Anasayfa / Başarı Yazıları / Şanslı doğulmaz, şanslı olunur!

Şanslı doğulmaz, şanslı olunur!

Şans faktörü üzerinde araştırma  yapan İngiliz Psikoloji Profesörü Richard Wiseman, hayata pozitif bakanların daha şanslı olduklarını ortaya koydu. Hatta kötü talihi yenmenin yollarını da buldu! İşte, şansınızı artırmak için yapmanız gerekenler!

Peki, araştırmanın sonucunda ne çıktı? Bu, uzun soluklu araştırmanın sonucuna ilişkin, Prof. Wiseman’ın cevabı kısa: “Herkes kendi şansını kendisi yaratıyor!

Zaten bu, milyon kere büyüklerimizden duymuş olduğumuz bir söz değil midir? Ama her şey o kadar basit değil!  “Hayatımızı derinlemesine etkileyen bir olgudur talih” diyen Wiseman, şansı şöyle tanımlıyor:

“Birkaç saniyelik kötü şans, uzun yıllar çabalamak zorunda bırakabilir bizi. Buna karşılık bir anlık iyi şans da, ömür boyu başarıyı ve mutluluğu getirebilir.

Şans, olmayacak bir olayı olanaklı hale getirme gücüne sahiptir; yaşam ve ölüm arasındaki, kazanç ve kayıp, mutluluk ve ümitsizlik arasındaki farkı yaratır.”

Wiseman, bu fikrinin birçok insana korkutucu geldiğinin de altını çiziyor: “Çünkü insan, geleceğinin kendi kontrolü altında olduğunu düşünmekten hoşlanır!”

İyi ama gelecek, bizim elimizde değilse, o halde şansımızı nasıl kendimiz yaratabiliyoruz?

Şanslılar, hep şanslı!

Bu sorunun cevabını, Wiseman’ın Londra sokaklarında yaptırdığı basit bir araştırma veriyor. Sokakta, rastgele çevirdikleri insanlarla konuşan araştırma ekibi, şu ilginç sonuçla karşılaştı: Deneklerden yüzde 50’si kendilerini ‘şanslı’ görürken, yüzde 14’ü ‘şanssız’ olduklarını iddia ediyordu. İlginç olan, hayatlarının bir alanında kendilerini ‘şanslı’ bulan insanlar, diğer alanlarda da şanslı olduklarını düşünüyordu. Örneğin “kariyerimde şans yüzüme güldü” diyen bir denek, özel hayatında da şansı yakaladığını söylüyordu.

Aynı şekilde, işinde şanssız olduğunu söyleyen denekler, şanssızlığın tüm hayatlarında etkili olduğunu vurguluyordu. Bu basit araştırma, iyi ve kötü şans deneyimlerinin ‘tutarlılık’ gösterdiğini ortaya koydu. İnsanların bir kısmı şanslarının daima yaver gittiğini, bir kısmı ise daima şanssız olduğunu düşünüyordu. Wiseman, “Araştırmanın bir başka ilginç bulgusu; insanların şansın ya da şanssızlığın tamamen kader olduğunu düşünmesi” diyor.

İlginç hikayeler…

Peki, hala şansa ‘kader’ diyebilir misiniz? İnsanların bir bölümü ısrararla, “ben hep çok şanslıyımdır”, bir bölümü ise “şans hiç yüzüme gülmez” diyorsa, bunda kaderin parmağı olamaz değil mi? Kaderin çok da suçlu olmadığını, ‘Şans Faktörü’ kitabındaki deneklerin öyküleri gösteriyor.

İşte, ‘şanslı’ Lee’nin öyküsü: “Yirmi yıldan beri satış ve pazarlama işindeyim. Gösterdiğim performans nedeniyle pek çok terfi ve ödül kazandım, üst düzey görevlere getirildim. Başarımda, şans çok çok büyük rol oynadı. Her zaman doğru zamanda doğru yerde oldum.” …

Lee, sadece işinde şanslı değil. 25 yıldır mutlu bir evliliği var. Üstelik bir keresinde şansı sayesinde kıl payı ölümden kurtulmuş!

Stephen ise, hayatın kendisine her zaman kötü bir oyun oynadığından yakınanlardan. Londra’da yaşayan 54 yaşındaki Stephen’e bir keresinde kazı kazan kartına büyük ikramiye çıkmış. Ancak bir baskı hatası yüzünden kartın pek çok kere basıldığı ortaya çıkmış ve ikramiyeyi binlerce kişiyle paylaşmak zorunda kalmış!

Stephen, her zaman işlerini yoluna koymakta da zorlanmış, muhasebecisi kendisini dolandırmış ve sonunda iflas etmiş. Ardından da kalp krizi geçirmiş: “Artık ne işim var, ne de param. Bana her zaman bir işin yüzde 101’ini yapmak düşmüştür. Bazen yukarıdakinin bana karşı daha insaflı davranması gerektiğini düşünüyorum. Bundan daha iyisini hakediyorum, fakat sanırım kartlar bu şekilde dağıtılmış.”

Çok acıklı değil mi? Ama acıklı olan Stephen’in yaşadıkları mı, yoksa hayata bakış açısı mı?

Prof. Wiseman’a göre şanslı ve şanssız insanlar arasındaki dört temel fark:

1- Şanslı insanlar daima tesadüflere bağlı fırsatlarla karşılaşıyor. Yaşamlarında çok olumlu etkileri olacak insanlarla tesadüfen tanışıyor ve ilginç fırsatlarla karşılaşıyorlar. Şanssız insanlar ise bu tip deneyimleri çok az yaşıyor.

2- Şanslı insanlar sebebini bilmeden doğru kararlar veriyor. Hangi kararın çıkarlarına olacağını ya da kimin güvenilmez olduğunu bilebiliyorlar. Şanssız insanların kararları ise hep yanlış oluyor, hayal kırıklığı yaratıyor.

3- Şanslı insanların hayalleri sihirli bir değnek değmişcesine bir anda gerçekleşiyor; amaçlarına ulaşıyorlar. Şanssız insanlar için durum yine bunun tam tersi: Hayalleri fanteziden öteye gitmiyor.

4- Şanslı insanlar, şanssızlığı şansa döndürme yeteneğine sahipler. Şanssız insanların böyle bir kabiliyeti yok ve kötü şansları onlara her zaman mutsuzluk ve başarısızlık getiriyor.

Peki ya psişik duygular?

Araştırmalar, aslında şans meselesinin de pozitif düşünceyle göbekten bağlı olduğunu gösteriyor. Sadece Prof. Wiseman değil, tüm uzmanlar; algıları açık, çevrede olan bitene meraklı, hızlı hareket edebilen, çabuk karar veren, riskten korkmayan, mutlu ve pozitif insanların daha şanslı olduklarını vurguluyor.

Kişisel Gelişim Uzmanı Nil Gün de, “Şanssızlıkların, kendisini şanssız olarak addeden kişiyi bulması çok doğaldır. Çünkü bu inancı karşısına çıkan fırsatları görmesine engeldir,” diyor.

O halde ne yapıyoruz?

Önce hayata olan bakışımızı pozitife çeviriyoruz. Çevremizde olan bitene dikkat kesiliyoruz, gelen fırsatlardan kuşkulanmak yerine onları birer şans olarak değerlendirip, riskleri göze alıyoruz…

Ve tabii ki Prof. Richard Wiseman’ın araştırmasının ortaya koyduğu “Şansın Dört İlkesi”ni şiar ediniyoruz…

Şansın dört ilkesi

1. ilke:
Tesadüflere bağlı fırsatları çoğaltın!

• Şanslı insan güçlü bir “şans ağı” inşa eder ve bunu korur.
• Şanslı insan hayata daha esnek ve sakin bakar.
• Şanslı insan daima yeni deneyimlere açıktır.
 
2. ilke:
İş sesinizi dinleyin!

• Şanslı insan, iç sesini ve sezgilerini kullanarak başarılı kararlar verir.
• Şanslı insan, sezgilerini yükseltecek adımlar atar.

3. ilke:
Geleceğin iyi olacağını düşünün!

• Şanslı insanın gelecekle ilgili beklentileri, hayallerini gerçekleştirip amaçlarına ulaşmasını sağlar.
• Şanslı insan, şansının gelecekte de süreceğini düşünür.
• Şanslı insan, başarı olasılığı çok zayıf da olsa amacına ulaşmak için çaba gösterir ve başarısızlığa direnir.
• Şanslı insan, başkalarıyla etkileşiminin başarılı olacağı beklentisindedir.

4. ilke:
Kötü şansı talihe dönüştürün!

• Şanslı insan, kötü şansını talihe dönüştürme yeteneğine sahiptir.
• Şanslı insan, kötü kaderin iyi yanını görür.
• Şanslı insan, başına gelen talihsiz bir olayın uzun vadede en iyi şekilde sonuçlanacağına inanır.
• Şanslı insan, şanssızlıkların üzerinde durmaz.
• Şanslı insan, gelecekte daha fazla talihsizlik yaşamamak için yapıcı adımlar atar.

“Şans öğrenilebilir!”

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

44 yorum

 1. pacificoriental

  Bahsedildiği üzere olay yanlızca şans yada şanssızlık olayı değilidir.Kapılı kapılar arkasında kaderini bekleyen bir kişi ne kadar başarılı olabilir ki…Doğru zamanda doğru yerde olmak %100 şans faktörümüdür yoksa takipmidir? Şans yoktur demiyorum ama şansı körükleyen başarıya olan engellenemez inanç,plan,program yani hedeflerimiz ve kapının aralık bırakılmasından ibarettir.

 2. Benim de hayatımda şanslı olduğum dönemler kadar bi o kadar da şanssız olduğum dönemler oldu sezglerime kulak verseydim şanssız olmayacağımdan emin olabilirdim..Aslında her ikisinide bizler yaratıyoruz düşüncelerimizle.. Şanssızlık diye nitelendirdiğimiz bir olay belkide daha sonra bizim için daha hayırlı bir şeye vesile olacak her şeyin bir sebebi ve sonucu var evren de her şey mükemmel ve düzenli bir şekilde ilerliyor…EVRENE TEŞEKKÜRLER..SİZLERE DE SAYGILAR..

 3. fatoş başkıran

  Merhaba küçük şeylerle mutlu olmaya çalışıyorum.şans hiç yüzüme gülmedi .hayatımı sanki ikiler yönetiyor.küçük yaşta 2/2/1969 da babamı kaybettim.30 yıllık evliyim 14 adet evde kiracı olarak yaşadım hepside 2 numaralı daire oldu. buna bir annam veremiyorum.acaba 2 lerden dolayımı şanssızlık yaşıyorum.birkere çok güzel bir 2/2/1981 de oğlum dünyaya geldi babamın ölüm yıldönümünde sadece bu iyi diğeri mücadele işte size 2 lerimle ilgili yorum nedersiniz….

 4. Arkadaslar uzun zamanimi hatta yillarimi bu olaylari incelemeye ayirdim cok karmasik once bunu belirteyim.

  Sans kismen var tabiki kaderde kismen ve kendi kaderimizi yazma olayida kismen hepsi birbirine bagli ornek: hicbir sey bazen bizim elimizde olmaz donup baktigimizda gecmise
  yaa ben hataliydim keske yapmasaydim deriz hep hata belli yapan belli o zaman ne olduda o an bu hatayi gormeyip bile bile yaptim insan y<aratilisi geregi kendini koruma ic gudusuyle dogmustur butun canlilar gibi ama oyle an geliyorki siz yapiyorsunuz ama aslinda size ait olmayan hatta baskalari yapinca kinadiginiz davranislari olayinda icinde olunca kendiniz yapiyorsunuz bu cok uzun anlamasi baya bayaa zor bir konu cok farkli calisan bir mekanizma bu cunku nasil calistigiyla ilgili soylucegim herseyde bu ndefa neden sorusu ve mantikli aciklamasi olmali ve butun sorular farkli baska kapilar aciyor baska cvplarda oyle o yuzden uzuyor gidiyor bir kitaba bile sigmaz o kadar uzun hep derlerya kendi kaderimizi kendimiz belirleriz bu yanlis cunku kismen dogru diyelimki is ariyorsunuz gazetede 3 is var ucude dandik askeri ucret is ama hani kendi kaderinizi kendiniz yazardik bak iste bizim hic istemedigimiz bi is tipi kosullarida iyi degil hadi bunlari istemedik bekledik daha iyi konumda is cikti ama ondada is yeri bizi almadi o zaman mecburen o dandik az ucretli isleri kabul etmek zorundayiz iste burda bizim aslinda sadece bize sunulan arasindan secim yapma hakkimiz oldugunu goruruz temel dayanak budur bize ne sunulursa onun icinden secim yapabilirizsansta boylesi bisey birde bunun bilimsel anlamda olan acilimida var cok yonlu cok uzun basli basina bir bilim dalini hatta alt bilim dallari olan bilim dalini oolusturabilecek kadar onemli uzun bi konu uzun oldu ama insanlara faydali olmak bilgimi paylasmak istedim saygilarimla..
  (bu arada gelecek sans ve icinde oldugumuz zaman kavramlariyla ilgili olarak :sahit oldugum gercek bi olay hayatimla ilgili vede yakinimdakilerin hayatlari ile ilgili gelecekte olcaka olaylari bilen biri tanidim ve her dedigi 10 yil onceden beri oluyor halada gorusuyoruz ve her dedigi aynen oluyor inanilmaz bir medyum yetenegi var o zaman hersey onceden belliyse iste burda butun bakis acilari bilim hersey baska bi duruma giriyor akan sular duruyor tabiri cagizse )

 5. ebru pehlivan

  Bazen şanslı bazense çok şansız olduğumu düşünürüm.şans bitek sayısal loto tutturmakla zengin bir ailede doğmakla iddaa yı tutturmkla olunmuyo.onlar doğuştan şanslı doğanlar.bizler pozitif düşünüp bunları yenmeliyiz.sonuçta hayat bi sınav bazılarına öle bazılarına böle hepsi sınanıyo.belki bizde şanslıklarla ölçülüyoruzdur.önemli olan olgun olup şansızların üstesinden gelmek.

 6. şans ! ben şansın bedendeki enerjiyle alakalı olduğuna inanmışımdır herzaman.şansızım diyen arkadaşlara bir tafsiye : enerjinizi yükseltin 3 ay kendinize çok iyi bakın örnek:spor ,sağlıklı yiyecekler, doğa yürüyüşleri,seksden 3 ay uzak durun :)bedeninizi ve ruhununzu rahatlatcak şeyler yapın yoqa gb bu çok önemlidir bedenin enerjisini yükseltirken ruhunda bi okadar kötü enerjiyi dışarı atması gerekir.ve 3 ay geçti artık şans limitiniz %90 ozaman bunu denemek görmek lazım ! yarın çok güzel birgün olcak diye yatın yatağınıza ama önce dua :) allahım bu yaşıma kadar kötü gıden şansıma dur de yarabbim… unutmayın her kalpten söylenen dua herzaman size yeni bir şans olarak gelir ;)yarın sabah oldu ve yeniden doğmuş gb özgür bırakın beyninizi artık şansınız yükselmiş mi deneyelim.. bir iş başvurusu için mi gidiosunuz o işi çok istıyorsanız dua edın ve gıdın ama kalpten beynınıze hükmetmeyi öğrenin bugün sizin gününüz olacak! sayısal dan para mı istiosunuz konsantre olun onu tutturmayı çok isteyin bütün bedeniniz ve ruhunuzla eğer 4 tutarsa pes etmeyin demek kı enerjı sıkıntısı var voltajı yükseltmek lazım dıyın ve daha çok uğraşın benden bukadar:) hayatı 12 yıl acılar ve sıkıntıyla geçen bi arkadaşınızdan tavsiyeydi artık çok mutluyum çünkü hayatı anlayabiliyorum :)))

 7. Not: şanslı insan beynini kullanan insandır.. şanssız insan ise beynini keşfedemeyen insandır ;)

 8. yakamoz büyüsü

  Bence şans varsa kader yoktur.kader varsa şans yoktur.belkide kaderimize şanslı yada şanssız olmak yazıldı.çevremde gördüğüm kadarıyla gerçekten bazı insanlar çabalamadan yorulmadan bazende haketmeden çok şanslı bir yaşam içindeler.allahın layık gördüğü şanslilik la bencil nankör vefasız insan ayrımı yapan bu gününü yaşayan ve yakarışları sitemleri pek olmayan insanların bu faktör sayesinde nasıl insanları kullandğını nasıl haketmedği halde 4 ayak üstüne düştüğünü gödüm.şanslı doğanlar hep şanslı yani.pozitif düşünceylede alakası yok.pozitif düşünce senin olayları daha çabuk kabullenmeni daha hafif atlatmanı umutlarını bırakmamanı sağlar belkide.ister iyi insan ol,ister çabala,ister çabala,olmadımı olmuyor.belki çok negatif konuşuyorum ama.kendimde ve çevremde gördüklerile yorumlarımı yazıyorum.ozaman şans nedir ve şansı nasıl elde ederiz.şans kaderdemi yoksa tarihler, isimler, anne, baba saatler bunu etkiliyormu.? bnu bir çözebilsek….yalnız şunu da gördüm ki;şans var.şans sana doğruyu seçtirir.fayda yaratır,sevincek tesadüfler verir.bunun getirilerini yaşarsın.birde tatlı bir gülüş çekici bir insansan çok sevilirsin.çabalamadan pozitif elektrik sayesinde kapılar yüzümüze açılıverir.insan ilişkilerinde tercih edilen oluveririz.ne demeli ne yapmalı bilinmez ..birbirimize iyi şans yollayalım.gerçekten canlanıverir hayatımız belkide.hepimize iyi şanslaaarrrr.

 9. şanslı insan şansın olmadığına kendi düşünce kabiliyeti sayesinde başarılı olduğunu savunur. peki söyler misininz bana şansız bir insana hayatta şans 1 kere gülerken (o şansada cesaretle giremez çünkü eline bir kere geçmiş olan şansı heba etmek istemez.) şanslı insana niye 36 kere şans güler.

 10. Hiçbirşey tesadüf değildir.eğer ki yaşıyorsak mutlaka sebei var.özellikle bizi geliştirmek adına yaşanmışsa bazı olumsuzluklar.ben buna şanssızlık değilde kişisel gelişim deneyimleri demek istiyorum ve bol şanslar diliyoum tüm insanlara..gülümseme şans anahtarınız olsun.

 11. şanslı insanlardan örnekler anlatayım. adamın biri 90 bin dolara arsa aldı üç yıl sonra arsanın getirisi 16 trilyon. adamın biri 150 milyara dükkan aldı 6 ay sonra önündeki apartmanı belediye yıktı ana cadde üstü oldu dükkan değeri 2 trilyon. kadının biri 120 milyara ev aldı evin değeri 1 ay sonra 500 milyar. çevremdeki bu insanları görünce çıldırıyorum. ben iş tutmak için çabalıyorum milyarlar harcıyorum halen zarardayım

 12. Adam ev aldı 110 milyara akrabamda aldı akrabam evi zararına sattı adam 70 milyar kar etti. öyle bir adam tanıyorumki yemin ederim adam taşa para yatırsa ve beklese o taş altından pahallıya satılır, bu dediğim adam ikinci el araba alır adam kullanır sıfır fıyatına yakın müşteri bulur valla çıldıracam bu adam dindar değil aksine dini bile emellerine uyduruyor peki biz neden bunun gibi değiliz

 13. ebru özgöktaş

  şans,içi boş bir kutu da olabilir ama onu görmeye bağlıdır.kutuyu oluşturan sensin istediğinide içine koymak senin elindedir.hayat yorumu zor tesadüflerle yol bulan eğreti bir çizgidir ki bu yüzden şansın heryerde olduğunu görebilmek gerekir.unutma birilerinden yinede daha şanslıyız..

 14. şansizlik kötü bi durum ve bunu çözebilecek kimse olamaz bu yaradiliştan itibaren insanlarda olumuş bi kanidir bişey yapmakla deil bişeyleri yaşamakla belli olur şans hayatta bi kere gülebilir ama doğru zamani ve doğru ani ayarlayabilmemiz güçtür beklemekten başka bi çaresi yoktur insanin

 15. şanslı olmak aslında;

  olaylara,yaşantımıza yani yaşadıklarımıza herzaman olumlu yönden, pozitif olarak bakmaktan ibarettir.

  aslında herkesin başına kötü şeyler gelir. örneğin; ummadığın bir anda meydana gelen olumsuzluklardan kendimize şans üretebiliriz.şöyleki yaşadığımız olumsuzluklara pozitif yönleri ile bakmak bizi yapıcı düşüncelere itecektir.bu yapıcı düşünceleri hayata geçirerek kendimizi bulunduğumuz kötü durumdan uzaklaştırmış oluruz.böylece şans tekrardan bizlere gülmüş gibi olur ve bu durumda; şansım yaver gitti. böyle bir durumdan nasılda kurtuldum demek gibi.

  dostlar unutmayın.herşey düşüncede biter.nasıl düşünürsen o yönde şekillenirsin.

 16. şans doğru zaman a ve doğru yerde doğru kişiye karar vermektir. akşama kadar oturupta beklemek değil.ama beklesende gelmeyecek bir şey mı değil .bir de yukardak ı nebağ lı :)

 17. şans, hakikaten var.
  ben hayatımın belli evrelerini gerçekten şanslı olarak geçirdim. halende şanslıyım ama eskiye nazaran bendeki depresyonlardan dolayı kendimi bu aralar biraz şanssız hissediyorum. belki altıncı his diyin ama benim sezgisel kuvvetlerim çok güçlü. bir insanın yüzüne bakınca anında o kişinin iyimi kötümü olduğuna karar veririm. aniden önüme atılan tekliflerde beynim, hızlı bir film şeridi gibi düşünür. yani neler olabileceği ihtimallerini anında seri bir şekilde geçiririm gözümün önünden. bu istem dışı oluyor. bazen rüyalarım yön veriyor hayatıma.. rüyamda gördüğüm yerler, yıllar sonra karşıma aynısıyla çıkıyor.. şimdi yeni bir rüya gördüm… bakalım neresi ve ne zaman kaç yıl sonra oluşacak.. ama şuanki durumumundan gayet iyiydi gördüğüm rüya. inşallah herkesin şansı yaver gider, herkes dilediğine kavuşur..
  esen kalın..

 18. şans bence insanın hayatta peşinde koştuğu hayallerinin gerçekleştirme adına alnına yazılmış kader çizgisinin farklı bir tanımıdır. şans bencede içi boş bir umut kutusu gibidir. olsada olmasada zorlamak gerekir. şansa bak diyorum bu sitede şans eseri çoktan görmediğim bir arkadaşıma denk geldim. buda benim şansım

 19. şans, şans, şans…
  hiçbirşeyin direkt elimizde olduğunu düşünmüyorum. ancak mistik bir nedene de bağlamak da doğru değil.
  var olanları var görmekle ilgili birşe. iç dünyamızı pozitif yönde hareket ettirmeye çabalayarak ve bunu başararak şans faktörünün olumlu yönde hareket edebileceğini düşünüyorum. ama eğer bir eylem olarak şans faktörünü arttırmayı düşünüyorsan kesinlikle sonucunu alacaksındır. kısa bir sürede olabilecek birşey değil.
  sen iç dünyanda doğruya doğru gidiyormusun? evet o zaman bir süre sonra şansını biraz arttırmış olacaksın. yanşlış yola sapmadan. düz bir yolda eğri boyunca değil doğru boyunca ilerleyerek.(göreceli olarak tabii). ben allah inancı olan bir insanım, ama şansın tanrıyla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. istemek ve iç dünyanda pozitif düşünmeyi başarmakla ilgili.
  o halde yapmamız gereken içimizdeki kötüyü yenmek önce…
  ve sabretmek…
  umarım şanzınız yüzünüze güler.

 20. Bence şans sizi kaderinize götüren bir yol göstericidir. eğer yanlış yolda iseniz kötü sans dogru yolda ise iyi sans sizinle olacaktır

 21. kör veya sağır birine sorsanız şanslımısınız diye ne cevap verir? peki bu soruyu sizlere sorsak?demek ki
  şans veya şanssızlık ne aradığınıza bağlıdır…
  ben kadere inanıyorum…

 22. ay ışıgı savaşçısı

  şans mı? bu kelimeyi duyunca bile tüylerim urperiyor…

 23. bence hayatta çalışan kazanır ama insanın az bir şansıda olmalı diyorum…….

 24. merhaba,
  bana çevremdeki herkes şanslı der, bende böyle olduğuna inanırdım , taki sevkgilimden ayrıldığıma kadar, o günden sonra şansımın kaçtığına inandım, ben inandıkçada şansım cidden yok oldu,ama şimdi şansın bende olduğunu anladım, herkes şanslı olduğuna inanmalı bence zaten öyleyiz, dünyaya gelmemiz bile bir şanstı unutmayın :))))))

 25. bu bir saçmalıktantan başka birşey değil…şimdi bir düşünün;aynı anda dünya ya iki bebek geliyor ve bunlardan birisi africada açlıktan ölmek üzere olan bir ana babanın diğeri tom cruz un bebeği.şimdi yukarıda insan kendi şansını yaratır diyen arkadaşlara sorarım,bu bebekler kendilerimi yaratmış bu şansı???biri 3 yaşına gelmeden ya ölüyor yada hayatı keşke üç yaşında ölseydim diyecek kadar kötü geçiyor diğeri ise 50 milyon dolarlık evde hayata başlayıp hayatı boyunca hiç çalışmasa bile bitiremeyeceği bir servetin sahibi olarak doğuyor…

 26. kesinlikle zeka işi şans. verdiğin ani kararlarda bile kısa sürede doğru karar veren kişiler şanslılar neden? akıllılaeda ondan. örn verelim karar verme aşamasını ilk evliliklerinde şanssız olduklarını düşünen insanların büyük bir bölümü neden 2. evliliklerinde çok şanslı olduklarını düşünürler? çünkü akılları devrededir. mantıklı düşünmeye başlanmıştır maddi manevi her yönü düşünülür. bir film düşünün ilk izlediğinizde kaçırdığınız detayları 2. izlemenizde herşey daha farklıdır. şans akıl işidir düşünebilme yeteneği sağlayabilenler herzaman başarılı olurlar. hepinize bol şanslar…

 27. şans diye br şey varmı bilmem ama şanssızlık diye bir şey kesinikle var çünkü ben bu kelimenin insan olarak yaratılmış versyonuyum.her zaman istediğim giyceklerin bdeni kalmamış olurgitceğim retoran yıkılmış olur yeni bir şey almaya kalkarım satan yer artık onu satmama kararı our ben hep bunları alıcam yapıcam düşüncesiyle gttiysem de kontrol edemiyceğim sebepler hayatıma dahilolurpoztif düşünce mantık beyin işi falan deil bu.kadere yönlendiriliyorum sanrm başka açıklaması yok…

 28. şans ddiğimiz şey var gerçekten…. ve kovaladıkça kaçar hep…en iyisi o yokmuşcasına gayet relaks yürürken yolda aniden dönüp arkana yakalayıverceksin zilliyi…. biraz sev, biraz okşa ve sal yine

 29. Sans bulasicidir,zengin doganlar sansli insanlarin imkanlarini kullanirlar ve bir parça beyinleri varsa bunun sürekliligini saglarlar, asil sans faktörünün muhattabi, zengin olma adimini ilk atan insanlardir sans faktörünü yakalayabilme firsatini dogru kullanan,bu hamlenin zamanini iyi ayarlayan kisiler sansin direk muhattabidir bu ikisini ayirtedebilmek gerekir.

 30. ben aslinda kendimi cok sansli buluyordum ama bugün anladim ki aslinda hic sansli deyil misim

 31. ya arkadaslar cok guzel yazılar okudum bende 1 aydır iş kovalıyorum sirketlerle konusuyorum tam sans ya olucak derken yok yok gercekten yanımdan dahi gecmiyor..ama yakalıcam sonunda pozıtıf dusunmekle oluyor sanırım herkese bol sans ıyı dılekler:))))

 32. Şans mı şu dünyada en çok nefret ettiğim kelimedir bana hiç mi uğramaz hep hayal kırıklığı hep hüzün.Artık gelecekten de çok ümitli değilim çünkü ne istesem ne hayal kursam hayalden öteye geçemiyor geçse bile sonrasında hep pişmanlıklarla dolu oluyor ..Anladım ki insanlar dünyada ikiye ayrılıyor şanslı ve şanssız olarak ve bunu kırmak neredeyse imkansız biryerde kırılacağını düşünmek ise sadece hayal boş beklenti.

 33. Şanslı olmanın tek yolu Allah’a olan inancından asla vazgeçmemek. ne biliyoruz ki şansızlık diye zannettiğimiz şey belki bizim için bir şanstır. Ben hayatım boyunca olmadı diye üzüldüğüm herşeyin daha sonra benim hayrıma olduğunu gördüm. iyiki de olmamış dediğim öyle çokşey oldu ki. herşeyimiz tam olsaydı kim yaradanı hatırlardı acaba ya da ahireti düşünürdü.Bence burada yazan herkes çok şanslı, her istediğinize sahip olup sapkın yollara sapsaydınız bu sizin için daha kötü olurdu.

 34. Ben kendimi şanslı görmezdim. Ali KARABABA nın Dönüş Yok ( Bir elkadra öyküsü ) adlı bilimkurgu kitabını tesadüfen okudum. Orada kitabın kahramanı şans metodunu uyguluyordu. Bende denedim. Mükkemmel sonuç aldım. Adeta rüyada gibiyim. Şanslı doğulamasa da şanslı olunabilir. Yeter ki kendinizi değiştirin

 35. uzaktan öyle demesi kolay gelir, yok zeka işi yok doğru kararlar, yaşadıklarımı anlatmaya kalksam yuh artık dersiniz, şans kaderin tekelindedir buna yürekten inanıyorum saçmasapan hiç bir şeyden anlamayan insanların nerelere geldiğini gördüm, hiç bir emek harcamadan oturduğu yerden ayağına ne kısmetler gelen insanlar gördüm, bunlar zekamı harcadılar emekmi harcadılar kocaman HAYIR. ama şanslıydılar.. bunun dışında yüzlerce örnek var,,zulüm gören insanlar, aç kalan insanlar, kötülüklere maruz kalanlar, istemediğii şeyleri yapmak zorunda kalan insanlar..HERKES ŞANSLI DOĞMUYOR!!!!!!….şans talih ksımet herneyse var ve zekayla alaksı yok kesinlikle yok yaşadıklarmdan bunu çok iyi öğrendim ve maalesef öğrenmeyede devam ediyorum, herkese iyi şanslar

 36. ŞANSLI VE ŞANSSIZ İNSANALR VARDIR DÜNYADA HAYVANIN BİLE ŞANLISI VE ŞASSIZI VARDIR ALLAH HERKESİN KADERİNİ AYRI YAZMIŞTIR TABİKİ ELİMİZDEN GELDİĞİNCE ÇABALIYCAZ MUTLAKA EN ŞANSLI KİŞİ SAĞLIKLI HER İSTEDİĞİNİ YİYİP İÇEBİLEN KİŞİDİR SONRA İŞ OLSUN SOLSYAL AHAYT OLSUN ÇOĞU OLAYLAR BİZLERİN ELİMİZDE OLMADAN GERÇEKLEŞEN DURUMLARDIR İSTEDİĞİN KADAR OKUMUŞ BİLGİLİ TAHSİLLİ KİŞİ OL ÇALIŞ ÇABALA BİR ŞEYLER OLMUYORSA OLMUYORDUR BU İNSANLA ALAKASI YOKTUR TAMAMİYLE KADER OLAYIDIR BEN YARADANIN BİZLER İÇİN BAZI ŞEYLERİN HAYIRLI BAZILARININDA HAYIRSIZ OLDUĞU İÇİN OLUYOR VE OLMUYORDUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM HİÇ UMULMADIĞI ZAMANDA İNSANIN BAŞINA HER TÜRLÜ HAYIRDA ŞERDE GELEBİLİR DUAYA GELİRSEK BU TAMAMEN İNANÇ MESELESİDİR İÇİNDEN GELMİYORSA İNANAMASSIN ZATEN İÇİNDEN GELİYORSA DUAYIDA BIRAKAMASSIN BİR ÇEŞİT MEDİTASYON VE ENERJİ DURUMUDUR DUA ETMEK RUHUN MANEVİ OLARAK DOYUMUYLA İLGİLİDİR AMA KESİNLİKLE ZÜLMEMEK GEREKİYOR İSTEKLERİMİZ OLMUYOR DİYE ÇÜNKÜ HER ŞEYİN BİR SONU VARDIR ZAMAN NE KADAR KÖTÜ OLURSA OLSUN GEÇMEYE MAHKUMDUR HAYAT NE KADAR ACIMASSIZ OLURSA OLSUN ODA GEÇMEYE VE BİTMEYE MAHKUMDUR SAYGILARIMLA HER ŞEYİN BİR SONU VARDIR.

 37. şans denilen faktör kesinlikle vardır…bu sadece insanlarda olan birşey değildir hayvanlarda da vardır düşünün bir sokak kedisi ile zengin bir ailenin ev kedisinin arasındaki frkı yada köpek aynı imkanlara sahip değiller..insanlarda şanslı ve şanssız insanlar vardır bazen hep 4 ayak üstüne düşersin bazende ne yaparsan yap ağzınla kuşdatutsan yaramaz sana…ben 33 yaşıma geldim dile kolay 33 yıl boyunca bugün şanslıydım dediğim günümü hatırlamıyorum bundan böyle artık yüzüme gülermi hiç sanmıyorum

 38. hayata şans denen şey aslında bencil olmaktır.şansızlıkta bencil olmamaktır. soruyorum şansılyım diyenlere hayatlarında karşılıksız hiç bir şey verip yada yapmışlarmıdır mümkün degil. hayata bi yerlere gelmek istiyorsan bencil olacaksın bunun adıda şans ha herkes diyorki şanslı olmak istiyorsanız hayatınızı degiştirin bunun anlamı hayata bencil olmanızdır. bide bunu deneyin bakın bakalım üstünüze basıp geçebileceklerimi bu hayata şansız arkadaşlarım.

 39. Bir şeyin şans ya da şansızlık olarak tanımlanabilmesii için bir çok faktör var.Hele ki bu devirde bir dayınızın olması sizin şanslı biri sayılabilmeniz için yeterli bir sebep oluyor çoğu zaman.Ben diyorum ki şanslı sayılabilmek için tek faktör çevre.Zannetmiyorum ki buna kimsenin itirazı olmaz.Çünkü bir çok başarı hikayesi sadece kişinin salt çabalarıyla oluşmamıştır.

 40. ŞANS YOK DİYEN HALT ETMİŞ

  GENELDE ŞANSLILAR DERLER ŞANS YOK DİYE

  VAR AMA İŞTE HEMDE HER KONUDA BİZDE ŞANSSIZLAR OLARAK HERŞEYİ ŞANSSIZLIĞA BAĞLARIZ

  ALIŞTIK BİRKERE BEN KENDİMDEN ÖRNEK VERİYİM YOLDA YÜRÜRKEN ALTIN BULSAM ÇALDIM DİYE HAPSE ATARLAR

  NEYSE HERKEZE BOL ŞANSLAR

 41. 1.5 yaşında çocuk felci geçirip hayatı sakat yaşayıp şanslıyım diye düşünenler Nasıl bir şansa sahip oluyorlar bi anlatsınlar ..,, Nasıl düşünürsen öyle olurmuş ben 1.5 yaşında ne düşünüyordum acaba ????

 42. insanoğlu dünyaya ilk geldiğinde ya şanslı doğar yada şanssız. buna kader de diyebiliriz. biri varlıklı ve bütün olanaklara sahip, diğeri olanakları çok kısıtlı doğar. ben ikinci duruma sahiptim. hep zorluklarla büyüdüm. iyi bir işe sahip olmak için çok çaba harcadım ve bankacı oldum( iyi olduğu tartışılır). ilk zamanlar her şey güzeldi. sonra evlendim maddi sıkıntılar yaşadım. bir türlü kiradan kurtulamadım. bankadan ayrılmak zorunda kaldım. ayrı ayrı zamanlarda iki işyeri açtım ve ikisinde de para kaybettim. şansım hiç yaver gitmedi. belkide hep yanlış tercihler yaptım. bu arada hep borçlandım. 20 yıldan beri hemen hemen bütün şans oyunlarını oynuyorum. arkadaş biri bir şekilde bana çıkmaz mı ya, bu nasıl bir şanssızlıktır. mükemmel bir eşim ve iki çocuğum var(1 ve 3 yaş). benim kötü kaderimi onlar çekmesin diye çabalıyorum, ALLAH’ ımın izniyle ve kabulüyle düzeleceğine inanıyorum. umudumu kaybetmedim.

 43. şanssız doğduysan, şanssız ölürsün.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.