Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kadınlar
  3. Niye’sinin ne önemi var?

Niye’sinin ne önemi var?

Esra PAÇA Esra PAÇA -

- 3 dk okuma süresi
109 0
niyesinin ne önemi var

Olmuyorsa olmuyor
Bittiyse, bitti…
İstemiyorsa, istemiyor…
Aldattıysa, aldattı…
Sevmiyorsa, sevmiyor…
Önemli olan, senin bununla ne yapacağın…
Bazen, kadınlar olarak, hep nedenini sorguluyoruz…
Neden o kadına gitti?
Neden beni aldattı?
Neden beni istemiyor artık?
Neden beni sevmiyor?
İşte.
Sevmiyor…
Aldattı…

İstemiyor…Bana sanki, kadınlar olarak illa kendimizde bir kusur bulmak istiyormuşuz da, nedenini merak ediyormuşuz gibi geliyor..

Veya, bizde bir kusur yok’a kendimizi inandırmak için yapıyoruz bunu. İçten içe öyle düşündüğümüzden. Belki bu yüzden ayrılık sonrası saatlerce arkadaşlarımızla “sen daha iyilerine layıksın” konuşmaları yapıyoruz, “zaten seni hak etmiyordu” cümlelerini duymaya ihtiyaç duyuyoruz.

Aldatıyorsa, aldatacaktır. Bu onunla ilgili bir şey. Seviyorsa, n’aparsan yap, sevmeye devam edecektir. Bizde de öyle olmuyor mu? Seviyorsak, seviyoruzdur. Bir nedeni yoktur.

Seni istemiyorsa, aldattıysa, artık sevmiyorsa, neden olduğu önemli midir ki artık?

niyesinin ne önemi var

Artık gitmiştir, istemiyordur, belki bir başkasıyladır. O, yolunu seçmiştir. İstediği hayat, seninle olandan bir başkasıdır. Senin yanında olmayan bir hayatta mutlu olacaktır. Eğer onu gerçekten seviyorsan, özgür iradesine saygı duyman gerekmez mi? Eğer sen onu gerçekten seviyorsan, ama gerçekten, onun mutluluğunu istemen gerekmez mi?

Gerçekten birini seviyorsak, onun mutlu olmasını istemez miyiz?

Belki hayattan beklentileriniz farklıdır, belki ilişki içinde değişmişsinizdir, belki de baştan beri gördüğünüz uyumsuzluğu yaşamak istemiyordur artık, veya ilişki başında alttan aldığı şeyleri artık alttan almak istemiyordur. Belki başkasına aşık olmuştur. Belki ruh eşini bulmuştur. Sonuçta, seçtiği yolda, mutlu olacağını düşünüyordur ve bu yüzden gitmeyi seçiyordur.

Artık sen ve sen başbaşasınızdır… O yoktur… Sen artık, kendi yolunu, kendi başına gideceksindir…

[highlight]Önemli olan, bu yolda nasıl gitmeyi seçtiğindir…[/highlight] Gidenin arkasından bakarak mı, yoksa sen de arkanı dönüp, önüne doğru adım atarak mı? Neden gitti diye sormak yerine, bu ilişkide yaşananlardan, senin alman gereken ders nedir diye bunu keşfetmekle vakit geçirerek mi? Alman gerekeni alıp, gideni de öfke, kızgınlık, tükenmişlik yerine, sevgiyle uğurlamak mı?

Giden gitmiştir.

Sen de kendi yolunda, artık kendin yürüyeceksindir.

Seçim senin… Sen ve sen… Tek başına…

Yazan : Esra Paça / Mobius Danışmanlık

Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.

İlgili Yazılar