Anasayfa / Başarı Yazıları / Pozitif insanları, negatif insanlardan ayıran ve fark yaratmalarını sağlayan 15 özellik

Pozitif insanları, negatif insanlardan ayıran ve fark yaratmalarını sağlayan 15 özellik

Pozitif insanların enerjisini daha onlarla konuşmadan bile, varlıklarını gördüğünüz an hissedebilirsiniz. Gözlerindeki bakışlarda, beden dillerinde ve tüm davranışlarında farklı bir enerji vardır.

Her insan negatif düşünce ve duyguların etkisinde kalabilir. Burada önemli olan bu olumsuz düşünce ve duygu durumunda ne kadar kaldığı.

Peki, nasıl pozitif enerjili olunabilir?

İşte pozitif insanların 15 özelliği

 1. Kendi mutluluklarını kendileri yaratırlar. Pozitif insanlar mutluluklarını kişilere, eşyalara ve şartlara bağlamaz.
 2. En ümitsiz anlarda bile bu anlardan çıkabilecek güçleri olduğuna inanırlar.
 3. Negatif insanları hayatlarında tutmazlar.
 4. Kendilerine keyif verecek kişisel anlar yaratırlar.
 5. Başarısızlıklarına ve hatalarına hayıflanmak yerine ders alırlar.
 6. Düşüncelerini kontrol etmeyi öğrenirler.
 7. Kendi başlarına gelen olayların sorumluluğunun bilincinde yaşarlar.
 8. Ne zaman hayır diyeceklerini bilirler.
 9. Başkalarının onayına muhtaç olarak yaşamazlar.
 10. Şükretmeyi unutmazlar.
 11. Kendi değerlerinin farkındadırlar. Değer arayışı içinde başkalarına bağımlı olmazlar.
 12. Başkalarını kontrol etmeye çalışmak yerine, kendilerini geliştirmek ile uğraşırlar.
 13. Etraflarındaki insanları yargılamazlar.
 14. Egolarını kontrol etmeyi bilirler.
 15. Hedefleri, hayalleri onları hayata daha çok bağlar.

Bir şeyler istediğim gibi yürümüyorsa, dileklerim gerçekleşmiyorsa ne yapmalıyım?

Pozitif insanlar yaşadıkları için başkalarını suçlamak yerine, ben neden bunu yaşadım diye önce kendilerine sorarlar. Eğer yaptıkları şeyler hep aynı istemedikleri sonuçlara sebep oluyorsa, kendi içlerine dönerler ve bunu neden yaşadığı ile yüzleşirler. Her zaman değiştirmeye çalıştıkları kendilerinin sabote eden düşünce, duygu ve davranışlarıdır.

Etrafımızdakilerde de sorunlar vardır elbet, ama biraz da sorunun çıkış noktası kendimiz değil miyizdir? Egolarımız, korkularımız, boş vermişliklerimiz, hayattan bıkkınlıklarımız, şansım yok zaten diyerek şansı kendimizden itmemiz, hayata karşı cazibeli olmanın sırlarını ya da iç benliğimizde sahip olduğumuz o sınırsız enerjimizi belki de yeterince kullanmamamız… İşte kendimizle ilgili keşfetmemiz gerekenler bunlar olabilir mi?

Olayları suçlarken ya da etrafımızdakileri, asıl sorunun kendimizden kaynaklanabildiği kısmına pek de aynı şiddette ehemmiyet vermeyiz kimi zaman. Ama bir gerçek vardır ki; insan ne düşünürse, nasıl davranırsa hayatına da onu çeker. Evrenle alışveriş listenizi; inanın aslında kendiniz belirlersiniz. Aldığınız kararların da sonuçlarını yaşarsınız.

Biz hayata neler verirken, neler almak isteriz ve alırız diye düşündüğümüzde yaşantımızın aslında tamamen bizim içsel realitelerimizin aynası olduğunu fark ederiz.

Etrafınızı değiştiremeyebilirsiniz ama kendi düşüncesel yaklaşımlarınızı ve size davranış şekillerini değiştirebilirsiniz; enerjinizi değiştirerek.

pozitif insanlar

“Her tercih bir vazgeçiştir.”

Enerji değiştirme aşamalarında size uyabilecek meditasyonları ya da kendinize söyleyebileceğiniz uygun telkinleri bularak uygulamaya başladığınızda yavaş yavaş enerjilerinizin değiştiğini de fark edersiniz; affetme, kendini sevme, korkuları yenme, geçmiş karmaları yenme, yüzleşme, parayla ilişkiler meditasyonları. Bunlardan birini, hangi noktalarda daha çok sorun yaşıyorsanız o alana yönelik olan olumlama, telkin cümlelerini ya da size uyacak olanları seçebilirsiniz. İş hayatında mı, aşk hayatında mı ya da para konusunda mı en çok sorun yaşıyorsunuz? Kökeninde mutlaka sizinle ilgili bir sebep var; korkular, kaygılar, kodlanmış kalıplar gibi…

Buradaki yani dönüşüm çalışmalarındaki en önemli şart mutlaka telkinlerinizi en az 21 gün atlamadan, düzenli yapmanız. Beyin yeni davranışları ya da yeni alışkanlıkları bu süreçten itibaren değiştirmeye, kabullenmeye başlıyor. Bir de sabah ilk uyandığınızda ya da akşam uykuya dalmadan yapmanız çok daha etkili. Tabi ki meditasyon ve olumlamalar yaptım, her şey güllük gülistanlık oldu şeklinde fazla iyimser yaklaşımlar değil beklentimiz. Birçok sırrı da uygulayarak desteklemek ve dengeye ulaşıncaya kadar pes etmemek ve dengede kalmaya devam etmek gerekiyor.

İş hayatımda, aşk hayatımda, parayla ilişkimde yürümeyen her şeyi değiştirmek istiyorum, peki bu nasıl olacak? Önce kendinizle yüzleşerek, önce kendinizi daha doğru tanımaya başlayarak.

Kararlı olmalıyım

Kendi potansiyelimi keşfederek, kendi değerimi anlayarak, öz güvenimi geliştirerek, kendimi sevmeyi öğrenerek, amaçlarımı doğru belirleyerek, karar vererek ve kararlarımın arkasında durarak, enerjimi tüketenleri hayatımdan uzaklaştırarak, hayır diyebilmeyi öğrenerek…

Dileklerimi araç olarak görmemeliyim

Örneğin; evlenmek istiyorsanız bunu bir şeylerden kaçmak ya da sadece yaşım geçiyor diye yapmak düşüncesi sadece evliliği araç olarak görmektir. Yani buradaki bir amaç değildir. Bu dileğiniz gerçekleştiğinde dileğinizi araç olarak görmeniz ileriki zamanda büyük problemler getirir. Çünkü istediğinizi elde ettikten sonra araç olan kısmı devreden çıktığında bulunduğunuz durum ve yaklaşımınız zamanla sizi sonra da eşinizi mutsuz edebilecektir. Parayla ilişkilerimizde de bu böyledir. Çok para kazanmak istersiniz. Gün gelir belki kazanırsınız da. Ama buradaki durumda da önemli olan; paranın araç değil amaç olduğunu anlayabilmektir yoksa o kazandığınız para da sonunda elinizden gider; elinizde tutmayı bilmez, savurursanız ve nasıl tutmanız, harcamanız gerektiğini bilemezseniz.

Güçlü yönlerimi geliştirip, beslemeliyim

Yeteneğim olduğu alanları keşfetmek, bu yeteneklerimin üstüne gitmek, kendimle daha çok zaman geçirmek, kendi üstüme daha çok titremek (fiziki görünüşüm, imajım, beden dilim, sahip olduğum meziyetlerim; kısaca benim karizmamı, hayata bağlanmamı ya da istediğim gibi insanları kendime çekmek için etkileyecek sahip olduğum her şeyi beslemek…)

Enerjimi değiştirmeyi seçmeliyim

Karşılaştığım tüm red edilmelere karşı dirençli olmayı, pes etmemeyi, yaptığım hatalardan ders almayı ve öğrenmeyi, gülümsemeyi, odaklandığım şeyleri doğru analiz etmeyi ve isteklerime doğru odaklanmayı, tevazu göstermeyi, mutlu ilişkilere olan arzumu nasıl hayata geçireceğimi, her şeyin başlangıcının iç huzurum olduğunu öğrenerek keşfetmek ve bu alanlardaki negatif enerjilerimi, ön yargılarımı değiştirmeye başlamak…

Hayata bağlanmalıyım yeniden; bol bol yürüyüş, doğayla bütünleşme, doğru ve sağlıklı beslenme, balık tutma, dans etme, dostlarla sohbetler, ailemle daha çok zaman geçirme, yarım bıraktığım işleri tamamlama, ertelediğim işlere başlama: hayatı doyasıya her ne olursa olsun yaşabilme yönlerimi besleyebilmek… Tek bir şeye, tek bir insana, tek bir olaya odaklanmamak, bağımlı olmamak, hayatımda sahip olduklarımın değerini anlayarak şükretmek… En önemlisi; kendimi gerçekten sevmek ve değerimin farkında olmak.

Öncelikle bizi neyin mutlu edeceğini keşfetmek önemli aslında… Her insanın hayat dinamiği, bakış açıları, mutluluk, motivasyon kaynakları farklı.

 • Ben nelerle mutlu olurum?
 • İlişkilerimde, sağlığımda, işimde, ekonomik durumumda neyi, neleri hedefliyorum?
 • Ben gerçekten neleri istiyorum? Her gün bu seçtiğim alanlarda başarıya ulaşmak için neler yapmalıyım?

Sevdiğim bir sözü gene sona sakladım.

“Her tercih bir vazgeçiştir.”

Her şey gönlünüzce olsun.

Yazan : Yeşim BUYURGAN | Kişisel Gelişim Uzmanı, Eğitmen

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.