Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Mutluluğun Sırrı : Anladın Sen Onu!

Mutluluğun Sırrı : Anladın Sen Onu!

Anladın Sen OnuToplanın, mutluluğun sırrını veriyorum!

Bir kere şu ortaya çıktı: Para, mutluluk getirmiyor kardeşim! Modern dünya, sadece ?daha zenginlerin?, ?daha az zenginlerden? biraz daha mesut olduğunu, bu saadetin de ?üstünlük? hissinden kaynaklandığını ve uzun sürmediğini keşfetti! Psikologlar ?mutluluk? konusuna takmış durumdalar. Temel ihtiyaçları karşılandığı sürece, daha fazla para ekstra bir mutluluk getirmiyor. Peki kim, niye mutlu oluyor? Time dergisinin son sayısı, birçok bilim adamının bu konuda yaptığı araştırmalardan çıkan ilginç sonuçları konu alıyor.

Mutluluk, bizim sandığımız etkenlerden çoğuyla hiç bağlantılı değil! Para? Hiç alakası yok! Eğitim? Hiç etkisi yok! Zekâ? Aynı şekilde! Gençlik? Bilakis! Yaşlıların hayattan gençlere göre daha çok zevk aldıkları ve depresyona daha az meyilli oldukları kanıtlanmış! Evlilik? Araştırmalara göre, evli insanlar bekârlara göre biraz daha mutlu olsa da, bunun sebebi zaten mutlu olmaya meyilli insanların evlilikleri daha kolay yürütmesiyle ilgili olabilir! Güneşli havalar? Hayır! Amerika?nın bol yağmurlu bölgelerinde yaşayanların Kaliforniyalılara göre daha depresif olmadığı kanıtlanmış!

ARKADAŞLAR EN İYİ İLAÇ
O zaman insanları mutlu eden ne? Bulgulara göre dini inanç insanların mutluluğunu artıran önemli bir etkenmiş. İnanan insanlar zorluklara karşı daha kolay göğüs geriyor ve daha iyimser oluyorlarmış. Arkadaşlar, mutsuzluğa karşı müthiş bir ilaçmış! Ahbapları, dostları, aileleri ve çevreleriyle daha yakın ve sık ilişki kuran insanlar karamsarlıktan uzak kalmak için en etkili formülü bulmuşlar. Bu arada, mutlu olmak için bir grup psikoloğun kullandığı ?gün inşa etme? metodundan bahsetmek lazım. Denekler bir gün önce dakika dakika ne yaptıklarını hatırlayıp, bu aktivitenin onların açısından mutluluk düzeyini birden yediye kadar işaretliyorlar. Bu test 900 Teksaslı kadında uygulanıyor. Sonuçlar ilginç… Bu hanımlar için en çok mutluluk veren ilk beş aktivite, seks, arkadaşlarla sosyalleşme, evde yatıp gevşeme, dua etme ve yemek yeme! Bunları spor yapma ve televizyon seyretme takip ediyor!

Tuhaf ama ?çocuklarla ilgilenmek? listenin en altlarında, ev işinin bir sıra üstünde yer alıyor! Çoğu insanın hayatında mutluluğunun kaynağı olarak gördüğü çocukların, günlük hayatın mutsuzluk sebeplerinden biri olması ilginç! Demek ki, mutlu ettiğini sandığınız her şey mutlu etmiyor! Ancak, günlük hayatta insanı sinirlendiren, geren, mutsuz eden ufak tefek olaylar, hayatın genelinde mutluluk kaynağı olabilirmiş! Sürekli şikayet ettiğiniz stresli işiniz, hayatınızın en önemli rengi olabilir örneğin. Psikologların bu konuyla ilgili edindiği farklı bir bulgu da: “Sonların gücü”! Sözgelimi, sizi çok mutlu eden bir ilişki, son bir haftasında berbat kavgalar ve gözyaşı dolu bir ayrılıkla sonlanıyorsa, bütün hayatınız boyunca o ilişkiyi kötü hatırlıyorsunuz! Bu konu, kolonoskopi yaptıran bir grup insan üzerinde test edilmiş. Biliyorsunuz kolonoskopi, bağırsaklarla ilgili rahatsız edici, biraz acılı bir muayene metodu.

Bir grup hastaya standard kolonoskopi yapılmış. Diğer grupta ise kolonoskopi aleti, muayeneden sonra 60 saniye hareketsiz bırakılmış. Hastalara acı veren bölüm aletin hareketleri olduğu için, uygulama 60 saniye daha uzun sürdüğü halde, muayenenin sonu 60 saniyelik acısız bir zaman dilimiyle bittiği için, ikinci gruptaki hastalar, uygulamayı, ilk gruba göre daha az rahatsız edici bulmuşlar! Peki, herkes mutlu olabilir mi? 1996?da yapılan bir araştırmaya göre, bir insanın hayatından memnun olması, yüzde 50 oranında genetik yapısına bağlı! Genler neşeli, rahat bir kişilik yapısını, stresle başa çıkma kapasitesini, depresyon ve endişeye meyili yönlendiriyor! Eğer bir insan genetik olarak mutluluğa meyilliyse, başına berbat şeyler de gelse, hatta kaza sonucu bir uzvunu bile kaybetse, zaman içinde, eski mutluluk seviyesine ya da ona yakın bir noktaya dönebiliyor!

ÇALIŞ, ŞÜKRET SENİN DE OLSUN
Bütün psikologların üzerinde fikir birliğine vardıkları üç mutluluk formülü var: Şükretmek, iyilik yapmak ve yaptığın işi sevip daha çok konsantre olmak! Şükretmek, hayattan duyduğun memnuniyeti ifade etmek, hatta bunu düzenli olarak yazmak ve söylemek, sadece insanın keyfini yerine getirmekle kalmıyor. Kalifornia Üniversitesi?nin araştırmasına göre fiziksel sağlığı düzeltiyor, enerji seviyelerini yükseltiyor, acı ve yorgunluğu azaltıyor! İyilik yapmak, sözgelimi düzenli olarak bir huzurevini ziyaret etmek, bir komşuya yardım etmek, babaanneye mektup yazmak, mutluluk derecesini ani ve dramatik biçimde artırıyor! Ne para, ne aşk, ne güneş, ne gençlik. Yaptığınız işi sevip, o işe bütün konsantrasyonunuzu ve enerjinizi severek vermek de, mutluluğun formüllerinden biri. Marangoz olsanız da, doktor olsanız da böyle. O kadar araştırma, kolonoskopide ekstra 60 saniyeye katlanan denekler (!), yazışmalar, toplantılar, istatistikler… Psikologlar yine bize ana okulunda öğretilenlerle kutsal kitaplarda yazılanları bulmuşlar: Mutlu olmak için çalış, iyilik yap, şükret!
 
Yazan: Gülse Birsel 
Kaynak : Sabah Gazetesi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

29 yorum

 1. YÜREKTEN HEPİZE SEVİGLERİMİ YOLLUYORUM.bu sitede doğruları bulmak iöççn çok güzel kenmdimizi her konuda geliştirmenin yollarını buluyoruz. ve ben bu sitenin ben değiştirdipine inanayorum..boş boş siteler yerine ..magazin haberleri yerine bize akıllı ve güzel olanı öğretse bize daha iyi olacak
  k.i.b.mutlulukar

 2. bence çok güzel bir yazı.Aslında iyice düşününcede böyle olduğu anlaşılıyor.Bende psikolog olmak istiyorum inşallah insanlara mutluluk sağlayabilirim.Ama bana bağlı olmıycak tek.çünkü insanın kendisinde bitiyor olay….

 3. Saol yazdığın için ama bunları zaten biliyordum.Eğer daha fazlasını öğrenmek isterseniz Robin Sharma’nın “sen ölünce kim ağlar” kitabını alın, okuyun,uygalayın hakaten işe yarıo denedim ve gördüm.Kendinize iyi bakın ….

 4. bu kadar uzun açıklama yapmaya gerek yok üç kısa kelime çalış iyilik yap ve şükret en açıklayıcı kelimeler.
  zaten ünlü filozoflardan birinin sözüde bu bulgular üzerine
  ‘Kendini iyi hissetmek istiyorsan iyilik yap’ demiş zaat ne gerek var bu kadar uzun açıklamalar yapmaya biz çoğu şeyi konsantreolduğumuzda kolayca anlayabilen varlıklarız değil mi?

 5. güzelllllllllll

 6. walla bende yeni ewlenecem..! okulumun bitmesini bekliyorum.
  eşimi daha çok nasıl mutlu edebilirim onun yollarını araştırıyorum.
  çünkü onu sewiyorum hayatımı mutluluğa endexlemek istiyorum.
  bunun içinde mutluluk siyallerine açığım.araştırma yapıyorum
  nu konularda…ama bu sitede öğrendiğim bir şifre iyilik,
  sabır we şükür…! tşk ediyorum sizlere

 7. çok mutlu loldum oleeeeeeeeeeeeeeey

 8. inanç çok önemli ben yazıyı okuyunca mutlu oldum bir de yapsak ne olur acaba bir düşünün

 9. Ben huzuru zor bulanlardanım. Bunlar icimi ferahlattı. Allah razı olsun herkesten…

 10. Mutluluğu yakaladım,ferahladım. The Secret’ın çok faydasını gördüm.
  Sırrı isteyen okuyabilir…

 11. bir de hatırlatma yapayım, hayata tek kişilik tutunmayın. mutlulugu yanınızdakiyle daha yogun yaşayın. YANLIZLIK ACI VERİR…

 12. Nevzat ŞAHİN

  Öncelikle Saygıyla selamlarım….
  Bu güzel yazı dizinizi Mustafa YILDIZ arkadaşım bana e-mail olarak atmış. ona sizin nezdinizde çok teşekkür ederim. Böylesine toplum hayatı için önem arz eden güzel bir konuya değinmişsiniz. Keşke herkes bu yazıyı okuyup ders çıkartma şansı yakalasa ne büyük bir hizmet olurdu, o bakımdan ben şanslı biriyim. Ben de bu yazıyı listemdeki arkadaşlarıma ve sitemizde sizin adınızla paylaşıp bilğilenmelerini sağlıyacağımı şimdiden bildiririm. Bu güzel yazıdan dolayı Sabah Gazetesi Yazarı Gülse BİRSEL Hanım Efendiye çok teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar dilerim.
  SİYAD SİNOPSPOR
  Genel Sktr. Nevzat ŞAHİN
  http://www.siyadsinopspor.com

 13. Rab’la arana giren şifreyi çöz!! teşekkürler…

 14. gulse senı sevıyorum:)
  ben kendıme mutluluk nedır dıe defalarca sordum, kendıme gore bı cok kez testler yaptım mesela bı seferınde delı gıbı alısverıs yaptım dusundum mutlumuydum?hayır! sadece neselıydım,ve 1 saat sonra alt komsumun cocuklarına cerez aldım sankı dunyanın en mutlu ınsanı oldum o gozlerdekı sevınc ve ısıgı gorunce… ınanc,sevgi ve merhamet. ıste mutlulugun sırrı:)

 15. inanc insanın içinde canlanmış duruma geldiyse bunu o insan asla anlatamaz bilir,görür,konuşur ama kimseler bilemez eğer birine anlatabilirseniz hislerinizi hisleriniz gerçek değildir eğer hisleriniz gerçekse kimseye anlatamazsınız zaten……işte tanrıyı bulmak böyle birşeydir herkes bulabilir bir kısım yazar örn.yunus emre …ve yazılanlar mutluluğun ta kendisidir…….

 16. bu makale gerçekten bana çok enerji verdi.hep kendime sorardım mutluluğun sırrı ne diye ama sırrını gerçekten bu sitede keşfettim.şimdi okadar mutluyum ki bundan sonra hep ŞÜKREDİCEM,İYİLİK YAPICAM,ÇALIŞIP OİŞİ DAHA ÇOK SEVİP KONSANTRE OLUCAM.bu bilgileriniz için sizlere çok teşekkür ederim öncelikle GÜLSE BİRSELE sizleri çok seviyorum

  SEVGİLERİMLE

  bizim avrupadaki aslıya…

 17. Mutluluğun formülünü hiç bir yazı kitap okumadan buldum sadece merak edip buraya baktım ve düşüncelerimle aynı orantıda çıkıyor.
  -şükretmek
  -kıymet bilme
  -dua
  -vb

 18. Bencede sprr ama bazı yerlerinde hata yapmış

 19. Gözler görebildiği,kulaklar duyabildiği,kelimeleri konuşturmayı sürdürdüğümüz ,adımlarımızı atabildiğimiz sürece mutluluğu sorgulamamak lazımm…sağlık mutluluğun tek anahtarıdır sonra yaşam içi olaylar gelir bence…

 20. Mutlulugun sirri bence bunlar degil kendine hedef bulmak ve o hdefe dogru saglam adimlar atmak hedefede ulasmakta mutluluga ulasmaktir …. (ama o adamlari atarken celme takanlar olmasa bende mutlu olacam)

 21. Bence en büyük mutluluk sağlıktır sonra sıralananlar gelır bence güzeldi teşekkürler

 22. Nezaman ki değerlerimizi unuttuk/koptuk biz de mutsuzluga yelken actik!!!

 23. Herkese selamlar bir insan içdunyasındaki mutluluğu üçşeyle doldurur şukuretmek iylikyapma ve çalışmak ve sorgulamanın sonunda bu çıkıyor çunku şukur kanatkalğı getiriyor iyilik paylaşımı getiriyor çalımak uretimi dikat edin üçde birbilerini çoğaltıyorlar ve anlamsılıkları tamamen insanın iç dunyasından siliyorlar çünkü hem mandığın hemde duyguların kabulendiği şeylerdir yani acabaları uzlaşmaya göturen ve orada sizi sizle yani ruhunuzla bağdaştırıyor zaten bizimde isteğimizde somutan soyuta geçiş yapmak deyilmiydi sadece sancılı bir dönem lutfen lutfen iç dunyanınzdaki sorgulamayı öyle bir yere bağlayınki bağladığını yer size huzur mutluluk heycan ve orada kendinizle yuzleşmeyi veriyorsa doğru yerdesiniz not bir uzun yolacakcaksan yanına sana yolda gereken şeylermi aalırsın yoksa sana zevk veren şeylermi yani istediklerininiz içinde ne kadar gerekli şeyler var ona endekslenin

 24. ben verdiğiniz fikirlerden dolayı yapan herkese teşekkürlerimi sunuyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.