Anasayfa / İnsan İlişkileri / Pişmanlık da sevdaya dahil mi?

Pişmanlık da sevdaya dahil mi?

Bu kez hayat hakkında tespitte bulunup öğütler vermek yerine kendimle ilgili eleştiride bulunmak, belki de biraz içimi dökmek istiyorum müsadenizle.

Konumuz sevgi ve pişmanlık. Sizi bilmem ama ben pişmanlık yaşamadan bir insanı sevdiğimi, ona değer verdiğimi anlayamıyorum. Ne acı değil mi? Evet genelde duygusal ilişkilerde oluyor bu durum. Bir takım korkular, kalıplar ve önyargılar sayesinde önce akıl almaz hatalar yapıyor veya olduğum gibi davranamıyorum. Sonra karşıdan tepki aldığımda dank ediyor her şey. “Ben ne yaptım böyle?” diyorum. Diyorum, diyorum da zamanı geri alamıyorum ki! Çoğu zaman kendini anlatamıyorsun da karşı tarafa.Benim bazı korku kalıplarım var. Sen bana şöyle bir davranışta bulununca, bu benim bilinçaltı kalıbıma dokunuyor ve yaramı kanatıyor.” desem kaç kişi anlayacak? “Hadi ordan! Başlarım senin kalıbına!” demez mi? Der tabii ve diyor da. Sonuç? Başlamadan biten sevgiler.

pişmanlık ve sevgi

Çoğunlukla pişmanlıklarım kısa sürer. Kısa ise, sevgim yetersizdir ve üstelemem. Ama ya hemen geçmezse??? İşte o zaman durum vahim demektir. Sevdiğimi sonradan anladığımda hep panik olurum! Başlar bir korku kumkuması. Hemen görmek, hemen konuşmak, hemen durumu izah etmek isterim. Oysa o anda ben, karşımdaki insan için dengesiz bir ruh hastasıyımdır. Ona demek isterim ki “Hayır! Ben gerçekten kötü biri değilim! Deli değilim ben! Sadece korkularım var ve bana biraz güven verip, beni biraz idare etmene ihtiyacım var. Dışımdaki zırhı çıkarmama yardım edersen, içimdeki çocuğu göreceksin“… Demek isterim istemesine de, bu zamana kadar kimse o kadar sabretmedi. Varsın etmesin ne yapalım…

Belki içinizden diyorsunuz ki, yahu millete sabret diyeceğine sen kendini düzeltsene, neden kendinle uğraşmıyorsun? Uğraşmaz olur muyum? Senelerdir çalışıyorum. Ancak bir derece ilerleyebildim :) Ama yılmadım, devam ediyorum. Pişman olacağım davranışlar sergilemekten kurtulmaya and içtim adeta! Bakalım zaman ne gösterecek?

Velhasıl kelam, benim hayatımda pişmanlık da sevdaya dahil. Önemli olan geç de olsa sevdiğini fark etmek değil mi? Ve önemli olan sevmek değil mi her şeyden önce? Seviyorsanız pişman da olsanız, geri de dönmese, kazanan sizsiniz. Sevin be! Vazgeçmeyin! Belki de son pişmanlık fayda eder bir gün? ;) Sevgiler :)

Yazan : Aslı Ece Özdoğan | kendinigelistir.com

Hakkında Aslı Ece ÖZDOĞAN

Aslen Maliye mezunu bir bankacı olmakla beraber yaklaşık 4 yıldır #kişiselgelişim ile ilgili yazılar yazmakta ve paylaşmaktayım. Yazı yazmaya, hiç sevemediğim işim bankacılıktan 5 sene sonunda istifa ettikten sonra başladım. Ve gerisi çorap söküğü gibi geldi. Senelerdir okuduğum sayısız kitap ve yaptığım onca araştırma sonucunda çok şey öğrendim. Şimdi fikirlerimi, duygularımı ve yaşadıklarımı sizlerle farklı bir platformda paylaşmaktan dolayı çok mutluyum...