Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Geliştiren Hikayeler
  3. ODTÜ’lü hocadan hayat dersi

ODTÜ’lü hocadan hayat dersi

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
128 12
Hayat Dersi

ODTÜ Işletme’nin deli ama çok bilge, hem en sevilen hem en nefret edilen profesörü Muhan Hocanın Strateji Yönetimi dersinin ilk saati öğretim üyelerinin bile katılımıyla geçer ki her senesi ayrı ilginçtir.

ODTÜ Muhan Hocadan Anekdot

Muhan Soysal tepegöze bir Picasso resmi koyar. Herkes bakar bakar ama tarzı zaten kübik olan sürrealist resimde sanatla fazla ilgilenmeyenlerin anlayabileceği çok az şey vardır. Bozuk perspektifli bir oda, sarı uzun saçlı yaratığa benzeyen bişey. Etrafında başka yaratıklar, yerde yine bir yaratık ve arkadaki şekli bozuk içi parlak dikdörtgenin içinde başka bişeyler daha.

Muhan Hoca - Picasso Resmi
Muhan Hoca – Picasso Resmi

5-10 dakka hiçbir şey söylemeden sınıfı izleyen Muhan Hoca, birazdan Picasso‘nun resmini alıp Meninas’in bir resmini koyar.

Bu resimde sandalyenin üzerinde oturan sarı uzun saçlı bir aristokrat kızının etrafındaki dadıları onun saçını tararken yerde köpeği yatmaktadır. Ve babası arkasından ışık sızan kapıdan kızını izlemektedir.

Muhan Hoca - Picasso benzeri resim
Muhan Hoca – Picasso benzeri resim

Ancak ikinci resmi görünce Picasso’nun resmindeki öğelerin ne olduğunu ve bu resmin Meninas’in tablosuna gönderme olarak yapılmış olduğunu farkeder tüm sınıf.

Muhan Hoca Hayat Dersi

Ve Muhan Soysal hiç unutamayacağımız dersini verir :

“Hayatta hiçbir şey Meninas’in resmi kadar belirgin ve net değildir. Iş hayatı gerçekleri size Picasso’nun resmindeki gibi şekil değiştirmiş olarak gösterir. Picasso’nun resmine bakıp, Meninas’in resmini görebilenleriniz başarılı olacak, diğerleri kübik şekillere bakıp yanlış anlamlar çıkarmaktan gerçekleri hiç göremeyecek.”

VE SON SÖZ…

Bir saatliğine mutlu olacaksanız, şekerleme yapın!
Bir günlüğüne mutlu olacaksanız, balık avlamaya gidin!
Bir aylığına mutlu olacaksanız, evlenin!
Bir yıllığına mutlu olacaksanız, bir servete konun!
Tüm yaşam boyunca mutlu olacaksanız, işinizi sevin…

Bu yazı sitemiz üyelerinden özlem1980 tarafından paylaşılmıştır. Kendisine kendinigelistir.com olarak teşekkür ederiz.

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar