Anasayfa / Başarı Öyküleri / Sağır Kurbağa!

Sağır Kurbağa!

Bizi hedeflerimize ulaşma yolundan bir çok engelin alıkoyduğu bir gerçek. Ama bazı zamanlarda en yakınlarımızın bizi engellediğini hiç düşündünüz mü? Yakın çevremizde kötü niyetle olmasa bile “potansiyelimizi” ortaya çıkarmamızı engelleyen bir çok insan bulunabiliyor. Çoğa zaman yanlış yönlendirmelerde bulunarak başarımıza engel olabiliyorlar. Bunun en bilinen örneği ise sağır kurbağa hikayesidir.

Bir kurbağa sürüsü ormanda yürürken, içlerinden ikisi bir çukura düşer. Diğer bütün kurbağalar çukurun etrafında toplanırlar. Çukur bir hayli derindir ve arkadaşlarının zıplayıp dışarı çıkması mümkün görünmemektedir. Yukarıdaki kurbağalar, boşuna uğraşmamalarını söylediler arkadaşlarına :

“Çukur çok derin,dışarı çıkmanız imkansız.”

Ancak, çukura düşen kurbağalar onların söylediklerine aldırmayıp çukurdan çıkmak için mücadeleye devam ederler. Yukarıdakiler ise hala boşuna çırpınıp durmamalarını, ölümün onlar için kurtuluş olduğunu söylerler. Sonunda kurbağalardan birisi söylenenlerden etkilenir ve mücadeleyi bırakır. Diğeri ise çabalamaya devam eder. Yukarıdakiler de, çırpınıp durarak daha çok acı çektiğini söylemeyi sürdürürler.
Ne var ki, çukurdaki kurbağa son bir hamle daha yapar, bu kez daha yükseğe sıçramayı başarır ve çukurdan çıkar. Çünkü, bu kurbağa sağırdır. O yüzden, arkadaşlarının ümit kırıcı sözlerine kulak asmamıştır.

Bu hikayedeki gibi bazı zamanlarda yakınlarınızın “yapabileceklerinizi” engellemelerine fırsat vermemeli, kendinize güvenerek etrafınızdaki insanları da ikna etmelisiniz. Bazen sağır olmanın faydalı olabileceğini de düşünüp kararlılıkla hedefinize devam etmelisiniz.

Hakkında Dr. Mustafa KURT

İzmir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede başladığı yüksek lisans programını 2000 yılında tamamlayıp İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Organizasyon ABD dalında doktora programına devam etti. Daha sonra Kocatepe Üniversitesi'nde göreve başlayarak doktora derecesini bu üniversiteden aldı. 2008-2009 yıllarında post doktora programı kapsamında University of Bradford, School of Management'ta çalışmalarını sürdürdü. 2009 yılında Türkiye’ye dönerek doçent oldu. Halen The University of York, The York Management School’da misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgi yönetimi, kurumsal teori, işletmecilik tarihi ve yönetim danışmanlığı konularında çalışmalar yapmaktadır.

15 yorum

 1. Ara ara insanların söylediklerimizi,projelerimizi kısacası yapacak olduğumuz şeyleri nasıl da engellediklerine kafa yoruyorum..İşte bu nedenle kendi yeteneklerimizin farkına varamadığımızı,varolanın bu yüzden öldüğünü daha iyi anlıyorum.Biraz kulak tıkamayı bilmeliyiz.Bazen de sağır olmalı insan!Ancak bu şekilde kendi gücümüzün farkına varabiliriz..

 2. güzel hikaye

 3. Sağır olmak hayatta bazı şeylerden istifade edememek, günlük yaşantımızın tadına varmamızı engeller. Ama bu engeller bazı hedefleri gerçekleştirmize de yardımcı bir araç olabilir. Yukarıdaki hikayede olduğu gibi.

 4. bence de başarıya adım atmak sağır olmakla başlıyor

 5. Gerçekten çok güzel bir anlatım olmuş.
  Çok teşekkür ederim.

 6. AA SÜPER BİR YAZI BU.ASLINDA BENDE ARTIK ELİMDEN GELDİĞİNCE ÖYLE OLMAYA ÇALIŞIYORUM ÇÜNKÜ GERÇEKTENDE ENGELLER VE ENGELLEMEYE ÇALIŞANLAR ÇOK FAZLA .EĞER GİTTİMİZ YOLDAN VE ULAŞMAK İSTEDİMİZ HEDEFTEN EMİNSEK SAĞIR KURBAĞA OLMAKTA FAYDA VAR AKSİ HALDE BAZI OLAYLAR ALEYHİMİZE DÖNEBİLİYOR ……..

 7. Ben bu hikayedeki gibi asla sağır olmak istemem. Gözleriniz gördüğü sürece, sağır olmanız maalesef bir şeyi değiştirmiyor. İnsana hırs da lazım. Aslolan, “yapamazsın” diyenlere inat, zoru başarmak, kendi kişiliğinin gücüne, olumsuz dış etkenlere maruz kaldığı halde, inanmak. Kendi gücünüze inanmanızı başkaları sağlamadığı gibi, güçsüz olduğunuza da başkaları sizi inandıramamalı.

 8. insanlar aşşağılandıkça kücülür ,takdir edildikçe büyür…sanatçıyı sanatçı yapan toplumun takdiridir…

 9. Çok güzel bir hikaye.böyle güzel hikayeleri okuyarak ders alıyoruz ama çok çabuk unutuyoruz.çevremiz bizi çok etkiliyor..

 10. Bu sene okumaya karar verdim açık öğretimden sosyoloji okumak istiyorum ,arkadaşlarım bu yaşdan sonra (30 yaşındayım) okuyamıyacağımı söylüyor,onları duymuyorum.

 11. öbür kurbağaya nolduki çok merak ettim:))

 12. Gercekten sagir olmadan, ‘sagiri oynamak’ cok zor bir sürec… ama o basirinin getirecegi özgüven ve mutlulukta bi o kadar güzeldir diye düsünüyorum :)

  tesekkürler özgür’cüm.

 13. çok güzel bir hikaye.. alabilene harika msj veriyor….hayatimizda başariya gidecek olan kişilere böyle engeller çoooooooookkendi rayimizda yürüyelim bence… ben hiç kimseyi duymuyorum duymuyacağimda….benim aklim bana yeter…

 14. abbas erzincan

  çok gerçek bir hikaye gerçekten çevre bize iyilik etmiş olarak görünür ama asıl olan bizi hedefimizden hatta hayatımızdan ettiklerinin farkında değiller önemli olan hikayedeki gibi başarmak için sağır olmak gerekir….

 15. abbas erzincan

  çok gerçek bir hikaye gerçekten çevre bize iyilik etmiş olarak görünür ama asıl olan bizi hedefimizden hatta hayatımızdan ettiklerinin farkında değiller önemli olan hikayedeki gibi başarmak için sağır olmak gerekir….ve başarıyı istemektir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.