Anasayfa / Motive Olmak / Negatif duyguların yaratıcılığa katkısı

Negatif duyguların yaratıcılığa katkısı

İki tip insan olduğunu düşünüyorum. Birincisi bir şeyler yapmak için her şeyin dört dörtlük olmasını bekleyen grup. Bu gruptakiler bir iş yapmak için öncelikle kötü düşüncelerden arınmak, sağlıklı olmak, maddi sıkıntısı olmamak gibi şartlar öne sürer.  Bunlar düzelmeden asla kendini bir işe veremez. Yaratıcı olmasından vazgeçtim kitap bile okuyamaz. Sürekli bir bahanesi vardır. Bu işler bitse yapacaktır ama şimdi bir türlü aklını veremiyordur.
Oysaki bir başka insan grubu daha vardır ki, her türlü zorluğa karşı inanılmaz yaratıcıdır. Topluma mal olmuş bu kişilerden örnekler vermek istiyorum.

Müjdat Gezen ne zaman televizyona çıksa spiker onu rahatlatmak için “Müjdat Bey merak etmeyin ambülans kapıda bekliyor. Rahat olun.” der. Kendisi de bu durumu açıklamaktan hiç çekinmez. Ruhi olarak evhamlı bir yapısı varmış. Korkuları çok fazla, hatta hayatının akışını etkileyecek boyutta. Düşünebiliyor musunuz bu kadar yoğun negatif duygular yaşayan birinin çok fazla yaratıcı olması. Müjdat Gezen,  toplumda yaptığı iyi şeylerle isim yapmış saygın bir tiyatrocudur. Bir tiyatro okulu var. Bütün maddi imkanlarını bu okula koyarak öğrencilerin hiç ücret ödemeden okumalarını sağlıyor. Ayrıca tiyatrosu var. Ayrıca kitap yazıyor. Sağlıklı düşünemeyen birinin bunları yapması ne zor değil mi? Oysaki bütün zorluklar onun ruhunu besliyor olabilir.

21.10.2008 tarihinde televizyonda Saba Tümer’in konuğu Özgür Çevik’ti. Biliyorsunuz televizyondaki “Popstar” yarışmalarından birinde dereceye girmişti. Sonra “Yabancı Damat” adlı dizide çok başarılı oldu. Bu sene ise “Gece Sesleri” adlı dizi ile tekrar ekranlara döndü. İki dizi arasında da bir CD çıkartmış. Oyunculuk hayatına yeni atılmış biri için bunlar başarıdır. Üstelik felsefe mezunu. Saba Tümer’in yaptığı sohbette Özgür Çevik kendini şöyle ifade etti; “Çok fazla düşünüyorum, düşüncelerime mani olamadığım için çok yoruluyorum. Ölümü çok düşünürüm. Sevdiklerimi kaybetme korkusu yaşarım.  Düşüncelerim hep negatif yöndedir. “ Sürekli negatif düşünceler üreten bir beynin başka yaratıcılıklara zaman bulacağını sanmıyor insan. Ama öyle değil. Bütün bu olumsuzluklar ruhunu besliyor. Hastalıklar ve beynin negatif duygu üretmesi yaratıcılığını arttırıyor.

Bir başka insan tanıdım. Çok ünlü bir astrolog olan Oğuzhan Ceyhan. Doğuştan taşıdığı bir hastalığı için çocukluk ve ergenlik döneminde tam 13 tane ameliyat geçirmiş. Hayatı hastanelerde geçmiş. “Bir yıl hastanede yattığımı bilirim” diyor. Böyle bir insanın okulunu bitirmiş olmasını bile bekleyemezsiniz. Okumamış olmasını mazur görürsünüz. Oysaki o üniversiteyi bitirmiş. Futbol antrenörlüğü yapmış, birkaç tane futbol klübü kurmuş ve gençlere devretmiş. Yoğun çalışma hayatı olan biri. Hastalığı süresince kendisini okumaya vermiş. Hani o okurken doktorlar da onu ameliyat etmişler adeta. Bir insanda bu kadar bilgi birikimi nasıl olabilir. Ayaklı kütüphane gibi. İnanılmaz bir beyin yapısı var. Deha gibi. Astrolojiyi yemiş yutmuş. Sanki o icat etmiş gibi iyi biliyor. İnanılmaz güzel yorumlar yapıyor. Onunla konuşunca kendimi yetersiz hissettiğim bile oluyor.

Ne zaman sorunlarım olsa bu kişileri düşündüğüm an hemen motive oluyorum. Kendimi bırakmadan oturup  yazıyorum veya okuyorum. Toplumumuzda bu kişiler gibi yaratıcı ve başarılı ne çok insan var.
Biz ne kadar sorunlarla boğuşursak boğuşalım dünya dönmeye devam ediyor. Onun için hayatı kaçırmamak gerektiğine inanıyorum.

Sevgiler
Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl  radyo programı yapmıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. Yazdıklarınızla bir çok şey kafamda ışık oldu!

 2. Merhabalar Tülay abla bizlere sunduğun güzellikler için teşekkür ediyorum.Allah razı olsun.Sadece okumakla kalmak yerine birde çevremdekilere anlatmak istiyorum yazılarınızı. Çıktısını almak istiyorum fakat kopyalama özelliği yok sitede.Tülay abla bizim burda herkesin bilgisayarı yok.ben anlatmak istiyorum okuyup istifade ettiğim bu güzellikleri çevremde bilsin istiyorum. bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

 3. Ben nedense bir türlü motive olamıyorum. Karşıma çıkan insanlar hep sinir bozucu… Neden karşıma iyi insalar çıkmaz? Anlam veremiyorum. Moralim hep bozuluyor ve hep olumsuz düşünüyorum…
  Gerçekten ve bu durum beni çok üzüyor! Bu siteye girmezsem patlarım herhalde…

 4. Ben de bazen herşeyin dört dörtlük olmasını bekliyorum…Bunlar olmadığı iin başarısız olduğuma inanıyorum.Yazıda öyle güzel ifade edilmişki:’Sorunlar her zaman var, hayatı yaşa’.Başarı senın yaratıcılığında gizlidir.Sitenin yetkililerine çok teşekkür ediyorum.

 5. Teşekkürler kendinigelistir.com.
  Burada hayata bakışım değişiyor ve olaylara farklı bakmamı sağlıyor…

 6. teşekkürler…

 7. hayatı dört dörtlük yaşamak olsaydı, herşey tam olsaydı, insanoğlu ondan da rahatsız olur. bu mizansen anlamında değil gerçekte budur..

 8. Sevda Kolukısa

  Altında hırs ve kıskançlık olan negatif duygu genellikle başarı olarak dönebiliyor bu tür kişiliklerde. veyahutta zamanı iyi kullanmak konusunda kamçı olabiliyor. bence yinede çok sağlıklı değil… bu tür negatif ruh hali genellikle çevresinde ki olumlu insanların enerjilerini kullanarak kendine gerekli üretme yakıtını sağlar. yani bir diğerinin işığını söndürerek kendisi parlar… bu tam başarı değildir. başarı bütünlük arz eder. hayatın fiziğinde de etki ve tepki vardır… dıştan ve içten yansımalar…
  bunu yazıyı olumsuz negatif tavırları teşvik şeklinde değil, ortaya çıkan verimli üretmenin kişideki ruh halini pozitife çevirerek çevresine de huzur ve pozitiflikle yansıdığını düşünmeyi yeğliyorum :))

 9. Oğuzhan Ceyhan basketbol oynamıştır.Futbol değil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.