Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. Başarı Yazıları
 3. Noktaları birleştir hayatın çıksın ortaya

Noktaları birleştir hayatın çıksın ortaya

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
41 6

Noktaları birleştirme oyunu çocukların oyun kitaplarının vazgeçilmezlerindendir. Hatırlayın lütfen… Sayfanın birinde onlarca nota vardır ve noktaları birleştirerek birkaç küçük şekil bulunur. Eğer noktalar birleştirilince bir palyaço çıkacaksa ortaya, noktalarla birleştirilerek çizilemeyecek olan gözleri çizilmiştir önceden. Ama resmin tamamının ortaya çıkartılması için tüm noktaların çizer/oyuncu tarafından birleştirilmesi beklenir. Galiba bizlerde hayat oyununu böyle oynuyoruz.

Hayatın içindeyken yaptığımız her hareket o noktaları birleştiriyor. Biz noktaları birleştirdikçe resim ortaya çıkıyor.

İki nokta arasını birleştirirken neler yapıyoruz neler;

 • Okulda bir dersten geçmek için çalışıyoruz ya da çalışmıyoruz
 • Bir işte çalışmaya devam etmeye karar veriyoruz ya da pes ediyoruz
 • Ailemizin yüzünü güldürecek şeyler ya da üzecek şeyler yapıyoruz
 • Bir kitaba başlıyoruz ve bitiriyoruz ya da bırakıyoruz

Neredeyse her eylemimiz iki nokta arasını birleştiriyor.

Noktaları birleştirirken kurşun kalem kullanmak akıllıca olurdu. Bir hata yaptığımızda dönüp hatalı kısmı silerdik. Ama hayatta tükenmez kalem kullanılıyor. Yapılanı silemiyoruz.

Noktaları birleştirirken de böyle bir hata yaptığımızda silemiyoruz. Neredeyse her eylemimiz iki nokta arasını birleştiriyor. Noktalar birleştikçe hayatımızın resmi çıkıyor ortaya.

Çocuk kitaplarındakinin aksine bazen bu noktalar yer değiştirebiliyor. Bizim bu değişikliklere uyum sağlamamız gerekiyor. Hem de hemen. Yoksa yeni resmi çizemiyoruz. Öncekini anlamlı bir hale getiren biz, noktalar yer değiştirdiğinde buna uyum sağlayamazsak yeni resmin anlamını kaybediyoruz.

Neye uyum sağlayamazsak;

 • Okul değiştirdiğimizde, yeni okulumuza
 • Terfi ettiğimizde yeni pozisyonumuza
 • Asker dönüşünde yeni/eski hayatımıza
 • Bir gidenin arkasından kalan hayatımıza

Yani yeni oyundaki neredeyse her şeye. Yeni olan her şeye uyum sağlamazsak önceki oyunun çizeri olan biz, yeni oyunu doğru olarak çizemiyoruz.

Noktalar hayattaki seçimlerimiz, çizgilerse eylemlerimiz.

Her nokta bir karar gerektiriyor.

Her çizgi biraz azim gerektiriyor.

Noktalar birleşince hayatımız ortaya çıkıyor.

Mutlu günler

Yazan : Yasin Yıldız / İzgören Akademi

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar