Anasayfa / Özgüven Geliştirme / “ÖZGÜVEN” KAYBEDİLMİŞTİR; HÜKÜMSÜZDÜR!

“ÖZGÜVEN” KAYBEDİLMİŞTİR; HÜKÜMSÜZDÜR!

Her küçük ya da büyük sorunda aynı toplumsal eksikliğimiz ortaya çıkıyor. Özgüvenimiz yok. Ya da yok edildi.

Üniversite oyunlarını düzenliyoruz, aylar öncesinden geriliyoruz. Tesisler hazır olacak mı? Ya hazır olmazsa?

Formula 1 yarışlarının İstanbul”da yapılması kararı alınıyor. Sevinçle gerilim birlikte ortaya çıkıyor: Ya bir sorun çıkarsa, ya kıvıramazsak?

Benzerini Eurovision şarkı yarışmasında da yaşamıştık. Aylarca ya beceremezsek diye kıvrandık durduk.

Sonra da şu oluyor: İşe başlarken yaşadığımız özgüven eksikliği, eğer işi başarırsak büyük bir şişinmeye dönüşüyor. Hep birlikte seviniyoruz, bir yanlış yapmadık, yapılması gerekeni yaptık diye.

“Yapılması gerekeni yapmak” gibi doğal bir durum büyük bir sevinç kaynağı oluyor. Çünkü o işe başlarken kendimize güvenemiyoruz, birbirimize güvenemiyoruz.

Bu özgüven eksikliğini sadece spor ve sanat organizasyonları öncesinde yaşamıyoruz. Her toplumsal sorunumuzda çözüm arayışına girdiğimizde yine aynı özgüven eksikliğiyle işe başlıyoruz. Bu durumda da herhangi bir sorunun çözümü için gereken geniş toplumsal uzlaşma ve seferberlik duygusu yaratılamıyor.

* Özgüven eksikliğimizin önemli bir göstergesi de siyasi kamuoyu araştırmaları, iktidar partisine oy vereceğini söyleyenlerin yarısı “Bu iktidar sorunları çözebilir mi” sorusu gelince hemen yelkenleri suya indiriyor ve “hayır” cevabını yapıştırıyor.

Ekonomik konularda da aynı özgüven eksikliğiyle “debeleniyoruz” ama siyasi konularda bu eksiğimiz sıfır noktasına kadar iniyor.

Toplum olarak bu ruh haline takılmamızın en önemli nedenlerinden biri kuşkusuz son 30-35 yıldır yaşadığımız hayal kırıklıklarıdır. Hiçbir sorununu çözemeyen; tam tersine, her sorunu gitgide büyüyerek üstüne üstüne gelen bir toplumun bu ruh halinde takılı kalması son derece doğaldır.

Bu eksiğimizi giderdikçe bütün somut sorunların üzerine daha komplekssiz ve özgüvenle gideceğimize kuşku yok.
Kaynak : Vatan
Yazan: Okay Gönensin

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

11 yorum

 1. özetlemiş durumu malesef doğru

 2. Olaya katılıyorum.Malesef hayatımızda buna benzer acı gerçeklerimiz var.Nereye kadar böyle devam eder,bilemiyorum.Ama birileri biran evvel bu duruma duurr desin lütfen.

 3. insana hizmeti ibadet gibi gör

 4. Bu konuyu sayfada gezerken gördüm ve baştan sona okudum.Buna eğer editörümüzünde izni olursa bişeyler de ben eklemek isterim.Evet özgüvenimiz kaybettiriliyor.Hem de birileri tarafından.Geçenlerde bi psikolojiyle ilgili sayfanın birinde bi metne rastladım.Sizinle paylaşıyım.Adamın birisinin çocuğu sandalyeye çıkmaya çalışıyormuş.Başka biri de bu çocuğa yardım etmiş ve çocuğu sandalyeye oturtmuş.Sonunda bu çocuğun babası adama kızmış.”Niye yardım ettin çocuğun kendine olan güvenini kaybettiriyorsun çocuk kendisi çıkabilirdi.” Diye yani bizim toplumuzda ve/veya aile yapımızda bi eksiklik var.En basiti ben şehir dışına çıkmak isterken annem bana mani oluyor aman oğlum başına bişey gelir falan filan diye.Ya kardeşim bırakın da bu Dünya’ya geliş amacımızı yaşayalım değil mi?

 5. özgüvenin olmadığı bir öz geçmişten alıntı;deneyen kaybedebilir ama denemeyen zaten kaybetmiştir.

 6. BU DA COK DOGRU KURKU VE CEKIMSERLIGI YENMEMIZ GEREKIYOR MİLLET OLARAK

 7. Teşekkürler…
  Malesef ki bütün yazılanlara katılıyorum!

 8. Kesinlikle haklısınız arkadaşlar çok güzel bir yazı olmuş.özgüveni kazanmak sürekli bilmediğimiz ve bizi korkutan bir şeyleri denememiz gerekli. başardığımız görünce özgüvenimiz yerine gelince mutlu oluruz,başaramazsak da yeni bir şey denediğimiz için yine farklı olduğumuzu düşünürüz…

 9. Yazılan yorumların hepsıne katılıyorum ama lütfi sorunun temeline inmiş aileden kaynaklanıyor aman yavrum aman cocugum aman aman aman bırakacaksın kardesım cocuk ufak yasta özgüvenini kazanacak

 10. tabiki hepside doğru katılıyorum mesela kendimden örnek veriyim ben bir tekstil fabrikasında makinacı olarak çalışıyorum bazen yeni model giriyoruz acaba ben bunu yapabilirmiyim diye kuşku duyuyorum ama zaman geçtikçe öğreniyorum ve hızlanıyorum ya bu çok basitmiş diyorum ve öğrendikçe huzur buluyorum size tavsiyen korkularınızın üstüne gidin ya yenersiniz yada ölürsünüz ama yapacagınız seye inanın sonuçta bir şeylerin olduğunu göreceksiniz

 11. emin olun siz bunu yapabilirsiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.