Ben kendimle barışıklığımdan tüm diğer dünyalara o barışı yaşatma derdine yanayım. Evet… Bu pandemi de bu yönden en büyük mesajı veriyor insana. “Evdekal, Evinde kal, Kendinle kal, Kendinle barış, Hatalarınla yüzleş, Geçmişinle barış” … vs. Bunu fırsat olarak değerlendir.

Yazımın sonuna doğru şu kitap önerisini de yapmak isterim. Bakışçısı yaratacaktır. “Kendinle barış başarıyı yakala..

Kendimizle barışçıl dostluklara açıldığımız ve dünyalarda barışı yeşerttiğimiz günler dileklerimle dostlar. :)

Yazan ve Kaynak : Mehmet Alp, medium

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar