Anasayfa / Başarı Yazıları / Ekip yönetmek denge kurmayı bilmekten geçer

Ekip yönetmek denge kurmayı bilmekten geçer

Bir ekip yöneticisi iseniz hem patronunuz hem de ekip üyeleri tarafından yargılanırsınız. Hedeflere ulaşıp ulaşmadığınız ve ne kadar başarı kazandığınız hem bireylerin hem de bir bütün olarak ekibin yöneticisi olarak değerlendirilir. Bu nedenle ekip yöneticisi olmak muazzam bir iştir. Aynı zamanda muazzam getirileri de olan bir kariyerdir!

İşte sizi ve ekiplerinizi pek çok sıkıntıdan kurtaracak sırlar:

  • Bu bir ekip mi? Ekibinizin yan yana duran bir grup insan değil, bir ekip olduğundan emin olun! İşi doğru yapmanın temeli budur.
  • Ekibinizi oluşturun. Ekipler tesadüfen oluşmaz; ekip oluşturmak için çaba harcamanız gerekir. Yani sadece insan değil ekipler hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
  • Ekibinize liderlik edin. Bir ekip yöneticisi olacaksanız, onları her gün yöneteceksiniz demektir. Arkanıza yaslanıp, olan biteni seyredemezsiniz.
  • Ekibinizle iletişim kurun. Ekip yöneticileriyle ilgili şikayetlerin çoğu iletişim konusundadır. Bu iki yönlü bir süreçtir ve başarılı olmak için bunu doğru yapmak zorundasınız.
  • Ekibinizi koruyun ve hizmet edin. Siz en yüksek maaşı alan ve en geniş ofise sahip olan kişi olabilirsiniz ama sizin işiniz ekibinizi korumak ve o ekibe hizmet vermektir; tersi değil.

ekip yönetmek

  • Ekipteki değişimi yönetin. Hiçbir şey uzun süre aynı kalmaz. Ekipler değişir, işler değişir. Bu değişimler esnasında ekibiniz sizden bunları iyi yönetmenizi bekler.
  • Ekibinizi dağıtın. Zamanı geldiğinde, insanlar hoşça kal demeden ayrılıp gitmeyi sevmez. Eğer ekibin dağılmasını güzel yönetirseniz, gelecekte herkes için daha fazla fırsat yaratılmış olur.

İster uzun süredir ekipler yönetiyor olun, isterseniz yeni bir lider, bu sırları kullandığınızda insanların sizi çok daha kolay ve gönülden izlediğini göreceksiniz.

Kaynak : Rus Slater, Ekip Yönetiminin Sırları, Collins Business Series, s. 8 (Kitabın çevirisi NTV Yayınları’ndan çıkacaktır)

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.