Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Mülakattan önce…

Mülakattan önce…

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
58 1

hayatında mülakatların yeri çok önemli. Çok zor bir sınavı geçmiş olabilirsiniz. Ancak sıradaki adım “mülakat…” Her mülakatın ortak özellikleri vardır. VE hepsine gidilmeden önce ortak olarak yapmanız gereken şeyler. Bunlar sizi dikkat çeken(!) birisi yaptığı gibi, başarıya götüren küçük nüanslar olacaklar.

İşte görüşmeye gitmeden önce mutlaka yapmanız gereken 5 şey:

  • Görüşmeye hazırlanın: İş görüşmesine giderken tıpkı bir sınava gidiyormuş gibi hazırlanmalı, görüşmeye gerekli özeni göstermelisiniz. Görüşmeye gittiğiniz şirketi önceden araştırmalı, eğer mülakatı yapacak yetkiliyi tanıyorsanız onun hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Neden o şirkette çalışmak istediğiniz sorulursa şirket hakkında bildiklerinizi sebep olarak gösterebilir, öyle bir ortamda çalışmanın size neler kazandıracağını anlatabilirsiniz.
  • Özgeçmişinizi okuyun: Uzun zamandır dikkatle hazırladığınız özgeçmişini görüşmeye gitmeden önce bir kez daha okuyun. Bu şekilde hafızanızı tazeleme imkânınız olacaktır. Görüşme sırasında size sorulan sorulara vereceğiniz yanıtlarla özgeçmişinizdeki bilgilerin tutarlılık göstermesi çok önemlidir. Bu tutarlılık, mülakatı gerçekleştiren yetkilinin de güvenini kazanmanızı sağlayacaktır.
  • Çalışmak istediğiniz şirketin faaliyet gösterdiği sektör hakkında araştırma yapın: İş görüşmesi sırasında adaylara yöneltilen en yaygın sorulardan biri de adayın ne kadar ücret talep ettiğidir. ?Siz ne kadar takdir ederseniz? ya da ?benim için fark etmez? gibi politik cevaplar verip puan kaybetmek yerine önceden hazırlıklı olun. İstediğiniz iş pozisyonuna farklı şirketlerde ne kadar maaş verildiğini araştırın. Görüşmeye giderken aklınızda belli bir ücret aralığı bulunursa, işveren size soruyu yönelttiğinde duraklamadan belirlediğiniz aralığı verebilirsiniz.
  • Kendinizi tanıyın: En güçlü ve en zayıf yönleriniz, geçmişte görev aldığınız bir takım çalışması, yaşadığınız en büyük stres ve bu stresi nasıl atlattığınız, zorluklarla başa çıkma yöntemleriniz gibi mülakatta karşı karşıya kalabileceğiniz sorulara karşı hazırlıklı olun. Bu soruları sözü çok uzatmadan ya da fazladan düşünme süresine ihtiyaç duymadan cevaplayabilmeniz size hem profesyonel bir görünüm verecek hem de görüşmeyi ne kadar ciddiye aldığınızı işverene gösterecektir.
  • Giysi seçiminize dikkat edin: İş başvurusu yaptığınız şirketin kıyafet yönetmeliğine uygun giysilerle iş başvurusuna gitmelisiniz. Görüşmeye gitmeden önce yapacağınız araştırmalarla bu konuda bilgi toplayabilirsiniz. Eğer bu konuda bilgi sahibi olamıyorsanız bu sektöre benzeyen başka sektörlerde çalışanları gözlemleyin. Giysileriniz ve dış görünüşünüz işverene; kişiliğiniz, zevkleriniz, sosyokültürel altyapınız, kısacası sizin hakkınızda bilgi verecektir. İlk karşılaşmanızda edindiği izlenim de mülakatın geri kalanında çok etkili olacaktır.

kaynak : insankaynaklari.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar