Anasayfa / Başarı Yazıları / Liderlik ve İş Yerinde Farklılıklar

Liderlik ve İş Yerinde Farklılıklar

İyi bir lider nasıl olmalı bu sorusunu duyar duymaz aklınıza gelen belli başlı cevaplar olduğunu düşünüyorum. Ancak bir cevap var ki diğerlerini arkasında bırakıyor. İyi bir lider olmanın ön koşulu çalışanlar için adaletolgusundan geçiyor. İş dünyası toplumsal hayattan farksız nasıl toplumsal hayatta insanlar  aidiyet duygusuyla yaşadıkları topluma bağlanıyorsa iş yerlerinde de bu aidiyet duygusunun oluşması gerekiyor.

Aidiyet duygusunu, bağlılık duygusunu oluşturabilecek en büyük etken iş yerinde sağlanan adalet.  Farklı görüşlere saygı duymayı gereken kişi de çalışanların gözünde lider koltuğuna oturuyor. Konuyu iş yerlerine biraz daha indirgersek çalışanların görüşlerine değer verilmesi konusunda hassas olmaları karşımıza çıkar. Şirketler kuruluşlar içerisinde çalışanların farklı görüşlerde olmaları gayet doğal. Ancak bu doğallığı zedeleyen durum görüşlerin farklılıkların düşüncelerin dikkate alınmaması ya da katılımın yeterince sağlanmasıdır.

liderlik ve iş yerindeki farklılıklar

Çalışanlar açısından liderlerin sahip olması gereken diğer bir durumda öz eleştiri mekanizmalarını işler hale getirebilmeleridir.  Öz eleştiri mekanizması çalışıyor ise yöneticilerine artık yönetici olarak değil lider olarak bakmaya başlıyor. Öz eleştiri yapmak liderin sadece kendi hatalarını sorgulaması anlamına gelmez.  Öz eleştiri yapabilen bir lider bunu şirket içerisinde de yayılmalı ve bunu bir iş yapış tarzı haline getirmelidir.

Dikkat ederseniz çalışanların iyi bir liderde görmek istediği belirgin özellikler kişinin iş yapışından ziyade davranışsal özelliklerini ilgilendiriyor. Günümüzde insan yönetiminde davranış bilimlerinin, psikolojinin, sosyolojinin ne kadar ön plana çıktığını açık bir göstergesi. Geçmişte disiplinli olmak bir lider için öncelikli kavramlardan biriken bugün liderin kendi bünyesinde odaklandığı bir disiplinden değil dışarıya yansıtmış olduğu adalet, farklılıkları normal karşılamak, empati kurabilme, öz eleştiri yapabilme gibi duygusal zeka ilgilendiren yeteneklerden söz ediyoruz.

Kaynak : Zafer Uğur | Blog

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.